Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Noc Fortyfikacji w Poznaniu: Schron przeciwlotniczy na wzgórzu świętego Wojciecha [ZDJĘCIA]

BLD
Noc Fortyfikacji w Poznaniu: Schron na wzgórzu świętego Wojciecha

Kliknij następne zdjęcie i poznaj historię obiektu ------>
Noc Fortyfikacji w Poznaniu: Schron na wzgórzu świętego Wojciecha Kliknij następne zdjęcie i poznaj historię obiektu ------>Paweł F. Matysiak
W raz drugi w Poznaniu zorganizowana została Noc Fortyfikacji. Tym razem poznaniacy mogli odkryć tajemnice podziemi na wzgórzu św. Wojciecha czy udać się na samochodową wyprawę śladami zimnej wojny.

To już druga poznańska edycja imprezy. Noc Fortyfikacji początkowo odbywała się w Warszawie. Z czasem, również dzięki wysiłkowi poznańskich organizatorów z Porozumienia dla Twierdzy Poznań, wydarzenie zwiększyło swój zasięg przez udział kolejnych obiektów z całego kraju.

Poznań to jedna z większych europejskich twierdz i jeden mocniej umocnionych rejonów Polski, ufortyfikowany w czasach Zimnej wojny

– tłumaczy Michał Andrzejak, prezes Porozumienia dla Twierdzy Poznań.

Organizatorzy w stolicy Wielkopolski przygotowali bogaty program. Mieszkańcy mieli do wyboru pięć wycieczek:

  1. zwiedzanie schronu dla władz miasta Poznania
  2. zwiedzanie podziemi na wzgórzu św. Wojciecha
  3. zwiedzanie Fortu 4a z przewodnikiem
  4. nocne zwiedzanie poznańskich fortyfikacji w ramach trasy "Fortress Night Adventure"
  5. nocną wyprawę samochodową śladami Zimnej wojny

– Podczas wyprawy samochodowej można zwiedzić podziemia i obiekty z czasów zimnej wojny znajdujące się na wschód i północ od Poznania i obecnie niedostępne dla przeciętnego turysty. To utajone obiekty związane z łącznością oraz obiekty związane z artylerią rakietową mającą bronić aglomeracji poznańskiej przed napadem powietrznym – tłumaczy M. Andrzejak.

Pierwsze wydarzenie rozpoczęło się już o godz. 13 w sobotę 23 czerwca a ostatnie, kończące imprezę, o godzinie 2 w nocy.

Tajemnice podziemi - wzgórze św. Wojciecha

Wzgórze św. Wojciecha zamieszkałe było od wieków, co sprawiło, że do dnia dzisiejszego ze wzgórzem wiąże się wiele ciekawych historii i tajemnic. Jednym z miejsc w którym można się o tym przekonać dosłownie dotykając historii jest kompleks podziemi pod klasztorem o.o. Karmelitów Bosych.

Zespół budynków klasztornych w XIX-tym stuleciu, po usunięciu zakonników pełnił funkcję lazaretu, koszar i kościoła dla garnizonu Twierdzy Poznań. W latach II wojny światowej okupujące Poznań wojska niemieckie urządziły w podziemiach schron przeciwlotniczy.

Obiekt po raz pierwszy został udostępniony publiczności w 2016 roku. Zachowując niesamowity klimat tego miejsca zadbano o to by nie zmieniać jego charakteru. Dzięki czemu w podziemiach można dotknąć tajemnicy i historii minionych stuleci.

Dla miłośników fortyfikacji ciekawymi elementami są oryginalne elementy wyposażenia obiektu między innymi unikalne pancerne drzwi zamykające szyb ewakuacyjny z podziemi.
Źródło

Czytaj także: Akcja antyterrorystów w Poznaniu. Potrzebny śmigłowiec policyjny [ZDJĘCIA]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto