Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Marcowy Maraton Archiwalny w Kaliszu [PROGRAM]

Elżbieta Bielewicz
Po raz piąty odbędzie się w Kaliszu Marcowy Maraton Archiwalny
Po raz piąty odbędzie się w Kaliszu Marcowy Maraton Archiwalny Elżbieta Bielewicz
W tym tygodniu rozpoczyna się Marcowy Maraton Archiwalny, cykliczna impreza organizowana w Kaliszu już po raz piąty, która nawiązuje do powstania archiwum w marcu 1951 roku.

- 65 lat temu rozpoczęliśmy działalność przejmując pierwsze akta do zasobu – mówi Grażyna Schlender - dyrektor Archiwum Państwowego w Kaliszu. - Z tej okazji przygotowaliśmy szereg imprez, na które zapraszamy do naszej siedziby przy ul. Poznańskiej. Już 2 marca o godzinie 12.00 odbędzie się otwarcie wystawy przygotowanej przez Instytut Pamięci Narodowej ,,586 dni stanu wojennego”.

Na wystawę składa się 39 plansz ukazujących najważniejsze wydarzenia od 13 grudnia 1981 roku do 22 lipca 1983 – zakończenia stanu wojennego. Będzie także akcent kaliski.

- W ośmiu gablotach i na 10 antyramach prezentujemy ,,Stan wojenny w Kaliszu” - dodaje pani dyrektor. - Będzie można oglądać m.in. telefaksy z KW PZPR dotyczące stanu wojennego, dokumenty związane z represjami wobec działaczy ,,Solidarności” , kartki żywnościowe, przepustki i bony paliwowe, którymi posługiwano się w owym okresie i wiele innych. Planujemy także spotkania z działaczami tamtej Solidarności.

Na Marcowy Maraton Archiwalny składają się także: prelekcja (9 marca) ,,Saga rodu Galantów z Goliszewa” w ramach archiwum rodzinnego, spotkanie z darczyńcami (11 marca), spotkanie założycielskie Kaliskiego Towarzystwa Przyjaciół Archiwaliów (17 marca), zebranie członków Stowarzyszenia Archiwistów Polskich Oddział w Kaliszu (18 marca), warsztaty pod hasłem ,,Internet w służbie genealogii” (21 marca), oraz szkolenie kancelaryjno-archiwalne (30 marca). Wszystkie imprezy rozpoczynają się o godzinie 12.00.

Ale na marcu się nie kończy. Kaliskie archiwum planuje już kolejne przedsięwzięcia, apelując o pomoc w zebraniu dokumentów i śladów przeszłości.

- Wspólnie z Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku planujemy wystawę mówiącą o dziejach przemysłu kaliskiego w XIX wieku – dodaje Grażyna Schlender. - Interesują nas wszelkie dokumenty, katalogi wyrobów, fotografie, legitymacje zakładowe, prasa zakładowa itp.

Kolejna wystawa i katalog dotyczyć będą kaliskiego więzienia od chwili jego powstania do likwidacji. I w tym przypadku pracownicy archiwum liczą na pomoc kaliszan w pozyskaniu fotografii, dokumentów. Nadal zbierane są także wszelkie ślady związane ze stanem wojennym – drugi, korespondencja, afisze, fotografie itp.

Byłeś świadkiem interesującego wydarzenia? Napisz do nas: [email protected]

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto