(© by Rochelle, just rochelle)

Okres przekwitania, zwany także menopauzą związany jest z dolegliwościami, których trudno uniknąć. Istnieją jednak suplementy, które potrafią zminimalizować odczucia związane z naturalnym procesem starzenia się.

Za menopauzę, zwaną również przekwitaniem lub okresem klimakterium, uważa się czas, w którym kobieta kończy wiek prokreacyjny, w związku z czym przestaje być płodna. Zwykle dzieje się to tuż po skończeniu 50 roku życia, choć nie jest to regułą. Proces związany z zatrzymaniem cyklu menstruacyjnego jest dosyć złożony i trwa 12-24 miesiące. W tym czasie aktywność jajników znacznie słabnie, a produkcja estrogenu – hormonu odpowiedzialnego za szereg cech organizmu kobiecego – zostaje wyraźnie zaburzona.

Symptomy menopauzy

Zmiany hormonalne, jakie zachodzą w okresie przekwitania, doprowadzają do przykrych objawów i gwałtownych zmian nie tylko w wyglądzie kobiety, ale również w jej sferze emocjonalnej i samopoczuciu. Do najbardziej typowych objawów zaliczyć można uderzenia gorąca, wahania nastrojów, osłabienie, problemy z pamięcią, zaburzenia koncentracji, bóle głowy, bóle kości i stawów, drażliwość, ciągłe zmęczenie, problemy ze snem. Wiele kobiet odczuwa także dolegliwości ze strony układu rozrodczego, takie jak wydzielina z pochwy, ból podczas stosunku, swędzenie lub pieczenie okolic intymnych. Następstwem powyższych objawów może być depresja lub obniżenie własnej wartości, związane z diametralnymi zmianami w organizmie kobiety.

Fitoestrogeny jako czynnik łagodzący objawy menopauzy

Na szczęście coraz częściej pojawiają się na polskim rynku medycznym suplementy przeznaczone dla kobiet przechodzących okres przekwitania. Zawierają one cenne składniki odżywcze, które sprawiają, że dolegliwości przestają być tak dokuczliwe, a kobieta nadal cieszy się zdrowiem i dobrym samopoczuciem. Niezwykle cennym źródłem są w tym przypadku fitoestrogeny. Są to substancje pochodzenia roślinnego, których działanie jest analogiczne do estrogenów. Pełnią one funkcję budulcową, grzybobójczą oraz antyutleniającą, w związku z czym łagodzą objawy menopauzy i mogą stać się alternatywą dla hormonalnej terapii zastępczej. Fitoestrogeny dostępne są dla każdej kobiety, ponieważ znaleźć je można w produktach sojowych, roślinach strączkowych, siemieniu lnianym, winogronach, jabłkach, czerwonym winie, liściach zielonej herbaty, a nawet piwie. W aptekach zauważyć można także fitoestrogeny w tabletkach, które można nabyć bez recepty.

Pamiętaj o witaminach i minerałach!

Zaburzenia hormonalne związane z czasem przekwitania mogą wywołać nie tylko dolegliwości, ale również doprowadzić do poważnych chorób. W związku z tym w okresie menopauzy niezwykle istotne jest dostarczanie składników odżywczych odpowiedzialnych za prawidłową pracę wielu narządów. Oprócz zbilansowanej diety bogatej w witaminy i minerały można stosować dodatkową suplementację w postaci tabletek. Bardzo ważnym minerałem, który chroni kości jest wapń. W okresie klimakterium jego zasoby znacznie maleją z uwagi na spadek poziomu estrogenu, dlatego należy go uwzględnić w codziennej suplementacji. Warto pomyśleć także o dodatkowej dawce witaminy D, która wzmacnia odporność i ma znaczący wpływ na układ krążenia oraz profilaktykę osteporozy. Menopauza związana jest ponadto ze starzeniem się skóry, dlatego istotna jest również podaż witamin A, C i E, które hamują proces starzenia i chronią skórę przed uszkodzeniami. W diecie nie powinno także zabraknąć witamin z grupy B (B6, B12) oraz kwasu foliowego, które nie tylko zapobiegają poważnym chorobom, ale wykazują również działanie przeciwstresowe i przeciwdepresyjne.

Mimo iż menopauza nie jest jednostką chorobową, lecz naturalnym etapem życia kobiety, warto zadbać o odpowiednią dietę oraz suplementację. Zdrowe odżywianie, dostarczanie witamin i minerałów, a także aktywność fizyczna mogą bowiem okazać się idealnym rozwiązaniem dla dojrzałej kobiety.


Wsparcie redakcyjne od:
Kobieta

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!