Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powiat kaliski: Firmy zatruwają rzekę, a inspektorzy są bezradni

Mariusz Kurzajczyk
Rzekę pełną ryb zamienili w ściek i nikt za to nie odpowiada - denerwuje się Andrzej Górny ze Stawiszyna
Rzekę pełną ryb zamienili w ściek i nikt za to nie odpowiada - denerwuje się Andrzej Górny ze Stawiszyna Mariusz Kurzajczyk
Przepływająca przez gminy Blizanów, Stawiszyn i Żelazków rzeka Bawół jest ściekiem. Sprawą zajmują się różne instytucje i prokuratura, ale bez efektów. Mieszkańcy uważają, że urzędnicy jedynie pozorują działania.

O tym, że Bawół jest zanieczyszczony najlepiej przekonać się osobiście, choć gdy wiatr zawieje, lepiej do rzeki nie podchodzić. Co najważniejsze, zanieczyszczenie już przed rokiem potwierdzili kontrolerzy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Na miejsce wezwali ich mieszkańcy, według których rzeczkę zatruwały położone w pobliżu firmy i to przekonanie okazało się słuszne.

Podczas kontroli WIOŚ Zakładu Mleczarskiego "CEKO" w Goliszewie okazało się, że do rzeki odprowadzane są zanieczyszczenia z wylotu kanalizacji deszczowej. Najważniejsze, że według kontrolerów nie były to ani wody odpadowe, ani roztopowe. O przestępstwie, polegającym na odprowadzeniu do środowiska nieoczyszczonych ścieków w takiej ilości i postaci, że "może to zagrozić życiu lub zdrowiu człowieka lub spowodować istotne obniżenie jakości wody", WIOŚ skierował doniesienie do Prokuratury Rejonowej w Kaliszu.

Podobna sytuacja była w Chłodni Owoców i Warzyw "ADMAT" w Złotnikach Wielkich. Tu także nielegalne odprowadzano ścieki wylotem wód opadowych. WIOŚ zwrócił się do starosty m.in. o rozważenie możliwości cofnięcia lub ograniczenia pozwolenia wodnoprawnego, co też się stało. Ponadto Inspektorat wszczął postępowanie administracyjne wobec PPH "ADMAT" w sprawie wstrzymania użytkowania płaskownika ziemnego, przez który odprowadzane były ścieki z chłodni.

Z kolei w Oczyszczalni Ścieków w Złotnikach Małych "AGROŻEL" pracownik WIOŚ stwierdził odprowadzanie nieoczyszczonych ścieków za pomocą węża strażackiego do ziemi. W efekcie poszło zawiadomienie do Prokuratury Rejonowej w Kaliszu. WIOŚ wystąpił też do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Kaliszu

o przeprowadzenie kontroli przestrzegania przepisów prawa budowlanego przez użytkownika oczyszczalni i ocenę stanu technicznego tej budowli.

Kolejna kontrola miała miejsce w kwietniu. Próbki pobrane z rzeki wykazały poziom zanieczyszczenia kilkaset razy przekraczający wartości dopuszczalne. Nie ustalono źródła ich pochodzenia. Pod koniec lata WIOŚ ponownie zbadał Bawół.

- W sierpniu stwierdzono istotną poprawę czystości wody w Stawiszynie. Jednak w tym samym dniu stwierdzono znaczne zanieczyszczenia rzeki na wysokości wylotu z zakładu Admat, który jest obecnie w największym stopniu odpowiedzialny za zanieczyszczenie tego odcinka rzeki - podkreśla Jakub Kaczmarek, kierownik delegatury WIOŚ w Kaliszu.

W efekcie przeprowadzono kolejną kontrolę, a wnioski o ukaranie sprawców zanieczyszczenia zostały przekazane do sądu i prokuratury. Przy okazji WIOŚ stwierdził nielegalne zrzuty ścieków z pojazdów asenizacyjnych wprost do Bawołu, na co miały wskazywać ślady opon w sąsiedztwie rzeki.

Podczas wspólnego spotkania WIOŚ i przedstawicieli samorządów, ustalono, że niezbędne są dalsze działania kontrolne i monitoringowe ze strony Inspektoratu, działania wójta Żelazkowa w zakresie kontroli sposobu i częstotliwości odprowadzania ścieków z terenu nieruchomości w gminie a także starosty kaliskiego, jeśli chodzi o udzielanie pozwoleń wodnoprawnych na wprowadzanie ścieków do urządzeń kanalizacyjnych.

Szef delegatury WIOŚ uważa, że istotne są także działania okolicznych mieszkańców, którzy powinni zgłaszać policji zrzut ścieków z beczkowozów do rzeki. Ci jednak uważają, że to zadanie dla odpowiednich służb, bo nikt odpadów nie wyrzuca w biały dzień.

- Rzekę pełną ryb zamienili w ściek i nikt za to nie odpowiada - denerwuje się Andrzej Górny ze Stawiszyna.

Mieszkańcy poprosili o interwencję posła Macieja Orzechowskiego, który wystąpił z interpelacją do ministra środowiska. W jego imieniu wypowiedziała się wiceminister Beata Jaczewska, ale trudno znaleźć coś konkretnego w jej odpowiedzi poza przypomnieniem ustaleń WIOŚ.

- To jest śmierdząca sprawa i nie mówię jedynie o zanieczyszczeniach - puentuje te wydarzenia Górny.

Od rzecznika Prokuratury Okręgowej Janusza Walczaka dowiedzieliśmy, że zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa, dotyczącego odprowadzenia do rzeki nieczyszczonych ścieków przez przyzakładową oczyszczalnię wpłynęło w lipcu. Prokuratura wszczęła postępowanie z art. 183 par. 3, ale jeszcze go nie zakończyła. Prokurator nie zdradza, o jaką chodzi firmę, ale przyznaje, że sprawa dotycz rzeki Bawół. W każdym bądź razie sprawa jest poważna, bo kodeks karny przewiduje dla winnego karę więzienia od 6 miesięcy do 8 lat. Przed kilkoma dniami do prokuratury wpłynęło kolejne zawiadomienie.

- Chodzi o podobne zdarzenie, tyle że dotyczące innego przedsiębiorstwa - tłumaczy prokurator Walczak.
Mieszkańcy reagują podobnie, czyli wzruszeniem ramion. Dla nich sprawa jest czysta i oczywista, czy raczej brudna i oczywista. Przede wszystkim boją się, że te wszystkie działania są burzą w szklance wody i skończą na niczym.
- To jest śmierdząca sprawa i nie mówię jedynie o zanieczyszczeniach - puentuje te wydarzenia Górny.

Wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!

Kalisz.naszemiasto.pl Dołącz do naszej społeczności na Facebooku!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto