Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mosty Sztuki Kalisz 2014. Tydzień artystycznych działań na wydziale UAM

Andrzej Kurzyński
Ruszył uniwersytecki projekt Mosty Sztuki Kalisz 2014
Ruszył uniwersytecki projekt Mosty Sztuki Kalisz 2014 Andrzej Kurzyński (c)
Rozpoczął się tydzień artystycznych działań na kaliskim Wydziale Pedagogiczno-Artystycznym UAM pod hasłem Mosty Sztuki Kalisz 2014. Będzie to kilkudniowy maraton artystyczny złożonym z uroczystości, warsztatów, wystaw, happeningów i koncertów.

Mosty Sztuki Kalisz 2014 powstały w ramach miejskiego programu „Kalisz Feniks”. Ideą projektu zainicjowanego przez prof. Monikę Kostrzewę jest nie tylko upamiętnienie tragicznego zburzenia miasta w 1914 roku, ale również zaprezentowanie potencjału młodych mieszkańców współczesnego Kalisza, ich kreatywności, energii i wielkich możliwości, które - rozwijane na płaszczyźnie współczesnej sztuki - łączą nie tylko pokolenia, ale również narodowości.

- Podczas tygodnia artystycznych działań (od 19 do 23 maja) wraz z wykładowcami z USA, Anglii, Turcji i Polski będziemy - przy udziale nauki i edukacji - budowali na płaszczyźnie sztuki mosty umożliwiające połączenie tego, co realne z tym, co istnieje w sferze marzeń i planów - mówi prof. UAM dr hab. Monika Kostrzewa - autorka projektu
prodziekan ds. działalności naukowej i artystycznej WPA.

Mosty Sztuki Kalisz 2014. Tydzień artystycznych działań na kaliskim wydziale UAM

Projekt Mosty Sztuki Kalisz 2014 zainaugurowano w poniedziałek podczas spotkania w auli uniwersyteckiej. Jednym z wydarzeń było także oficjalne rozpoczęcie prac przy muralu, który do końca tygodnia ma powstać na ścianie budynku WPA UAM. Tę część zadania realizować będą studenci WPA UAM edukacji plastycznej oraz uczniowie szkół kaliskich, w tym Liceum Plastycznego pod okiem Hanka Foremana oraz prof. Moniki Kostrzewy. Przed południem ruszyły również warsztaty plastyczne prowadzone przez adiunktów i profesorów zagranicznych uczelni.

Mosty Sztuki Kalisz 2014 to także nietypowa wystawa fotografii, która dzięki uprzejmości kaliskich kupców, zagościła w witrynach sklepów przy Głównym Rynku i ulicy Śródmiejskiej. Wystawa "Dwa światy", jest nietypowym zapisem przemijającej urody miasta.

- Studenci poszukiwali inspiracji w obrazach pojawiających się w szybach, lustrach wody, we wszystkim co stwarza taką możliwość. Pokazują realną rzeczywistość i utrwalają ulotną chwile pojawiająca się dzięki odbiciu światła. Prace są mroczne, nostalgiczne, romantyczne lub wieloznaczne i trudne do zdefiniowania, wszystkie jednak pokazują miasto w sposób nowy, pozwalający nam na chwilę refleksji nad przemijającym czasem - mówi prof. Małgorzata Garda, kierownik Pracowni Cyfrowej Edycji Obrazu.

Zdjęcia powstały również pod okiem Natalii Czarcińskiej i Leszka Kubiaka, a ich autorami są: Katarzyna Szewczuk, Daria Torbiarczyk, Krzysztof Ćwir, Marcelina Wojtasik, Aleksandra Dunaj, Weronika Krajewska, Weronika Ignasiak, Justyna Pilarczyk, Katarzyna Frys, Michał Majchrzak, Patrycja Antczak, Krzysztof Florczyk, Natalia Jóźwiak, Angelika Wolniewicz, Diana Popławska, Lucyna Stasik, Mateusz Gabryś, Joanna Buda, Ania Bąk, Iwona Stasińska i Justyna Dera.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto