Miejska Biblioteka Publiczna w Kaliszu udostępnia zbiory Biblioteki Narodowej

Miejska Biblioteka Publiczna im. Adam Asnyka w Kaliszu jako pierwsza w mieście uruchomiła dostęp do ponad dwóch milionów dokumentów z zasobów cyfrowych Biblioteki Narodowej w ramach systemu Academica.

Cyfrowa Wypożyczalnia Publikacji Naukowych Academica, to realizowany przez Bibliotekę Narodową projekt, który powstał pod auspicjami Fundacji na Rzecz Nauki Polskie.

W oparciu o tradycyjny system wypożyczeń międzybibliotecznych powstał system wypożyczania wersji elektronicznych książek, czy czasopism naukowych, które mogą trafić do szerszego niż do tej pory grona czytelników. Głównym celem projektu jest uzupełnienie, a w przyszłości zastąpienie tradycyjnej formy wypożyczeń międzybibliotecznych, wypożyczaniem publikacji w postaci cyfrowej.

Od teraz bez ruszania się z Kalisza, jedynie odwiedzają Miejską Bibliotekę Publiczną, możemy korzystać z przebogatych zasobów Biblioteki Narodowej.
- Wprowadzamy nową jakość, jeśli chodzi o zakres usług naszej książnicy dla mieszkańców Kalisza - mówi Adam Borowiak, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama Asnyka w Kaliszu.- Aby móc korzystać z systemu, musieliśmy zainstalować z bibliotece specjalny terminal. To odpowiednio wyposażony komputer. Za pomocą terminala można wchodzić w zdigitalizowany księgozbiór Biblioteki Narodowej liczący ponad 2,2 miliona publikacją. Są to zarówno książki, czasopisma, ale też grafiki, plakaty, fotografie, rękopisy, pocztówki, mapy, nuty i inne dokumenty. W zasadzie wszystko to, co ludzka myśl mogła wytworzyć, a można to było przenieść na nośniki cyfrowe. Ma to służyć przede wszystkim celom poznawczym i naukowym.

Biblioteka nie ponosi kosztów związanych z korzystaniem z systemu Academica. Konieczne było jednak uruchomienie specjalnego terminala. Tutaj z pomocą przyszedł samorząd Kalisza..

We wtorek w Bibliotece Głównej przy ulicy Legionów odbyła się prezentacja systemu Academica oraz szkolenie dla bibliotekarzy z terenu południowej Wielkopolski, które poprowadził Iwo Hryniewicz z Biblioteki Narodowej.

Byłeś świadkiem interesującego wydarzenia? Napisz do nas: kalisz@naszemiasto.pl

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum oraz Politykę Prywatności.

Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy łamie regulamin, to wyślij nam link do tego artykułu na pomoc@naszemiasto.pl

Wybrane dla Ciebie

Powiązane

Więcej na temat:
Więcej na temat:
Więcej na temat:

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, wyłącz Adblock na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować Nie działa? Spróbuj wyłączyć Adblock samodzielnie w ustawieniach.