W ramach realizowanego przez Wydział Pedagogiczno-Artystyczny UAM projektu „Mosty Sztuki Kalisz 2014” o sztuce i artystycznej edukacji rozmawia się od rana do wieczora. Przed południem na konferencji metodycznej lub zajęciach warsztatowych, a wieczorem na wernisażu nowej ekspozycji.

W wykładach, warsztatach i spotkaniach udział biorą zarówno studenci, jak i wykładowcy. Swym doświadczeniem dzielą się pracownicy naukowi kaliskiej uczelni oraz uniwersytetów polskich i zagranicznych. W czwartym dniu projektu można było uczestniczyć w zajęciach grafiki warsztatowej prowadzonych przez prof. Ihsana Dogrusoza oraz lekcjach malarstwa z wykorzystaniem tuszu i akwareli, które zaproponował prof. Vahid Novruzov.

W budynku Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego w tej chwili oglądać można dwie wystawy. Od środy w uniwersyteckim holu uwagę przykuwa stworzona z tkanin, koronek i soli instalacja autorstwa amerykańskiego artysty Hanka Foremana. W czwartkowe popołudnie zaś otwarto ekspozycję artystycznych tkanin Diany Harrison. Twórczynię z Wielkiej Brytanii reprezentowała jej przyjaciółka, Lesley Millar - kierownik Katedry Tkaniny Artystycznej i dyrektor Angielsko-Japońskiego Centrum Włókiennictwa na Uniwersytecie Kreatywnej Sztuki w Farnham w hrabstwie Surrey.

Harrison jest jedną z najbardziej znanych w Wielkiej Brytanii artystek zajmujących się tkaniną artystyczną. Prezentowane w Kaliszu prace mają swe źródło w dwóch bardzo istotnych życiowych doświadczeniach: chorobie jednego z rodziców, który z tego powodu powoli tracił kontakt z rzeczywistością oraz własnej chorobie, która powoli, ale skutecznie niszczy kości. Diana Harrison stworzyła je na podstawie zdjęć rentgenowskich i skanów kości wykazujących osteoporozę. Tkanina pełna linii i maleńkich otworów przypomina poddane głębokiej erozji i destrukcji maswerki. Harrison zauważa upływ czasu i jego niszczącą siłę, ale swymi pracami zdaje się krzyczeć: człowieku, nie poddawaj się! Korzystaj z życia do ostatniej chwili! Nie niosą one ze sobą łatwego optymizmu, ale zdają się sugerować drogę do akceptacji życia jako „powolnego umierania”.

Prace, które w tej chwili zawisły w Uniwersyteckiej Galerii Sztuki, są częścią projektu „Transparent Boundaries”. Jego celem jest zwrócenie uwagi na jakość życia starszych ludzi. Diana Harrison, wraz z ze znakomitym reżyserem i choreografem, nakręciła również film z udziałem dwojga dojrzałych tancerzy. W relacji Lesley Millar ruch aktorów po sześćdziesiąte był nie tylko piękny, ale także niezwykle zmysłowy.

Przed nami wielki finał projektu „Mosty Sztuki Kalisz 2014”. Na piątek zaplanowano m.in. warsztaty i rozwiązanie konkursu plastycznego „Ja-Ty-Spotkanie”, w którym udział wzięli gimnazjaliści i licealiści. W samo południe studenci zapraszają również na happening, będący swoistą podróżą w czasie, nawiązującą do tragicznych wydarzeń sprzed stu lat – do Wielkiego Pożaru Kalisza.

Kalisz.naszemiasto.pl Dołącz do naszej społeczności na Facebooku!

Studia

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!