Matura 2014 z biologii odbyła się 12 maja o godzinie 9. Przez dwie godziny, uczniowie rozwiązywali maturę z biologii na poziomie podstawowym. Ci, którzy zdecydowali się na rozszerzoną maturę 2014 z biologii mieli 30 minut więcej na rozwiązanie arkusza. Po godzinie 15, na naszej strone opublikujemy arkusze i przykładowe odpowiedzi.

POBIERZ ARKUSZ: Matura 2014 Biologia - podstawaMatura 2014 z biologii rozpoczyna drugi tydzień egzaminów. Biologię jako przedmiot dodatkowy zdecydowało się zdawać 5416 wielkopolskich maturzystów. Poziom podstawowy wybrało 2941 uczniów, rozszerzony - 2475. To ostatnia matura, podczas której można zdawać poziom podstawowy. Matura 2015 przewiduje tylko poziom rozszerzony z matury z biologii.

Zobacz też: Matura 2014 Biologia - ODPOWIEDZI I ARKUSZE - poziom rozszerzony

MATURA 2014 BIOLOGIA - PODSTAWA - PRZYKŁADOWE ODPOWIEDZI

ZADANIE 1
Wapń jest pierwiastkiem niezbędnym do prawidłowego rozwoju i funkcjonowania organizmu człowieka.
Spośród podanych procesów wybierz dwa, które ulegają zaburzeion przy niedoborze wapnia w organiźmie.

A. skurcz mięśnia
B. krzepnięcie krwi
C. biosynteza białka
D. wytwarzanie hormonów tarczycy
E. powielanie informacji genetycznej

ZADANIE 2
Na schemacie przedstawiono budowę chemiczną dwóch nukleotydów.
Zapisz, który z nukleotydów (A czy B) pełni funkcję przenośnika energii w komórce. Odpowiedź uzasadnij.

Nukleotyd - B
Uzasadnienie: To ATP - związek ten ma trzy wiązania wysokoenergetyczne fosforanowe, a przy ich rozkładzie uwalniana jest energia.

ZADANIE 3
Każdej z wymienionych tkanek przyporządkuj jedno miejsce jej występowania w organizmie człowieka.

Tkanka
A. nabłonek rzęskowy -5
B. nabłonek jednowarstwowy płaski - 1
C. tkanka łączna włóknista - 2
D. chrząstka sprężysta - 3

Występowanie
1. pęcherzyk płucny
2. więzadło stawowe
3. małżowina uszna
4. pęcherz moczowy
5. jajowód

ZADANIE 4
Oceń prawdziwość informacji dotyczących cyklu pracy serca. Wpisz w prawej kolumnie tabeli literę P, jeżeli zdanie jest prawdziwe, lub literę F, jeśli zdanie jest fałszywe.

1. Podczas skurczu przedsionków krew jest wtłaczana do komór, a zastawki półksiężycowate pozostają w tym czasie zamknięte. PRAWDA
2. Kurczące się ściany komór podnoszą ciśnienie krwi w ich wnętrzu, co skutkuje zamknięciem zastawek przedsionkowo-komorowych w sercu. PRAWDA
3. Skurcz prawej komory powoduje tłoczenie krwi do aorty, a skurcz lewej komory wypycha krew do tętnic płucnych. FAŁSZ

ZADANIE 5
W celu ustalenia grupy krwi pacjenta dodano próbki jego krwi do surowicy krwi grupy A oraz do surowicy krwi grupy B. W obydwu zestawach zaszła aglutynacja krwinek.
Określ, jaką grupę krwi miał pacjent. Wyjaśnij wynik badania, uwzględniając obecność przeciwciał w zastosowanych surowicach.

Grupa krwi pacjenta AB
Wyjaśnienie: W błonach erytrocytów były antygeny A i B, by zaszła aglutynacja z próbkami krwi z grupy A i B, które zawierają przeciwciała anty -B i anty-A.


Matura 2015

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!