Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Marsz ulicami Kalisza [ZDJĘCIA, FILMY]

AND
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Kaliszu
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Kaliszu Andrzej Kurzyński
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych uczczono w Kaliszu. W kościele św. Rodziny odbyła się uroczysta msza święta, a po nabożeństwie ulicami miasta przeszedł marsz.

Uczestnicy marszu nieśli transparent z napisem "Śmierć wrogom Ojczyzny". Nie zabrakło też pocztu sztandarowego kaliskiej "Solidarności". Nie zabrakło także flag narodowych oraz pochodni. Marsz przeszedł do ogrójca klasztoru jezuitów, gdzie pod pomnikiem ku czci żołnierzy Armii Krajowej złożono wiązanki kwiatów i zapalono znicze. Odbyła się też wspólna modlitwa. Michał Szczap ze Stowarzyszenia "Kaliscy Patrioci" przypomniał idę Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Obchody zostały zorganizowane przez stowarzyszenia: Kaliscy Patrioci, Obóz Narodowo–Radykalny oraz Tylko KKS. Wśród uczestników nie zabrakło m.in. władz miasta.

Zajęcie Polski przez Armię Czerwoną i włączenie połowy jej terytorium do ZSRS sprawiło, że dziesiątki tysięcy żołnierzy nie złożyło broni. Gotowi byli walczyć o odzyskanie niepodległości, wypełnić złożoną przysięgę.

Powojenna konspiracja niepodległościowa była – aż do powstania Solidarności – najliczniejszą formą zorganizowanego oporu społeczeństwa polskiego wobec narzuconej władzy. W roku największej aktywności zbrojnego podziemia, 1945, działało w nim bezpośrednio 150-200 tysięcy konspiratorów, zgrupowanych w oddziałach o bardzo różnej orientacji. Dwadzieścia tysięcy z nich walczyło w oddziałach partyzanckich. Kolejnych kilkaset tysięcy stanowili ludzie zapewniający partyzantom aprowizację, wywiad, schronienie i łączność. Doliczyć trzeba jeszcze około dwudziestu tysięcy uczniów z podziemnych organizacji młodzieżowych, sprzeciwiających się komunistom. Łącznie daje to grupę ponad pół miliona ludzi tworzących społeczność Żołnierzy Wyklętych. Ostatni „leśny” żołnierz ZWZ-AK, a później WiN – Józef Franczak „Laluś” zginął w walce w październiku 1963 roku.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych obchodzony jest 1 marca i jest świętem państwowym. Data 1 marca nie jest przypadkowa. Tego dnia w 1951 w mokotowskim więzieniu komuniści strzałem w tył głowy zamordowali przywódców IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość – Łukasza Cieplińskiego i jego towarzyszy walki. Tworzyli oni ostatnie kierownictwo ostatniej ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej od 1945 roku dzieło Armii Krajowej.

Byłeś świadkiem interesującego wydarzenia? Napisz do nas: [email protected]

Wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!

Kalisz.naszemiasto.pl Dołącz do naszej społeczności na Facebooku!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto