Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Łódzkie w ogonie naziemnej telewizji cyfrowej. Lepiej będzie na gwiazdkę

Maciej Kałach
Mapa pokrycia Polski sygnałem naziemnej telewizji cyfrowej. W Łódzkiem sygnał pojawi się przed końcem grudnia 2011 r.
Mapa pokrycia Polski sygnałem naziemnej telewizji cyfrowej. W Łódzkiem sygnał pojawi się przed końcem grudnia 2011 r. EMITEL
Od 1 sierpnia już 87 procent Polaków będzie mogło za darmo odbierać naziemną telewizję cyfrową. Mowa o stacjach: Polsat, TVN, TV4, TV6, TV Plus, TVN7 i Polsat Sport News - czyli kanałach z tzw. "drugiego multipleksu" telewizji cyfrowej. Niestety, dla większości mieszkańców województwa łódzkiego ta usługa będzie dostępna dopiero od nowego roku.

Do 31 grudnia 2011 r. firma Emitel ma obowiązek uruchomić nowy nadajnik na elektrociepłowni EC-4 w Łodzi. Wtedy "cyfrowa dziura" w środku regionu zniknie.

- Już przed sylwestrem zaczniemy przeprowadzać emisje testowe, bliskość Bożego Narodzenia powinna nas zdopingować - zapowiada Waldemar Sromek, rzecznik Emitela.

Obecnie kanały "drugiego multipleksu" odbierają mieszkańcy jedynie obrzeży Łódzkiego. Uruchomione w kwietniu nadajniki w Kaliszu i Częstochowie pokrywają zachód Łódzkiego, zaś okolice Skierniewic już od września 2010 r. zawdzięczają telewizje cyfrową nadajnikowi z Warszawy.

Z końcem lipca Emitel kończy testy nadajnika w miejscowości Przysucha. To już Mazowsze, ale swoim zasięgiem urządzenie obejmuje okolice Opoczna i Tomaszowa. - Z początkiem sierpnia nadajnik z Przysuchy przechodzi w regularny tryb pracy - mówi Sromek.

Polskę stopniowo pokrywa też tzw. trzeci multipleks telewizji cyfrowej - odpowiedzialny za emisję TVP1, TVP2, TVP Info, TVP HD, TVP Sport, TVP Kultura i TVP Historia. Te programy cyfrowo ogląda 24 procent populacji Polski - w Łódzkiem stolica regionu dzięki nadajnikowi na Urzędzie Marszałkowskim, i częściowo przylegające do Łodzi powiaty. Kanały "trzeciego multipleksu" odbierają Skierniewice. Cyfrowo całe województwo ma odbierać programy TVP w 2014 r.

W jaki sposób korzystać z sygnału cyfrowego? Musimy sprawdzić, czy na telewizorze jest logo DVB-T. Jeśli tak, należy ustawić antenę w stronę nadajnika Emitela. Jeżeli telewizor nie ma wbudowanego dekodera DVB-T, trzeba dokupić zewnętrzny dekoder odbierający sygnał w systemie MPEG-4 (ok. 150 zł). Zalety telewizji cyfrowej to idealna jakość obrazu i dźwięku.

Gdy ogarnie cały kraj - analogowy sygnał zostanie wyłączony.

Czytaj także: Łódź rozmawia z IBM. Gra o 3000 miejsc pracy

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto