Rada i zarząd Fundacji Kaliski Inkubator Przedsiębiorczości odpowiadają na zarzuty prezydenta miasta

Rada Fundacji Kaliski Inkubator Przedsiębiorczości wydała oświadczenie, w którym odpowiada na zarzuty stawiane przez prezydenta miasta. Krystian Kinastowski poinformował na specjalnie zwołanej konferencji prasowej, że z powodu zmian w statucie wprowadzonych przez nową Radę KIP, miasto straciło kontrolę nad Fundacją.
 Archiwum

Tuz przed drugą turą wyborów prezydenckich doszło do zmian personalnych w Radzie Fundacji Kaliski Inkubator Przedsiębiorczości. W jej składzie są obecnie Magdalena Spychalska i Małgorzata Zarzycka, byłe kaliskie radne oraz była wiceprezydent miasta, a obecnie zastępczyni burmistrza Ostrzeszowa Barbara Gmerek. Nowa rada w błyskawicznym tempie przeprowadziła zmiany w statucie Fundacji, które zaskoczyły nowego już prezydenta miasta. Wydłużona została kadencja członków Rady z trzech do pięciu lat oraz o ponad sto procent podniesiono im wynagrodzenie. Zdaniem prezydenta, osoby te "zabetonowały się" w Kaliskim Inkubatorze Przedsiębiorczości na najbliższych pięć lat.

- Z analizy nowego Statutu Fundacji wynika, iż w dniu 2 listopada 2018 r. dokonane zostały w treści Statutu zasadnicze zmiany, które pozbawiły Fundatora, tj. Miasto Kalisz możliwości kształtowania zakresu zadań Fundacji oraz ustalenia składu Rady Fundacji czy jej wynagrodzenia. W składzie Rady Fundacji znalazły się bowiem osoby, z których żadna nie jest osobą publiczną reprezentującą interesy Miasta Kalisza - mówi Krystian Kinastowski, prezydent Kalisza.

Rada Fundacji Kaliski Inkubator Przedsiębiorczości postanowiła odpowiedzieć na zarzuty prezydenta. W czwartek rozesłano do mediów oświadczenie podpisane przez Barbarę Gmerek, Magdalenę Spychalską i Małgorzatę Zarzycką. Twierdzą one, że oświadczenie prezydenta Kalisza w sprawie zmian w Fundacji KIP odbierają z dużym zdziwieniem.

- Znalazły się w nim bowiem sformułowania, które zdają się wynikać z błędnej interpretacji zdarzeń i zapisów statutu Fundacji. Niezrozumiałym jest stwierdzenie, że zmiany te pozbawiły fundatora możliwości kształtowania zakresu zadań Fundacji albowiem takiego uprawnienia Fundator nigdy nie posiadał (poza jednorazowym aktem nadania statutu Fundacji) - czytamy w wydanym oświadczeniu.

Członkinie Rady Fundacji KIP twierdzą też, że miasto nie zostało pozbawione ustalania składu Rady Fundacji.

- Niepokój wyrażony przez prezydenta miasta Kalisza może wynikać z modyfikacji statutu zmierzającej do zapewnienia stabilnych warunków do realizacji wieloletnich projektów przyczyniających się do rozwoju miasta Kalisza i subregionu kaliskiego - czytamy w oświadczeniu. - Nadzór nad Fundacją Kaliski Inkubator Przedsiębiorczości sprawuje Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Fundator zgodnie z obowiązującym prawem nie jest właścicielem Fundacji i w odróżnieniu od spółek prawa handlowego nie posiada uprawnień nadzoru właścicielskiego - napisały przedstawicielki Rady i jak dodają "pomimo krzywdzących insynuacji zawartych w oświadczeniu pana prezydenta" wyrażają nadzieję na "zgodne współdziałanie na rzecz dobra naszej małej ojczyzny".

Czytaj także: Prezydent Kalisza: Miasto straciło kontolę nad Kaliskim Inkubatorem Przedsiębiorczości

Oświadczenie wydał również zarząd Kaliskiego Inkubatora Przedsiębiorczości. Oto jego treść:
W związku z komunikatem wydanym przez Pana Krystiana Kinastowskiego Prezydenta Miasta Kalisza, dotyczącym Fundacji Kaliski Inkubator Przedsiębiorczości, pragniemy poinformować, że:

1. Rada Fundacji Kaliski Inkubator Przedsiębiorczości jest organem nadrzędnym wobec Zarządu Fundacji, i to ona kontroluje Zarząd, a nie odwrotnie. Zarząd nie ma żadnego wpływu na decyzje Rady.

2. Zmiana Statutu Fundacji to wyłączna kompetencja Rady Fundacji. Zarząd nie posiada uprawnień do kwestionowania decyzji organu nadrzędnego i wypowiadania się w imieniu członków Rady Fundacji.

3. Nadzór nad Fundacją Kaliski Inkubator Przedsiębiorczości od początku jej istnienia tj. od 1994 r. sprawuje właściwy minister, aktualnie Minister Pracy, Rodziny i Polityki Społecznej. Jak dotąd, nigdy nie było żadnych uwag w zakresie prawidłowości naszej działalności.

4. Fundator powołując do Życia Fundację Kaliski Inkubator Przedsiębiorczości wyposażył ją w fundusz założycielski w kwocie będącej równowartością dzisiejszych 20.000 zł.

