Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Piesi w wypadkach drogowych - Małopolska

Redakcja
Piesi to tzw. niechronieni uczestnicy ruchu drogowego. W roku 2010 odnotowano 1239 ofiar pieszych w wypadkach drogowych, w których 92 osoby zginęły, a 1147 zostało rannych. W globalnej liczbie ofiar wypadków drogowych, która wynosiła 5277, piesi stanowili 23.5 %.

Rok 2010

W 2010 roku piesi byli sprawcami 489 wypadków, co stanowi 12,2 %, w których 48 osób poniosło śmierć, a 451 zostało rannych.

Błędy, jakie popełniali piesi to:
- Nieostrożne wejście na jezdnie przed jadący pojazd - 274 wypadki, średnio co 14/15-ty wypadek; w wypadkach tych zginęło 29 osób (tj. 12,3 % wszystkich ofiar śmiertelnych w wypadkach), a 255 zostało rannych.
- Nieostrożne wejście na jezdnie zza pojazdu, przeszkody - 80 wypadków, w których 2 osoby zginęły a 78 zostało rannych.
- Wejście na jezdnię przy czerwonym świetle - 47 wypadków, w których 3 osoby zginęły a 44 zostały ranne.
- Przekraczanie jezdni w miejscach niedozwolonych - 45 wypadków, w których 4 osoby zginęły, a 41 zostało rannych.
- Stanie na jezdni, leżenie – 20 wypadków, w których 5 osób zginęło a 15 zostało rannych.
- Chodzenie nieprawidłową stroną drogi - 20 wypadków, w których 5 osób zginęło, a 15 zostało rannych.
- Zatrzymanie, cofnięcie się – 3 wypadki, w których 3 osoby zostały ranne.

6 m-cy 2011 roku

W pierwszym półroczu 2011 roku odnotowano 561 pieszych ofiar wypadków drogowych, w których zginęły 53 osoby, a 508 zostało rannych.

W ciągu 6 m-cy 2011 roku odnotowano ponad 50 % wzrost w liczbie zabitych pieszych w stosunku do analogicznego okresu roku 2010.

Jeśli chodzi o pieszych sprawców wypadków drogowych to w pierwszym półroczu 2011 roku spowodowali oni 226 wypadków drogowych, w których zginęły 23 osoby, a 206 zostało rannych. Ponadto spowodowali ponad 90 kolizji drogowych.

Błędy jakie popełniali piesi to:
- nieostrożne wejście na jezdnię przed jadącym pojazdem – 119 wypadków,11 zabitych, 110 rannych,
- chodzenie nieprawidłową stroną drogi – 11 wypadków, 3 – zabitych,
- przekraczanie jezdni w miejscu niedozwolonym – 23 wypadki, 2 – zabitych,
- stanie na jezdni, leżenie – 7 wypadków, 4 – zabitych.

Podsumowując:
W ciągu 6 m-cy 2011 roku na małopolskich drogach zginęło 120 osób, w tym 53 pieszych, co stanowi prawie 45 % wszystkich zabitych. W analizowanym okresie piesi byli sprawcami 226 wypadków, w których śmierć poniosły 23 osoby tj. 43 % wszystkich zabitych pieszych.

Policyjne akcje związane z pieszymi.

Lekceważenie zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym zarówno przez kierujących wobec pieszych, jak i samych pieszych, nakłada na nas szczególny obowiązek reakcji na popełniane przez nich wykroczenia w tej kategorii. Chcąc zminimalizować to zjawisko w trosce o bezpieczeństwo pieszych uczestników ruchu drogowego, małopolska Policja drogowa od czerwca do końca września br. na terenie miasta Krakowa w każdy piątek prowadzi działania pn. „Bezpieczny Pieszy”.

Podczas tych działań policjanci reagują na wykroczenia związane z nieprzestrzeganiem przepisów ruchu drogowego przez pieszych ze szczególnym uwzględnieniem: przechodzenia przez jezdnię w miejscach niedozwolonych, wychodzenia na jezdnię zza przeszkody, pojazdów i bezpośrednio przed jadący pojazd, przechodzenia przez jezdnię w miejscach niebezpiecznych, zabronionych lub o ograniczonej widoczności, nietrzeźwych pieszych powodujących zagrożenie w ruchu drogowym, niestosowania się przez pieszych do sygnalizacji świetlnej, zabawy dzieci w pobliżu dróg czy też gry w piłkę, jazdy na rolkach, deskorolkach w sposób mogący spowodować zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Ponadto reagują na wykroczenia dotyczące nieprzestrzegania przepisów ruchu drogowego przez kierujących ze szczególnym uwzględnieniem: wyprzedzania, omijania i zatrzymywania pojazdów w rejonie przejść dla pieszych, nieudzielania przez kierujących pierwszeństwa pieszym znajdującym się na przejściu dla pieszych, nieużywania hełmu ochronnego przez kierujących motocyklami i motorowerami, przewożenia pasażerów przez kierujących pojazdami jednośladowymi w sposób niezgodny z obowiązującymi przepisami.

Działania te również ukierunkowane są na profilaktykę i edukację uczestników ruchu drogowego co do właściwych zachowań na drodze. Ponadto od lat prowadzona jest ogólnopolska akcja pn. „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”, której celem jest poprawa bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów.

Rady:

Pieszym uczestnikom ruchu drogowego radzimy, aby konsekwentnie przestrzegali przepisy ruchu drogowego (Rozdział 2 Ruch Pieszych art. 11 – 15 Ustawy Prawo o ruchu drogowym). Pamiętajmy aby nie wchodzić na jezdnię bezpośrednio przez jadący pojazd – jak przedstawiają statystyki jest to najczęstszy błąd jaki popełniają piesi na drodze.

Istotną rolę w bezpieczeństwie pieszych spełniają elementy odblaskowe, zwłaszcza w okresie jesienno – zimowym, kiedy wcześnie zapada zmrok. Istnieje prawny obowiązek korzystania z elementów odblaskowych przez dzieci do lat 15 poruszające się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu drogowego (art. 43 ust. 2 Ustawy Prawo o ruchu drogowym).

Osoba, która porusza się drodze po zmierzchu bez odblasków jest mało widoczna, kierujący zobaczy ją dopiero z odległości około 30 m. a niestety przy śliskiej nawierzchni nie będzie w stanie wyhamować pojazdu. Pieszy posiadający jakikolwiek element odblaskowy na swojej odzieży będzie widoczny dla kierującego z odległości od 120 do 150 m. co pozwoli mu odpowiednio zareagować.

Pieszy posiadający odblask jest znacznie bezpieczniejszy, pamiętajmy o tym kiedy poruszamy się po drogach, zwłaszcza wieczorem poza obszarem zabudowanym.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto