Trwa Matura 2014. Fizyka i astronomia na poziomie podstawowym i rozszerzonym to kolejne egzaminy, z którymi mierzą się uczniowie. Po godzinie 20 znajdziesz tu arkusze i przykładowe odpowiedzi, przygotowane przez poznańskich nauczycieli.

Matura 2014: Fizyka i astronomia - podstawa i rozszerzenie [ARKUSZE, ODPOWIEDZI]Matura 2014 z fizyki i astronomii na poziomie podstawowym trwa 120 minut i polega na rozwiązaniu zadań sprawdzających umiejętność zastosowania wiedzy fizycznej w praktyce.

Pobierz: MATURA 2014: FIZYKA -PODSTAWA - ARKUSZ

Pobierz: MATURA 2014: FIZYKA - ROZSZERZENIE - ARKUSZ

Matura 2014 z fizyki i astronomii na poziomie rozszerzonym trwa 150 minut i poza sprawdzeniem umiejętności zastosowania wiedzy fizycznej w praktyce, ma pokazać czy maturzysta potrafi zastosować poznane metody fizyczne do rozwiązywania problemów.

MATURA 2014 FIZYKA Z ASTRONOMIĄ - POZIOM PODSTAWOWY - PRZYKŁADOWE ROZWIĄZANIA

ZADANIE ZAMKNIĘTE
W zadaniach od 1. do 10. wybierz jedną poprawną odpowiedź i zaznacz ją na karcie odpowiedzi.

ZADANIE 1


ZADANIE 2


ZADANIE 3
Rozważamy zależność siły tarcia od następujących czynników: siły wzajemnego nacisku ciał, rodzaju stykających się ze sobą powierzchni, stopnia wygładzenia powierzchni oraz wielkości powierzchni styku. Jeśli zmieniamy tylko jeden z tych czterech czynników, to okazuje się, że wartość siły tarcia nie zależy od
A. siły nacisku ciał.
B. rodzaju stykających się powierzchni.
C. wielkości powierzchni styku.
D. stopnia wygładzenia powierzchni.

ZADANIE 4
Dwoje uczniów ogląda film, w którym załoga statku kosmicznego podczas bitwy w przestrzeni międzyplanetarnej widzi wybuch innego statku i po chwili słyszy odgłos wybuchu. Uczniowie uważają, że nie jest to realne. Uczniowie
A. mają rację, ponieważ fale dźwiękowe nie przenikają przez kadłub statku kosmicznego.
B. mają rację, ponieważ fale dźwiękowe nie rozchodzą się w próżni.
C. mają rację, ponieważ w próżni dźwięk biegnie z prędkością równą prędkości światła.
D. nie mają racji, ponieważ odgłos wybuchu byłby rzeczywiście słyszalny.


Czytaj także

    Komentarze (0)

    Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

    Zaloguj się / Zarejestruj się!

    Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!