18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mosty Sztuki Kalisz 2014. Powstał "Biały Sen o Kaliszu"

RED
Mosty Sztuki Kalisz 2014 dzień trzeci
Mosty Sztuki Kalisz 2014 dzień trzeci
Najpierw zawisły zwiewne firany. Potem pojawiły się na nich koronkowe ptaki. Najwięcej zainteresowania wzbudziły jednak ogromne ilości soli, które wniesiono do holu Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego. W ramach projektu Mosty Sztuki Kalisz 2014 powstało kolejne niecodzienne dzieło.

Przez dwa dni studenci i wykładowcy obserwowali, jak powstaje instalacja autorstwa Hanka Foremana, jednego z gości „Mostów Sztuki”. Hank Foreman przyjechał do Kalisza w potrójnej roli – jako autor projektu muralu, bohater wystawy oraz uczestnik konferencji metodycznej. Wicerektor Appalachian State University uczestniczy w projekcie „Mosty Sztuki” z niezwykłą intensywnością.

Przez dwa dni w holu WPA UAM tworzył instalację, którą nazwał „The White Dream of Kalisz”. Jej projekt przygotował jeszcze w domu, analizując przestrzeń kaliskiej uczelni oraz poznając historię naszego miasta i kraju. Zgromadzona wiedza wpłynęła na wybór materiałów, m.in. koronki jako sztuki użytkowej mocno w Polsce rozpowszechnionej, tkanin i firanek przypominających o niegdysiejszej włókienniczej potędze Kalisza i soli, która przed wiekami stanowiła istotny element polskiej gospodarki. Oczywiście nie tylko „surowce” wizualnego obiektu niosły ze sobą istotne znaczenia. Na wiszących - od sufitów do podłóg - tkaninach Foreman umieścił wycięte z koronek bociany, które w powszechnej świadomości najmocniej związane są z Polską. Z soli utworzył gigantycznego ptaka, którego kształt zawieszony jest pomiędzy mitycznym feniksem a polskim orłem.

Mosty Sztuki Kalisz 2014. Powstał "Biały Sen Kaliszu"

W środowe przedpołudnie w auli im. prof. Jerzego Rubińskiego odbyła się towarzysząca „Mostom Sztuki” metodyczna konferencja pt. „Kreatywność w edukacji artystycznej i sztuce. Artysta-Pedagog, Pedagog-Artysta”, realizowana w ramach projektu „Nowa jakość praktyk pedagogicznych na WPA UAM”, współfinansowana przez Europejski Fundusz Społeczny. Złożyły się na nią nie tylko wykłady znawców problematyki edukacji artystycznej z Polski i zagranicy, ale także pokazy widowisk, które realizują specjaliści arteterapii z WPA UAM z dziećmi niepełnosprawnymi.

Bardzo bogaty program trzeciego dnia projektu „Mosty Sztuki” zakończył koncert studentów i wykładowców edukacji artystycznej w zakresie sztuki muzycznej pt. „Każdy dzień jest piosenką”. Największe hity dwudziestolecia międzywojennego zaśpiewali: Anna Durydiwka, Magdalena Gruchociak, Cynthia Jóźwiak, Sara Leszczyńska, Magdalena Michalak, Patrycja Paździoch, Ludmiła Reising, Katarzyna Wojczyszyn, Anna Zabrzeska, Maciej Jesiołkiewicz, Damian Klimiński i Bartłomiej Waszak. Młodym wokalistom towarzyszył zespół w składzie: Liwiusz Szumała na trąbce, Robert Adamczak na fortepianie, Tobiasz Michna na kontrabasie i Mirosław Skowroński na perkusji. Kostiumami i stylizacją na lata 20. i 30. minionego wieku zajęły się studentki edukacji artystycznej w zakresie sztuki plastycznej z pracowni Grafiki Żurnalowej i Projektowania Ubioru pod opieką prof. UAM dr hab. Moniki Kostrzewy i Anny Michalak-Bartosz: Agnieszka Delig, Marta Kaczmarek, Milena Kuroszczyk, Diana Popławska, Marta Skowrońska i Angelika Wolniewicz. Koncert wyreżyserowała Katarzyna Strojna-Bigora.

Projekt „Mosty Sztuki” potrwa do piątku. W jego ramach czeka nas jeszcze między innymi w czwartek o 16.00 w Uniwersyteckiej Galerii Sztuki otwarcie wystawy tkaniny artystycznej Diany Harrison z Wielkiej Brytanii, a w piątek, w samo południe, na Rynku Głównym w Kaliszu, happening przygotowany przez studentów II roku z Pracowni Cyfrowej Obróbki Obrazu pod opieką prof. Małgorzaty Gardy

Kalisz.naszemiasto.pl Dołącz do naszej społeczności na Facebooku!

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto