Poszerzenie granic Kalisza. Gmina Żelazków w proteście chce włączenia... Kalisza!

Poszerzenie granic Kalisza wzbudza wielkie emocje. Samorząd miasta przygotowuje wniosek do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji o włączenie kilkunastu okolicznych sołectw. Sprzeciwiają się temu sąsiednie gminy. Żelazków szykuje ostrą odpowiedź i zapowiada wniosek o włączenie... gminy Kalisz.
Wójt Sylwiusz Jakubowski zapowiedział wniosek o przyłączenie gminy Kalisz do Żelazkowa
 Andrzej Kurzyński

Samorząd Kalisza przygotował już uchwałę w sprawie poszerzenia granic miasta. Ma ona być poddana pod głosowane podczas najbliższej sesji Rady Miejskiej Kalisza, zaplanowanej na 25 stycznia.

Poszerzenie granic Kalisza miałoby nastąpić poprzez przyłączenie do miasta z gminy Nowe Skalmierzyce części obszaru sołectwa Boczków i obszaru sołectwa Mączniki, z gminy Gołuchów obszaru sołectwa Kościelna Wieś I, z gminy Blizanów sołectw Pawłówek i Warszówka, z gminy Żelazków obszaru sołectwa Kokanin, Niedźwiady, części sołectwa Kolonia Skarszewek, obszaru sołectwa Wojciechówka oraz sołectwa Pólko i Szosa Turecka, z gminy Opatówek obszaru sołectwa Nędzerzew, Szałe i Zduny, a z gminy Godziesze Wielkie obszaru sołectwa Borek, Wolica i Żydów.

Czytaj także: Poszerzenie granic Kalisza. Miasto szykuje wniosek do MSWiA

Przeciwko takiemu rozwiązaniu ostro zaprotestowali burmistrzowie i wójtowie, którzy wydali specjalne oświadczenie i zagrozili wystąpieniem ze Stowarzyszenia Aglomeracja Kalisko-Ostrowska. Najdalej idzie samorząd gminy Żelazków, który w trybie pilnym przygotowuje uchwałę w sprawie włączenia do Żelazkowa... gminy Kalisz oraz przeprowadzenia w tej sprawie konsultacji z mieszkańcami. Uchwała miałaby zostać poddana pod głosowanie przez Radę Gminy Żelazków już 30 stycznia.
- Po przyjęciu uchwały wystąpimy ze stosownym wnioskiem do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Po przyłączeniu gminy Kalisz do Żelazkowa będzie funkcjonował jedynie powiat kaliski. Prezydent stanie się starostą. Każdy kij ma dwa końce. Wcale nie jest powiedziane, że duży może więcej - mówi portalowi Kalisz.NaszeMiasto.pl wójt gminy Żelazków Sylwiusz Jakubowski. - Przeznaczyliśmy ogromne tereny pod budownictwo mieszkaniowe i inwestycje. Kalisz chciałby nam to zabrać. Tego nigdy bym się nie spodziewał.

Wójt Żelazkowa zapowiada też, że wystąpi do przewodniczącego Rady Miejskiej Kalisza o możliwość zaprezentowania uchwały przygotowywanej przez gminę.

Czytaj także: Poszerzenie granic Kalisza. Wójtowie i burmistrzowie ościennych gmin mówią "nie"

Prezydent Kalisza Grzegorz Sapiński i o pomyśle rozszerzenia granic miasta

Byłeś świadkiem interesującego wydarzenia? Napisz do nas: kalisz@naszemiasto.pl

Wideo

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum oraz Politykę Prywatności.

24.01.2018, 19:09

tereny Polko Wojciechówka szosa turecka nabrały by wartości chcemy do Kalisza

21.01.2018, 15:55

Do ....:Pani gada Głupoty.Ten Pan pełni funkcję bo jest dobrym sprawdzonym człowiekiem w samorządzie. Brawo Panie Wójcie za walecznie zrozumiałą postawę.

21.01.2018, 15:50

Do Kasia: Słuchaj laluniu jak nie jesteś w temacie to się nie wypowiadaj, a tym bardziej nie obrażaj.

21.01.2018, 15:47

Do Kargula:Ty człowieku to się nie wypowiadaj bo nie jesteś w temacie.Ten człowiek o którym się wypowiadasz w taki a nie inny sposób to ma głowę w samorządzie jak nikt, widać efekty jego rządzenia, sprawy załatwiane są od ręki w urzędzie, fundusz sołecki, nowopowstające więzienie- nowe miejsca pracy, oświata na wysokim poziomie, szkoły otwierane, a nie zamykane,nikt z nauczycieli nie stracił pracy po zmianie ustawy oświatowej, dzieci otrzymują stypendia,budowane świetlice, remont OSP z rozbudową na instytucję w Żelazkowie, boiska orliki i wiele innych o których można by wymieniać bez końca, a wady ma każdy.Pozdrawiam

19.01.2018, 18:46

po co Kośćielnej Wsi Kalisz a Kaliszowi Kościelna Wieś my wiemy - to przez nieudolność rządzenia włodarzy Kalisza
Za degradacje miasta. Ucieczkę mieszkańców.Wysokie ceny utrzymania.Brawo Panie Wójcie a może inne gminy podejmą inicjatywę.

19.01.2018, 16:39

Kalisz sralisz... na psy złazi ...a szkoda bo tu mieszkam.

19.01.2018, 11:19

ten pan ma wyrok skazujący - dlaczego jeszcze pełni funkcję?
poza tym panie Sylwiuszu - tak, duży może więcej, mimo, że nigdzie to nie jest napisane.

Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy łamie regulamin, to wyślij nam link do tego artykułu na pomoc@naszemiasto.pl

Wybrane dla Ciebie

Powiązane

Więcej na temat:

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, wyłącz Adblock na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować Nie działa? Spróbuj wyłączyć Adblock samodzielnie w ustawieniach.