5. Fundacja Kaliski Inkubator Przedsiębiorczości jest instytucją samodzielną i samofinansującą się. Nie otrzymuje środków i nie widnieje w żadnej pozycji budżetu Miasta Kalisz. Samodzielnie pozyskuje i finansuje bieżącą działalność, w tym wynagrodzenia pracowników, Zarządu, członków Rady, kosztów utrzymania i remontów budynku.

6. Od 2010 r. Fundacja Kaliski Inkubator Przedsiębiorczości jest pośrednikiem finansowym w ramach unijnej inicjatywy JEREMIE. Udziela pożyczek przedsiębiorcom angażując przy tym około 20% środków własnych. W świetle wielokrotnych kontroli przeprowadzanych przez Bank Gospodarstwa Krajowego i Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego pozytywnie wypowiadających się na temat prawidłowości zarządzania środkami funduszu pożyczkowego nazywanie Kaliskiego Inkubatora Przedsiębiorczości przez Prezydenta Miasta Kalisza PARABANKIEM w kontekście ogólnopolskich afer finansowych jest bardzo krzywdzące i bezpośrednio godzi w naszą markę oraz dobre imię.

7. Obiekt, w którym funkcjonuje Kaliski Inkubator Przedsiębiorczości został oddany w użytkowanie Fundacji wraz z obowiązkiem ponoszenia wszelkich opłat i obciążeń publicznych. W związku z tym Fundacja corocznie płaci Miastu podatek od nieruchomości przy ul. Częstochowskiej 25 w kwocie 120 tys. zł.

8. Budynek, o którym mowa, w chwili jego udostępnienia Inkubatorowi, był ruiną upadłej fabryki Kalimet. Swój obecny kształt i wygląd zawdzięcza wielu projektom unijnym, w których uczestniczył Inkubator pozyskując środki Unii Europejskiej a także środkom własnym wypracowanym przez Fundację i wbudowanym w obiekt w kwocie ok 4,5 mln zł netto. Fundacja powiększyła tym samym wielokrotnie wartość obiektu będącego własnością Miasta bez udziału jego środków finansowych. Wielokrotne próby finansowania lub współfinansowania jakichkolwiek remontów, rozbudowy czy modernizacji tego budynku spotykały się z odmową Miasta Kalisz.

9. Fundacja została powołana w 1994 roku przez Miasto Kalisz w celu wspierania przedsiębiorczości, innowacyjności oraz rozwoju gospodarczego regionu kaliskiego. Misję tę realizujemy niezmiennie i konsekwentnie od blisko 25 lat. Efekty naszych działań najlepiej obrazują liczby. Dane tylko za 2018 rok:

* Udzielone pożyczki w kwocie 18,9 mln zł (w tym udziału 20% Inkubator, 80% Województwo Wielkopolskie, 0% Miasto Kalisz) dla 113 firm, w tym 56 przedsiębiorców z Kalisza i obszaru Aglomeracji Kalisko – Ostrowskiej, oprocentowanie nie przekraczało 2%;

* Dofinansowanie do szkoleń przedsiębiorców w wysokości 1,3 mln zł (udział finansowy Miasta Kalisz 0%), 176 firm, 550 uczestników;

* Ośrodek Enterprise Europe Network – w wydarzeniach o charakterze szkoleniowym wzięło udział 500 osób. Udział finansowy Miasta Kalisz 0%;

* Dotacje na otwarcie własnej działalności gospodarczej dla 35 firm, na kwotę 811 tys. zł. Udział finansowy Miasta Kalisz 0%;

* Mikrodotacje dla 27 organizacji pozarządowych i grup nieformalnych w kwocie 100 tys. zł. Udział finansowy Miasta Kalisz 0%;

* Centrum Integracji Wielkopolskich Inicjatyw Społecznych – ponad 200 uczestników projektu. Udział finansowy Miasta Kalisz 0%.

Bez względu na polityczne przepychanki i zawirowania wokół Inkubatora oraz próby dezauwowania naszego wieloletniego dorobku, jako Fundacja będziemy dalej konsekwentnie działać na rzecz lokalnych przedsiębiorców i efektywnie wspierać rozwój gospodarczy Kalisza i regionu. Jesteśmy dumni z naszych osiągnięć oraz sukcesów wszystkich firm i organizacji, które wspieraliśmy w ciągu ostatnich 25 lat.

Zapraszamy do współpracy przedsiębiorców oraz wszystkich, którym zależy na gospodarczym rozwoju miasta i regionu.

Zarząd Fundacji Kaliski Inkubator Przedsiębiorczości


Widzisz wypadek? Coś cię zaniepokoiło? Chcesz się czymś pochwalić?

Pisz do nas na: kalisz@naszemiasto.pl
lub zostaw nam wiadomość na facebooku

Andrzej Kurzyński

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

20.01.2019, 21:14

ogólnie rzecz biorąc bardzo dobra fucha ... czysto ,ciepło ,sucho i KASA , bez wysiłku fizycznego

Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy łamie regulamin, to wyślij nam link do tego artykułu na pomoc@naszemiasto.pl

Wybrane dla Ciebie

Powiązane

Więcej na temat:
Więcej na temat:

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, wyłącz Adblock na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3