Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Marsz równości w Kaliszu. Organizatorzy zdradzają szczegóły wydarzenia

Andrzej Kurzyński
Andrzej Kurzyński
Andrzej Kurzyński
Na 22 września zaplanowany został I Kaliski Marsz Równości. Organizatorzy nie chcą jeszcze zdradzać trasy przemarszu. Zapowiadają jednak, że zrobią wszystko, aby byli jak najbardziej widoczni w mieście. Prezentują również postulaty z jakimi będą szli. Ma też być wesoło i kolorowo.

- Do organizacji marszu zainspirowały mnie przygnębiające doświadczenia znajomych ze środowisk LGBT+. Szczególnie tych żyjących w małym mieście, gdzie są dyskryminowani i wykluczani np. poprzez szyderstwa, które potrafią doprowadzić ich do depresji, a nawet prób samobójczych. Liczę, że nasz Marsz przywróci im godność i doda sił do walki z nietolerancją – mówi Monika Mierzejewska przewodnicząca komitetu organizacyjnego I Kaliskiego Marszu Równości.

Przemarsz z tęczowymi flagami zaplanowano na 22 września. Na razie nie wiadomo jeszcze jaką trasa pójdą uczestnicy. Organizatorzy nie chcą tego jeszcze zdradzać.

– Trasa zostanie podana pod koniec sierpnia. Zrobimy wszystko, żebyśmy byli jak najbardziej widoczni w naszym mieście. Maszerujemy, ponieważ chcemy zamanifestować poparcie dla osób, które czują się wykluczone, czy są dyskryminowane w naszym społeczeństwie – mówi Igor Sulwiński, rzecznik prasowy I Kaliskiego Marszu Równości.

Duchowymi patronkami marszu równości w Kaliszu mają być Maria Konopnicka i Maria Dąbrowska.

– Znane wszystkim Polkom i Polakom, związane z Kaliszem. Obie panie zarówno w swojej twórczości jak i w życiu prywatnym dość dobrze wpisują się w idee, które Marszowi Równości towarzyszą. Bardzo nam zależy, żeby to był marsz pełen radości, wzmacniających emocji i dobrej energii, która ma dać siłę wszystkim osobom, które borykają się z jakąkolwiek dyskryminacją – mówi Kalina Michocka wiceprzewodnicząca komitetu organizacyjnego I Kaliskiego Marszu Równości, koordynatorka struktur Wiosny Roberta Biedronia w południowej Wielkopolsce.

Organizatorzy I Kaliskiego Marszu Równości przedstawili też postulaty z jakimi będą szli. A są to:
• Zniesienie barier ograniczających dostęp do dóbr kultury, miejsc rozrywki i innych miejsc publicznych dla osób z wszelkimi niepełnosprawnościami
• Wzmocnienie ochrony prawnej przed mową i przestępstwami z nienawiści wobec osób LGBT+. Rozszerzenie przepisów dotyczących mowy nienawiści o kwestie dotyczące tożsamości płciowej i orientacji seksualnej oraz skuteczne egzekwowanie już istniejących regulacji
• Prowadzenie rzetelnej edukacji antydyskryminacyjnej w placówkach oświatowych
• Humanitarne traktowanie uchodźców i emigrantów
• Neutralna światopoglądowo i powszechna edukacja seksualna
• Domagamy się uregulowań prawnych ułatwiających proces medycznego i prawnego potwierdzenia płci osobom transpłciowym, na ten moment procedura ta jest ogromnie stygmatyzująca i uwłaczająca godności zarówno osób transpłciowych jak i ich rodzin
• Dążenie do możliwości formalizowania związków jednopłciowych
• Polityka na rzecz równości płci
• Ochrona praw zwierząt


Widzisz wypadek? Coś cię zaniepokoiło? Chcesz się czymś pochwalić?

Pisz do nas na: [email protected]
lub zostaw nam wiadomość na facebooku

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto