Poszerzenie granic Kalisza. Wójtowie i burmistrzowie ościennych gmin mówią "nie"

Wójtowie i burmistrzowie gmin sąsiadujących z Kaliszem mówią zdecydowane propozycji poszerzenia granic miasta ich kosztem. Samorządowcy wydali w tej sprawie oświadczenie. Grożą w nim wystąpieniem ze stowarzyszenia Aglomeracja Kalisko-Ostrowska.
Poszerzenie granic Kalisza. Wójtowie i burmistrzowie ościennych gmin mówią "nie"
 UM w Kaliszu

Poszerzenie granic Kalisza, to pomysł, który w ostatnich dniach nabiera realnych kształtów. Prezydent miasta powołał specjalny zespół do opracowania uchwał w tej sprawie. Dokumenty wraz ze stosownym wnioskiem miałyby trafić do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Decyzja w tej sprawie ma zapaść do końca lipca bieżącego roku. Władze Kalisza w granicach miasta widziałby kilkanaście okolicznych sołectw.

Na takie rozwiązanie nie godzą się władze Opatówka, Nowych Skalmierzyc, Blizanowa, Żelazkowa i Godzieszy Wielkich. W czwartek przedstawiciele tych samorządów odbyli wspólną naradę, po której wydali oświadczenie.
- My niżej podpisani reprezentujący organy wykonawcze gmin: Opatówek, Nowe Skalmierzyce, Gołuchów, Blizanów, Żelazków, Godziesze Wielkie, zgłaszamy swój stanowczy sprzeciw wobec działań podjętych przez władze samorządowe Kalisza, mające na celu zwiększenie zarówno powierzchni jak i liczby mieszkańców miasta kosztem ościennych gmin - napisali samorządowcy.

Ich zdaniem, jest "czymś wysoce niestosownym i wręcz obraźliwym wobec zarówno władz samorządowych sześciu wcześniej wymienionych gmin jak i mieszkańców tychże, argument zawarty w uzasadnieniu do projektu uchwały Rady Miejskiej Kalisza jakoby mieszkańcy naszych wspólnot gminnych często utożsamiali się bardziej z miastem Kalisz niż z własną gminą". Samorządowcy pytają, skąd władze Kalisza posiadły taką wiedzę?
- Uwłaczającym jest ponadto kolejne stwierdzenie w uzasadnieniu, iż bezpośrednie sąsiedztwo dużego ośrodka, sprawia że mieszkańcy sołectw od lat korzystają z usług i zasobów miasta Kalisza. Stawiamy więc pytanie, czy usługi jak i korzystanie z zasobów jest darmowe? - czytamy w oświadczeniu.

Przedstawiciele samorządów zwracają uwagę na fakt, że "władze miasta Kalisza podkreślają swoją wagę i znaczenie miasta w aglomeracji kalisko­-ostrowskiej określając swoją rolę wręcz, jako rdzeń tego projektu, który przecież oparty jest na partnerstwie jego uczestników, a nie dyktacie jednego podmiotu".
- W związku z powyższym argumentacja, iż zmiana granic administracyjnych miasta Kalisza będzie miała bezpośredni wpływ na rozwój jego potencjału gospodarczego podważa sens powołania i dalszego funkcjonowania aglomeracji kalisko-ostrowskiej - napisano w oświadczeniu.

Samorządowcy apelują do władz miasta Kalisza "o zaniechanie działań mających na celu zaburzenie funkcjonowania sześciu ościennych gmin poprzez podjęcie działań mających na celu uszczuplenie ich powierzchni jak i liczby mieszkańców" i jednocześnie zapowiadają, że w przeciwnym wypadku wezmą poważnie pod uwagę wystąpienie z aglomeracji kalisko-ostrowskiej.

Czytaj także: Wiemy, które gminy mają stracić najwięcej w efekcie powiększenia miasta Kalisza [MAPA]

Byłeś świadkiem interesującego wydarzenia? Napisz do nas: kalisz@naszemiasto.pl

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum oraz Politykę Prywatności.

28.01.2018, 21:07

Małgorzata a ile to tych spraw załatwia się w Pleszewie cz w Gołuchowie bez przesady, Sapiński jak chce rozszerzać to w granicach swojego powiatu, wara od innych.Mieszkam w Kościelnej Wsi i tylko inwestycją gminy kaliszaki mogą podziwiać nasze osiągnięcia - zazdrość bierze , że można gospodarować lepiej a nie po partacku.Jeżeli aglomeracja się rozleci gminy mogą stracić po kilka milionów Kalisz może stać się bankrutem bo straci kilkadziesiąt lub kilkaset milionów taki to gospodarz Sapiński = zdecydowanie nie!!!!

24.01.2018, 12:00

To prawda, od zawsze Mączniki były w powiecie ostrowskim, w Ostrowie chodziłam do szkoły, studiowałam, nie czuje się w żadnym razie Kaliszanką, jak przychodzil weekend to ze znajomymi ze Skalmierzyc jeździliśmy do Ostrowa na rynek, na Piaski, tam do klubow, restauracji... do Kalisza nawet autobusow z naszej miejscowosci nie ma... dlatego tez uważam ze to zly pomysl...

19.01.2018, 10:16

burmistrzowie się boją o koryto, a miasta muszą się rozwijać i przyłączać mniejsze miejscowości. Każde miasto tak robi

19.01.2018, 09:17

Mogą sobie pogadać. Normalne jest to, że miasta się powiększają. Obecny Kalisz też nie powstał z niczego. Zatem od 2019 roku witamy nowych mieszkańców Kalisza ;))))

19.01.2018, 09:16

my nie chcemy do Kalisza !! Tam nawet nie ma jak dojechać, a od naszej wsi do Skalmierzyc jest rzut kamieniem.

18.01.2018, 23:18

Zobaczymy jaki cwaniak bedziesz jak Ci przyjdzie stać z numerkiem w jakims kaliskim urzedzie. Brawo Ty! Pewnie jesteś młodziaszkiem co to mu sie wydaje, że jak 18lat skończył to już wszystko wie i wszystko rozumie. Myślisz, ze koscielna Wieś miałaby w tej chwili takie drogi i chodniki jakie ma gdyby byla w granicach Kalisza? Przejedz sie chociażby po kaliskim majkowie czy sulisławicach a zobaczysz jak miasto dba o osiedla. Jest jeszcze kilka innych przykładów, ale najpierw musisz sie zastanowić nad tym pierwszym, bardzo prostym, zeby dostrzec inne.

18.01.2018, 17:12

Nie macie nic do gadania uwazajcie zeby calych gmin nie wciagneli tak jak w Zielonej górze!!!!

Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy łamie regulamin, to wyślij nam link do tego artykułu na pomoc@naszemiasto.pl

Wybrane dla Ciebie

Powiązane

Więcej na temat:

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, wyłącz Adblock na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować Nie działa? Spróbuj wyłączyć Adblock samodzielnie w ustawieniach.