Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Noc Muzeów w Kaliszu i regionie. Zobacz PEŁNY PROGRAM

Bartłomiej Hypki
Noc Muzeów w Kaliszu i regionie. Zobacz PEŁNY PROGRAM
Noc Muzeów w Kaliszu i regionie. Zobacz PEŁNY PROGRAM Andrzej Kurzyński
Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej, Centrum Rysunku i Grafiki im. Tadeusza Kulisiewicza, Galeria Sztuki im. Jana Tarasina, Muzeum Historii Przemysłu i Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy zapraszają w sobotę, 19 maja na Noc Muzeów. Wydarzenie co roku przyciąga tłumy zwiedzających. Wstęp do wszystkich placówek jest wolny.

W Noc Muzeów siedziba główna MOZK przy ulicy Kościuszki czynna będzie od godz. 19 do 23.30. Tematem przewodnim będzie fotografia w nawiązaniu do wystawy „Kaliszanie na dawnej fotografii”. W programie m.in.: spotkanie z konserwatorem fotografii „Domowe archiwum fotograficzne”, zajęcia „W czerni i bieli” ukazujące jak wywołuje się zdjęcia w ciemni fotograficznej oraz wykład „Jak z okładki czyli jak Photoshop koryguje nasze życie”. Na zakończenie będzie można wziąć udział w warsztatach cyjanotypii. Odbędzie się także oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Kaliszanie na dawnej fotografii” (o godz. 20 i 21), a dla najmłodszych - warsztaty kolorowania dawnych fotografii.

Wydarzeniem specjalnym jest konkurs na najstarszy portret kaliszanina, w którym można wygrać aparat fotograficzny. Muzeum zachęca do przejrzenia domowych archiwów i albumów rodzinnych oraz przyniesienia najstarszych zdjęć do muzeum.

W Noc muzeów czynne będą również oddziały MOZK. W Centrum Rysunku i Grafiki im. Tadeusza Kulisiewicza przy ul. Kolegialnej 4 od godz. 19 do 23.30 można będzie zwiedzić wystawę „Kulisiewicz i Rivera”.

W Rezerwacie Archeologicznym na Zawodziu od godz. 19 do 23.30 odbędzie się prezentacja różnych sposobów oświetlenia: od lampek oliwnych do lamp naftowych. W scenerii świec i lampek oliwnych będzie można zgłębić warsztat dawnego skryby. Dodatkowo chętni zapoznają się z etapami wytwarzania smoły drzewnej, a w Białej Chacie będzie można wspólnie upiec ciastka ze smalcem tzw. smalczoki.

Na Noc Muzeów zaprasza również w godz. 19-23.30 Dworek Marii Dąbrowskiej w Russowie, który proponuje degustację w kuchni dworskiej „Zioła, napary i mikstury Żarneckiej”.

W Galerii Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu w godzinach od 18-21.30 będzie można odwiedzić wystawę „Warsztaty Metodą DZOP, czyli Dynamiczne Zarządzanie Osobistym Potencjałem”. O godz. 22 odbędzie się pokaz filmu w ramach cyklu Kino (na) Sztuki „Sztuka znikania” w reż. Bartosza Konopki i Piotra Rosołowskiego.

Noc Muzeów zawita również do Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku. Zwiedzanie placówki rozpocznie się o godzinie 18 uroczystym odsłonięciem nowego eksponatu - aparatu do produkcji wody gazowanej, wyprodukowanego w 1936 roku przez firmę Hipolita Cegielskiego w Poznaniu. Renowację maszyny przeprowadzili uczniowie ZS nr. 1 w Liskowie, pod kierownictwem mgr. inż. Ryszarda Ignasiaka. Ponadto zwiedzający będą mogli obejrzeć pokaz drukowania przy pomocy zrekonstruowanej przez Mieczysława Machowicza maszyny drukarskiej Gutenberga. Przybyłe osoby będą mogły zapoznać się z siedmioma wystawami: „Zabytkowe tkaniny”, „Sala Fortepianowa”, „Region kaliski w czasach industrializacji”, „Maszyny Parowe”, „Maszynownia”, „Ceramika”, oraz wystawą sprzętów radiofonicznych i telewizyjnych pt: „Dawnej fonii czar”. Całość potrwa do godziny 23.00.

Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy będzie czynne w godzinach 18 - 24 (ostatnie wejście o godz. 23.30). Otwarta będzie również kawiarnia w podziemiach pałacu. Na przybyłych czeka moc atrakcji.

WYSTAWA CZASOWA "TWÓRCZOŚĆ ARTYSTYCZNA ZIEMIAN. MALARSTWO I GRAFIKA" - ekspozycja ukazująca przedstawicieli warstwy ziemiańskiej w nowym, cieplejszym świetle jako zafascynowanych sztuką artystów-amatorów. Znaleźć można tu przekrój dorobku artystycznego takich ziemian jak Piotr Michałowski, Jerzy Hulewicz czy Dora Mukułowska. Oprowadzać będzie kustosz Szymon Balcer.

SALONIK FOTOGRAFICZNY - niepowtarzalna okazja do zrobienia sobie własnej pocztówki z Nocy Muzeów i wysłania jej do bliskich osób.

"MAJĄTKI ZIEMSKIE DAWNYCH WŁAŚCICIELI DOBRZYCY" - próba ukazania własności dawnych właścicieli Dobrzycy, począwszy od Dobrzyckich, przez gen. Augustyna Gorzeńskiego, rodzinę Turnów, Kottwitzów i Bandelowów po ród Czarneckich. Ciekawym aspektem jest zmiana granic majątku w różnych okresach historycznych, ukazana na tle najważniejszych wydarzeń w dziejach lokalnych.

"DOBRZYCA DAWNIEJ I DZIŚ" - film jest kompilacją archiwalnych, nigdy jeszcze nie udostępnianych obrazów dawnej Dobrzycy. Ukazuje oblicze miasta począwszy od lat 60-tych ubiegłego stulecia aż po dzień dzisiejszy.

Poza tym, jak zawsze na zwiedzenie czekają pałacowe sale z oryginalnymi polichromiami i sztukateriami z XVIII wieku, a także ponad 10 ha parku w stylu angielskim.

Wiosną łatwiej spotkać żmije. Jad jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci i osób pod wpływem alkoholu

TVN24

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto