Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poszerzenie granic Kalisza. Wójtowie i burmistrzowie ościennych gmin mówią "nie"

Andrzej Kurzyński
Poszerzenie granic Kalisza. Wójtowie i burmistrzowie ościennych gmin mówią "nie"
Poszerzenie granic Kalisza. Wójtowie i burmistrzowie ościennych gmin mówią "nie" UM w Kaliszu
Wójtowie i burmistrzowie gmin sąsiadujących z Kaliszem mówią zdecydowane propozycji poszerzenia granic miasta ich kosztem. Samorządowcy wydali w tej sprawie oświadczenie. Grożą w nim wystąpieniem ze stowarzyszenia Aglomeracja Kalisko-Ostrowska.

Poszerzenie granic Kalisza, to pomysł, który w ostatnich dniach nabiera realnych kształtów. Prezydent miasta powołał specjalny zespół do opracowania uchwał w tej sprawie. Dokumenty wraz ze stosownym wnioskiem miałyby trafić do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Decyzja w tej sprawie ma zapaść do końca lipca bieżącego roku. Władze Kalisza w granicach miasta widziałby kilkanaście okolicznych sołectw.

Na takie rozwiązanie nie godzą się władze Opatówka, Nowych Skalmierzyc, Blizanowa, Żelazkowa i Godzieszy Wielkich. W czwartek przedstawiciele tych samorządów odbyli wspólną naradę, po której wydali oświadczenie.

- My niżej podpisani reprezentujący organy wykonawcze gmin: Opatówek, Nowe Skalmierzyce, Gołuchów, Blizanów, Żelazków, Godziesze Wielkie, zgłaszamy swój stanowczy sprzeciw wobec działań podjętych przez władze samorządowe Kalisza, mające na celu zwiększenie zarówno powierzchni jak i liczby mieszkańców miasta kosztem ościennych gmin - napisali samorządowcy.

Ich zdaniem, jest "czymś wysoce niestosownym i wręcz obraźliwym wobec zarówno władz samorządowych sześciu wcześniej wymienionych gmin jak i mieszkańców tychże, argument zawarty w uzasadnieniu do projektu uchwały Rady Miejskiej Kalisza jakoby mieszkańcy naszych wspólnot gminnych często utożsamiali się bardziej z miastem Kalisz niż z własną gminą". Samorządowcy pytają, skąd władze Kalisza posiadły taką wiedzę?

- Uwłaczającym jest ponadto kolejne stwierdzenie w uzasadnieniu, iż bezpośrednie sąsiedztwo dużego ośrodka, sprawia że mieszkańcy sołectw od lat korzystają z usług i zasobów miasta Kalisza. Stawiamy więc pytanie, czy usługi jak i korzystanie z zasobów jest darmowe? - czytamy w oświadczeniu.

Przedstawiciele samorządów zwracają uwagę na fakt, że "władze miasta Kalisza podkreślają swoją wagę i znaczenie miasta w aglomeracji kalisko­-ostrowskiej określając swoją rolę wręcz, jako rdzeń tego projektu, który przecież oparty jest na partnerstwie jego uczestników, a nie dyktacie jednego podmiotu".

- W związku z powyższym argumentacja, iż zmiana granic administracyjnych miasta Kalisza będzie miała bezpośredni wpływ na rozwój jego potencjału gospodarczego podważa sens powołania i dalszego funkcjonowania aglomeracji kalisko-ostrowskiej - napisano w oświadczeniu.

Samorządowcy apelują do władz miasta Kalisza "o zaniechanie działań mających na celu zaburzenie funkcjonowania sześciu ościennych gmin poprzez podjęcie działań mających na celu uszczuplenie ich powierzchni jak i liczby mieszkańców" i jednocześnie zapowiadają, że w przeciwnym wypadku wezmą poważnie pod uwagę wystąpienie z aglomeracji kalisko-ostrowskiej.

Czytaj także: Wiemy, które gminy mają stracić najwięcej w efekcie powiększenia miasta Kalisza [MAPA]

Byłeś świadkiem interesującego wydarzenia? Napisz do nas: [email protected]

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto