Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Miasto Kalisz będzie miało nowych "honorowych przyjaciół". Oto oni

Andrzej Kurzyński
Miasto Kalisz będzie miało nowych "honorowych przyjaciół".
Miasto Kalisz będzie miało nowych "honorowych przyjaciół". Andrzej Kurzyński
Prezydent Kalisza Grzegorz Sapiński podpisał zarządzenie w sprawie nadawania tytułu „Honorowy Przyjaciel Kalisza”. Na liście znalazło się pięć nazwisk nie tylko z Kalisza.

W uznaniu zasług dla Kalisza tytuł „Honorowy Przyjaciel Kalisza” otrzymają w tym roku: Françoise Caille, Jacques Gobert, gen. Jacek Kitliński, płk. Grzegorz Fedorowicz oraz Kazimiera Sitarz. Tytuły zostaną wręczone podczas dorocznego Święta Miasta Kalisza. A kim są wyróżnieni?

Françoise Caille jest przewodniczącą Komitetu Hautmont – Kalisz, jednego z najstarszych we Francji stowarzyszeń partnerskich z Polską. Od wielu lat aktywnie działa na rzecz współpracy Hautmont i Kalisza, jest siłą napędową kontaktów ze strony francuskiej. Wraz z Komitetem brała udział między innymi w akcjach zbierania funduszy na zakup i transport leków dla Kalisza, prezentów dla podopiecznych kaliskiego domu dziecka, dwukrotnie zaprosiła i zorganizowała wakacyjny pobyt młodzieży z domu dziecka w domach członków Komitetu, zakupiła słowniki języka francuskiego dla uczniów III LO, pomogła w nawiązaniu współpracy pomiędzy III LO z Kalisza i szkołą z Maubeuge, była też inicjatorką nawiązania kontaktów pomiędzy kaliskim klubem piłki ręcznej i klubem z Dunkierki.

Jacques Gobert od 2006 roku jest burmistrzem belgijskiego miasta La Louviere. Jego entuzjazm i determinacja są widoczne w La Louviere: w odnowie miasta, rozwoju gospodarczym, kulturalnym i sportowym. Pan Gobert na miarę możliwości wspiera też kontakty między Kaliszem i La Louviere – od prawie 20 lat kaliscy biegacze co roku uczestniczą tam w tradycyjnym biegu, od kilku lat natomiast biegacze z belgijskiego miasta biorą udział w Biegu Ptolemeusza. W minionych latach żywa była nasza współpraca w dziedzinie turystyki – kaliszanie kilkakrotnie byli obecni na targach turystycznych. Również artyści z Kalisza mieli okazję prezentować swoją twórczość w partnerskim mieście, a studenci Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego brali udział w międzynarodowym
projekcie, w ramach którego stworzyli gigantyczną kukłę Fryderyka, reprezentującą nasze
miasto. Każda wizyta kaliskich sportowców, artystów czy młodych ludzi oraz oficjalnych
delegacji była życzliwie przyjmowana przez Jaques’a Goberta.

Generał Jacek Kitliński swoje życie zawodowe w całości poświęcił Służbie Więziennej. Pracę rozpoczął w roku 1993 jako młodszy wychowawca w Zakładzie Karnym w Żytkowicach. Przez lata przechodził przez kolejne szczeble kariery, by z dniem 30 stycznia 2015 roku objąć stanowisko dyrektora generalnego Służby Więziennej. Centralny Ośrodek Szkolenia Służby Więziennej w Kaliszu od 2014 roku jest współorganizatorem Turnieju Piłki Ręcznej Szczypiorno Cup. Dzięki uprzejmości generała Jacka Kitlińskiego infrastruktura placówki, a w szczególności baza noclegowa, jest udostępniana zawodnikom drużyn, sędziom i organizatorom, co zdecydowanie ułatwia organizację Turnieju – tak ważnego w kalendarzu imprez sportowych w Kaliszu.

Pułkownik Grzegorz Fedorowicz ukończył Akademię Wychowania Fizycznego w Poznaniu i studia podyplomowe na kierunku penitencjarystyka na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Służbę rozpoczął 1 kwietnia 1993 r. na stanowisku młodszego wychowawcy w Areszcie Śledczym w Poznaniu. Od dnia 1 marca 2000 r. pełnił służbę na stanowisku dyrektora Aresztu Śledczego w
Środzie Wielkopolskiej. 12 marca 2013 roku Minister Sprawiedliwości powołał pułkownika Grzegorza Fedorowicza na stanowisko dyrektora okręgowego Służby Więziennej w Poznaniu. Pułkownik Grzegorz Fedorowicz, podobnie jak generał Jacek Kitliński, swoimi decyzjami wspomaga rozwój piłki ręcznej w Kaliszu. Dzięki jego przychylności osoby skupione wokół Turnieju Piłki Ręcznej Szczypiorno Cup korzystają z zasobów Centralnego Ośrodka Szkolenia Służby Więziennej.

Kazimiera Sitarz od lat 80. aktywnie włącza się we współpracę z francuskim miastem Hautmont. Towarzyszyła delegacjom podczas wyjazdów do Francji oraz wizyt gości z Hautmont w Kaliszu. Pomagała kaliskim przedsiębiorcom w nawiązywaniu relacji z firmami francuskimi w czasie regionalnych targów konsumpcyjnych. W roku 1989 przyczyniła się do odnowienia kontaktów między naszymi miastami, które z powodu różnorakich trudności i okresu „zimnej wojny” zostały przerwane na ponad 20 lat. Pielęgnuje więzi z partnerami nie tylko służbowo, ale też prywatnie, na stopie przyjacielskiej, niejednokrotnie podejmując delegacje w swoim domu. Jej otwartość i ogromne zaangażowanie doceniają również nasi francuscy partnerzy.

Byłeś świadkiem interesującego wydarzenia? Napisz do nas: [email protected]

Zobacz także: Wylali asfalt wokół samochodów. Absurdalny efekt remontu w Warszawie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto