W środowe południe oficjalnie oddano do użytku obwodnicę Ostrowa Wielkopolskiego. Od dziś wreszcie cały ruch tranzytowy znad Bałtyku na Śląsk omija centrum miasta. Na ten dzień ostrowianie, ale także podróżujący w góry mieszkańcy Kalisza i wielu innych miast, czekali wiele lat.

Obwodnica Ostrowa Wielkopolskiego budowana była w dwóch etapach. W 2009 roku ukończony został pierwszy, liczący 6,2 km odcinek łączący drogi krajowe nr 11 i 25. Ważniejszy jednak był drugi etap, na który przyszło czekać o wiele dłużej niż to zapowiadano.

Dopiero jesienią 2014 roku podpisano umowę na budowę ponad 13-kilometrowego odcinka. Inwestycja trwała dwa i pół roku. W tym czasie powstała nowoczesna, efektownie prezentująca się droga od węzła Czekanów do ronda w Strugach za Przygodzicami. W przyszłości będzie to fragment drogi ekspresowej S11 łączącej Śląsk z wybrzeżem Bałtyku. Koszt robót wyniósł prawie 285 mln zł, z czego dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej wyniosło 174 mln zł

- Otwieramy dziś drogę, której przebieg ma kluczowe znaczenie dla rozwoju gospodarczego nie tylko województwa wielkopolskiego, ale całej zachodniej Polski. To ważna inwestycja nie tylko dla kierowców, ale i dla samych mieszkańców Ostrowa. Zwiększy się ich bezpieczeństwo, bo nowa trasa pozwala na całkowite wyprowadzenie ruchu tranzytowego z miasta. Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do jej terminowego zakończenia – powiedział podczas dzisiejszej uroczystości na węźle Ostrów Południe Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad Krzysztof Kondraciuk.

Urząd miasta

Komentarze (7)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

rowerzysta Janek (gość)

a ja jeździłem obwodnicą rowerkiem, jak jeszcze była nieczynna dla samochodów i było super!

kierowca (gość)

Ostrów potrafi dbać o swoje interesy ,tam zawsze byli dobrzy gospodarze Kalisz by mógł pobierać nauki od nich jak dbać o interesy miasta

kierowca (gość)

W jaki sposób mają skorzystać podróżujący nad morze kaliszanie nie mogę pojąć??? Z Kalisza nad morze nie pojadę przez nawet tak piękną obwodnicę Ostrowa Wlkp. Sorry.