18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Niedziela u Niechciców. Z wizytą w dworku Marii Dąbrowskiej

Andrzej Kurzyński
Niedziela u Niechciców
Niedziela u Niechciców Andrzej Kurzyński (c)
Na kolejny festyn z cyklu "Niedziela u Niechciców" zaprosił dworek Marii Dąbrowskiej w podkaliskim Russowie. Tym razem organizatorzy postanowili zaprezentować mniej znane fakty z życia pisarki.

Kolejna Niedziela u Niechciców odbyła się pod hasłem "Maria na pensji Wandy Motylewskiej". Impreza była okazją do zaprezentowania mniej znanych faktów z życia Marii Dąbrowskiej. Organizatorzy postanowili zaprezentować publiczności okres studencki pisarki, który przypada na lata 1907 - 1911. Maria rozpoczęła studia przyrodnicze w 1907 roku w Lozannie, które później kontynuowała i ukończyła na uniwersytecie w Brukseli.

Po wyjeździe na studia za granicę Maria odbyła jedną dłuższą przerwę w nauce i przebywała w Poklękowie od jesieni 1910 roku do połowy czerwca 1911 roku. Zaangażowała się wtedy w pracę społeczną w Kaliszu. W 1910 roku wygłosiła odczyt ku czci Marii Konopnickiej "Pieśniarka ludu i dzieci", zorganizowany przez Towarzystwo Kursów im. Adama Asnyka w Kaliszu. Siedmiostronicowy rękopis odczytu zachował się w dobrym stanie i przechowywany jest obecnie w Muzeum Literatury w Warszawie.

Podczas tej kilkumiesięcznej przerwy w nauce, Maria Szumska zatrudniła się jako nauczycielka geografii na pensji Wandy Motylewskiej, która mieściła się w przy obecnej ulicy Kościuszki w Kaliszu. W jednej z ostatnich klas tej szkoły uczyła się wtedy jej młodsza siostra Jadwiga. Ze względów praktycznych, Maria nie mogła codziennie dojeżdżać do Poklękowa i zamieszkała w Kaliszu, u wujostwa Gałczyńskich przy obecnej Alei Wolności. W tym okresie napisała też kilka artykułów do "Kuriera Kaliskiego" i do "Gazety Kaliskiej".

"Niedziela u Niechciców" była okazją do zaprezentowania fragmentów korespondencji Marii i jej przyszłego męża Mariana Dąbrowskiego z 1911 r., w wykonaniu Elizy Smolińskiej i Huberta Pałęckiego, Kiedy Maria przebywała dłużej w Poklękowie i Kaliszu, właśnie wówczas przepływ listów był wyjątkowo nasilony.

Plenerowi towarzyszyła wystawa na terenie parku, zatytułowana "Pierwszy odczyt Marii Szumskiej". Można było na niej zobaczyć pełny tekst mało znanego rękopisu pisarki z 1910 roku "Pieśniarka ludu i dzieci". Odczyt wygłoszony w Kaliszu, anonsowała i relacjonowała wówczas lokalna prasa.

"Niedziela u Niechciców: to także stylizowane stoiska: monidło z wizerunkiem Barbary i Bogumiła "Pamiątka z Serbinowa", Bazar Szkolny Michaliny Ostrzeńskiej (prezentacja wydawnictw Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej w Kaliszu), Pensja Moniki Wenordenowej z "Nocy i dni", skład kapeluszy letnich, cukiernia parkowa, andruty kaliskie, wata cukrowa, chleb i smalec "od Żarneckiej", miody staropolskie. nie zabrakło też konkursów i przejażdżek konnych.

Podczas festynu wystąpili: poeta i aforysta Krzysztof Martyna, Orkiestra Dęta OSP ze Stawiszyna, Zespół Śpiewaczy "Korzeniewianki", Kapela "Sami Swoi" z Opatówka, Zespół "Pogodni" z Krotoszyna i Zespół Wokalno-Muzyczny Kaliskiego Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów.

Organizatorami festynów "Niedziela u Niechciców" są: Dworek Marii Dąbrowskiej w Russowie - Oddział Literacki Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej, Lokalna Organizacja Turystyczna Ziemi Kaliskiej, Stowarzyszenie LGD7 - "Kraina Nocy i Dni", a także Starostwo Powiatowe w Kaliszu.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto