Przed Sądem Okręgowym w Kaliszu stanie 67-letnia kobieta podejrzana o oszustwo związane z proponowaniem udziału w wydobywaniu kopalin w Australii.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
Pochodząca z województwa zachodnio-pomorskiego kobieta, posiadająca także australijskie obywatelstwo szukała wspólników do wydobywania ropy i gazu ziemnego. W 2004 roku za pośrednictwem znajomego nawiązała kontakt z mieszkańcem Ostrowa Wlkp. i podpisała z nim list intencyjny oraz jeszcze dwoma innymi mężczyznami liczącymi na krociowe zyski. 67-latka powołała się w nim na możliwość wydobywania surowców naturalnych w postaci ropy naftowej, gazu ziemnego i innych surowców na terenie należącej do niej nieruchomości o powierzchni 72 tysięcy hektarów położonej w Australii.

- Pokrzywdzony miał przekazać środki pieniężne na uzyskanie przedłużenia pozwoleń na wydobycie surowców i rozwój działalności – mówi prokurator Janusz Walczak, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Ostrowie Wielkopolskim.

Mężczyzna przelał więc na konto oskarżonej najpierw 30 tysięcy dolarów australijskich, a następnie kolejnych 50 tysięcy. W sumie dało to ponad 230 tysięcy złotych.

- W rzeczywistości, co wynika z dokonanych ustaleń, oskarżona nie była właścicielką gruntów w Australii, a ponadto nie posiadała pozwolenia na poszukiwanie i wydobycie ropy naftowej; miała jedynie wygasłe w 2004 roku pozwolenie na poszukiwanie opali – dodaje prokurator.

Niedoszli szejkowie pojechali do Australii aby przekonać się na własne oczy jak wygląda ich przyszły biznes. Tutaj jednak szybko okazało się, że kobieta nie ma nieruchomości, a otrzymane pieniądze przeznaczyła na inny cel. Sprawa trafiła do prokuratury, a ta zarządziła poszukiwania oszustki listem gończym. Udało się ją zatrzymać w maju bieżącego roku. Kobieta na dwa tygodnie została tymczasowo aresztowana. Teraz grozi jej do 10 lat więzienia.

Wiadomości Poznań, Wydarzenia Poznań

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!