Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Stowarzyszenie KoLiber oddział w Kaliszu skierowało list otwarty do rektora PWSZ Jana Chajdy. Dotyczy on ostatniej wizyty w kaliskiej PWSZ byłego Prezydenta RP, a obecnie honorowego przewodniczącego komitetu wyborczego Europa Plus Twój Ruch pana Aleksandra Kwaśniewskiego.

Stowarzyszenie KoLiber oddział w Kaliszu skierowało list otwarty do rektora PWSZ Jana Chajdy. Dotyczy on ostatniej wizyty w kaliskiej PWSZ byłego Prezydenta RP, a obecnie honorowego przewodniczącego komitetu wyborczego Europa Plus Twój Ruch pana Aleksandra Kwaśniewskiego.

Takie zachowanie budzi duży niesmak. W szczególności, że rok wcześniej, ta sama uczelnia wycofała się ze współorganizacji Konferencji Naukowej zainicjowanej przez KoLibra, dotyczącej problemów aktywności obywatelskiej w Polsce, uznając ją za zbyt polityczną. Wobec “wykładu” Aleksandra Kwaśniewskiego tamten zarzut jest tym bardziej kuriozalny, że wówczas wśród zaproszonych prelegentów żadna z osób nie była związana z jakąkolwiek formacją polityczną.

Oto treść listu:"19 maja 2014 roku Państwową Wyższą Szkołę Zawodową im. Stanisława Wojciechowskiego w Kaliszu odwiedził były Prezydent RP Aleksander Kwaśniewski. Podczas swojej wizyty wygłosił wykład dotyczący uczestnictwa Polski w Unii Europejskiej. Obecnie Aleksander Kwaśniewski to nie tylko były prezydent, ale też aktywny polityk otwarcie popierający ugrupowanie Janusza Palikota i Marka Siwca „Europa Plus Twój Ruch”. Dla nikogo nie jest tajemnicą, że wizyty Aleksandra Kwaśniewskiego w wielu polskich miastach, to część kampanii wyborczej tego ugrupowania, w której jak się okazało uczestniczy także kaliska uczelnia.

Stowarzyszenie KoLiber oddział w Kaliszu jest zaniepokojony takimi kontrowersyjnymi działaniami władz kaliskiej PWSZ. Państwowa uczelnia nie powinna wspierać otwarcie żadnej formacji. Powinna tworzyć przestrzeń debaty dla różnych nurtów społeczno-politycznych. Zamiast choćby debaty kandydatów ze wszystkich komitetów wyborczych, oferuje się nam prezentacje jednego typu poglądów, reprezentowanych przez Aleksandra Kwaśniewskiego i Europę Plus – Twój Ruch. Jako organizacja pozarządowa stanowczo się temu sprzeciwiamy.
Dla nas wizyta Aleksandra Kwaśniewskiego i jego wykład w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej ma tym smutniejszy i niepokojący charakter, że dokładnie rok temu (24 maja 2013 roku) po wcześniejszym porozumieniu z dziekanem Wydziału Zarządzania PWSZ i we współpracy z Samorządem Studenckim PWSZ, nasze Stowarzyszenie miało zorganizować Konferencję Naukową pt. „Problemy społecznej aktywności w Polsce.” Na 10 minut przed planowanym rozpoczęciem wydarzenia Uczelnia wycofała się z jego współorganizacji. Argumentem ku temu był, rzekomo, zbyt polityczny charakter konferencji, mimo tego, że wśród prelegentów nie znaleźli się żadni przedstawiciele partii politycznej, lecz wyłącznie reprezentanci organizacji pozarządowych często poglądowo mocno różniących się od siebie (np. przedstawiciel Krytyki Politycznej czy Fundacji Wolności i Przedsiębiorczości). Przebieg wydarzenia zobrazował, na jakim poziomie w Polsce stoi aktywność społeczna i relacje pomiędzy trzecim sektorem, a szkolnictwem wyższym, które powinno być naturalnym katalizatorem zmian społecznych. Niestety jak się okazało - nie jest.

PWSZ po raz kolejny promuje podwójne standardy. Konferencję naukową bez żadnego przedstawiciela partii politycznych, uznaje za polityczną i wycofuje się z jej współorganizowania a jednocześnie nie widzi żadnych przeciwwskazań dla organizowania wykładu osoby zaangażowanej w kampanie jednego z ugrupowań na kilka dni przed wyborami. Trudno nie oprzeć się wrażeniu, że o tym, kto ma prawo występować na PWSZ decyduje wyłącznie sympatia bądź antypatia władz uczelnianych. Może w celu uniknięcia dalszych nieporozumień, władze PWSZ wprost ogłoszą, jakich polityków mają zamiar wspierać w przyszłości a kto w kaliskiej Alma Mater nie jest mile widziany"

Z regionu

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!