Mobilne centrum nauki Planeta Energii zawitało do Kalisza. Specjalne miasteczko stanęło na placu przy hali Kalisz Arena na Dobrzecu. Przez dwa dni eksperci będą pokazywać najmłodszym jak mądrze i bezpiecznie korzystać z prądu.

Wizyta miasteczka Planeta Energii w Kaliszu to nagroda w zorganizowanym przez Grupę Energa ogólnopolskim konkursie edukacyjnym, którego głównym celem jest propagowanie wiedzy o energii elektrycznej wśród najmłodszych oraz kształtowanie proekologicznych postaw. Pośród zwycięzców IV edycji konkursu znalazły się dzieci z kółka przyrodniczego „Świetliki” i panie Magdalena Galuba oraz Dżesica Marciniak ze Szkoły Podstawowej w Opatówku, filia w Sierzchowie. To właśnie dzięki nim mieszkańcy Kalisza mogą teraz odbyć niezwykłą podróż do krainy prądu.

Planeta Energii w Kaliszu. Uczą jak mądrze korzystać z prąduW miasteczku Planeta Energii przygotowało szereg atrakcji. Niecodzienne pokazy i eksperymenty prowadzone przez naukowców, zabawy edukacyjne, pokaz filmu 3D oraz liczne konkursy z nagrodami. Ale nie tylko. Nowością jest model domku, w którym można sprawdzić ile prądu zużywają wybrane urządzenia gospodarstwa domowego. Można także poznać zasady segregacji śmieci czy gniazdka elektryczne z całego świata. Ale to nie wszystko! Planeta Energii to także kosmiczny Energobus! To centrum nauki na kółkach, w którym będzie można poznać historię prądu – od atomu do elektrowni.

W kaliskim miasteczku gości m.in. Tomasz Rożek, dr nauk fizycznych i ambasador programu Planeta Energii.

- Prąd jest praktycznie wszędzie. Niektórzy budzą się dzięki temu, że zadziała budzik elektryczny. Ale kiedy już się obudzimy to przez całą dobę na wyciągnięcie ręki jest wokół nas przynajmniej kilka urządzeń elektrycznych. Wydaje się, że prąd elektryczny jest czymś tak oczywistym jak powietrze, ale tak nie jest. My dzieciom to pokazujemy. Pokazujemy też jak racjonalnie korzystać z prądu elektrycznego. Po pierwsze jest to bezpieczeństwo, po drugie oszczędność finansowa, a po trzecie oszczędność środowiska naturalnego - mówi nam Tomasz Rożek. - Jeśli mówimy o bezpieczeństwie, to dzieci dowiadują się m.in. jak zachować się, gdy kogoś porazi prąd, czy w czasie burzy, co zrobić, gdy jakieś urządzenie elektryczne zaczyna iskrzyć, czy dymić.

Mobilne centrum nauki „Planeta Energii” w godzinach 9:00 – 14:00 dostępne jest dla zaproszonych klas ze szkół podstawowych z Kalisza i okolic, a od 15:00 do 18:00 dla wszystkich chętnych. Wstęp wolny!

Byłeś świadkiem interesującego wydarzenia? Napisz do nas: kalisz@naszemiasto.pl

Kalisz.naszemiasto.pl Dołącz do naszej społeczności na Facebooku!

Nauka

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!