Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poszerzenie granic Kalisza. Miasto szykuje wniosek do MSWiA

Andrzej Kurzyński
Czy uda się poszerzyć granice Kalisza?
Czy uda się poszerzyć granice Kalisza? QDI FLY Kalisz
Prezydent Grzegorz Sapiński zamierza wystąpić z wnioskiem do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji o poszerzenie granic Kalisza. Ratuszowi urzędnicy pracują już nad stosownymi uchwałami.

Prezydent Kalisza nie rezygnuje z pomysłu poszerzenia granic miasta. Kilka dni temu powołał on zespół do spraw opracowania koncepcji zmiany granic Kalisza oraz przygotowania wymaganej dokumentacji. W skład zespołu weszli między innymi sekretarz i skarbnik miasta, naczelnicy poszczególnych wydziałów kaliskiego ratusza, szef Miejskiego Zarządu Dróg i Komunikacji, kierownik Biura Komunikacji Społecznej oraz koordynator Biura Radców Prawnych Urzędu Miejskiego w Kaliszu.

Urzędnicy mają opracować uchwały w sprawie zmiany granic miasta Kalisza z dokładnym oznaczeniem obszaru, jaki miałby zostać przyłączony oraz o przeprowadzeniu konsultacji w tej sprawie z mieszkańcami Kalisza. Nie jest wykluczone, że uchwały te zostaną poddane pod głosowanie jeszcze podczas najbliższego posiedzenia Rady Miejskiej Kalisza.

Miasto chętnie widziałoby w swoich granicach takie miejscowości jak choćby Kościelna Wieś, Wojciechówka, Szałe, czy Wolica. To do nich głównie wyprowadzają się w ostatnim czasie mieszkańcy grodu nad Prosną. Samorząd Kalisza chce bowiem skorzystać z możliwości jakie daje rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 9 sierpnia 2001 r. w sprawie trybu postępowania przy składaniu wniosków dotyczących tworzenia, łączenia, dzielenia, znoszenia i ustalania granic gmin, nadawania gminie lub miejscowości statusu miasta, ustalania i zmiany nazw gmin i siedzib ich władz oraz dokumentów wymaganych w tych sprawach. Po złożeniu niezbędnych dokumentów decyzje o poszerzeniu granic miasta podjęłoby Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Zgodnie z przepisami MSWiA zbiera propozycje samorządów dotyczące zmian administracyjnych, analizuje je i do końca lipca każdego roku Rada Ministrów wydaje stosowne decyzje. 1 stycznia bieżącego roku na tej podstawie poszerzono między innymi granice Konina i Jarocina.

- Chcielibyśmy, aby kreatywni, ale i majętni kaliszanie jednak pozostawali w mieście – tłumaczy prezydent Grzegorz Sapiński. - Ważna jest też kwestia zrozumienia, że jeśli Kalisz będzie się dalej rozwijał, to również ościenne gminy będą się rozwijały – uważa włodarz miasta.

Jako przykład podaje Rzeszów. Stolica Podkarpacia systematycznie od 2005 roku składa wnioski o poszerzenie swoich granic. W tym czasie powierzchnia tego miasta zwiększyła się przeszło dwukrotnie. Pozwala to przyciągać do miasta kolejne inwestycje.

Czy podobnie będzie w przypadku Kalisza? Obecnie miasto zajmuje powierzchnię około 70 kilometrów kwadratowych i zaczyna brakować choćby terenów pod budownictwo mieszkaniowe. Mogłoby to się zmienić po rozszerzeniu granic. Warto też dodać, że w przypadku przyłączenia do miasta gminy wiejskiej, samorząd otrzymuje z budżetu państwa pieniądze z przeznaczeniem na wyrównywanie różnic między oboma obszarami.

Przypomnijmy, że już w 2015 roku prezydent Grzegorz Sapiński występował z pismami do włodarzy ościennych gmin w sprawie przyłączenia do Kalisza. Burmistrz Nowych Skalmierzyc nazwała te propozycje iluzoryczną. Negatywne zdanie wyraziły też gminy Blizanów, Godziesze Wielkie i Opatówek. Pozytywnie odpowiedział natomiast wójt Żelazkowa. Jak będzie tym razem?

Byłeś świadkiem interesującego wydarzenia? Napisz do nas: [email protected]

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto