W niedzielę 18 maja o godzinie 10 rano czasu polskiego rozegrany został finał trzeciego przystanku tegorocznych Mistrzostw Świata Red Bull Air Race. Brytyjczyk Nigel Lamb wygrał z Hannesem Archem z Austrii zaciętą rywalizację, która miała miejsce w malezyjskim mieście Putrajaya.

Tropikalny upał nie był sprzyjający dla faworytów wyścigu, w tym dla mistrza świata Paul Bonhomme z Wielkiej Brytanii, czy Pete McLeod z Kanady. Na uznanien zasłużył natomiast Matt Hall. Australijczyk był trzeci w pierwszym rozgrywanym w dalekiej Azji przystanku najszybszej serii wyścigowej świata.

Drugie miejsce Hannesa Archa w Malezji uplasowało go na prowadzeniu w klasyfikacji generalnej Mistrzostw Świata. Po trzecim z ośmiu przystanków Red Bull Air Race 2014, mistrz świata Paul Bonhomme jest drugi. Brytyjczyk uzyskując dopiero piątą lokatę zakończył passę 15 kolejnych celebracji na podium zawodów. Nigel Lamb, wygrywając awansował na trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej.

Triumf Nigela Lamba to duży powód do dumy zarówno dla jego fanów jak i zespołu. Gdy temperatura sięgała 30 stopni Celsjusza, Brytyjczyk prezentował chłodne opanowanie w swoim finałowym przelocie na małej wysokości z olbrzymią prędkością, podczas którego wykręcił najszybszy czas dnia - 1:15.023. Blisko był Matt Hall - 1:15.691, ale drugi wynik uzyskał Arch - 1:15.597.

"Nigdy nie sądziłem, że poczuję takie emocje" – powiedział przez łzy Lamb, który w trakcie siedmiu lat swojej kariery, w której startował w 43 wyścigach, aż pięć razy zajmował najwyżej drugie miejsce. "To wspaniałe uczucie. Po siedmiu latach wzlotów i upadków, to wszystko się opłaciło".

Doświadczony brytyjski as inspiruje wielu pilotów swoją determinacją i skrupulatnym podejściem do sportu. Dzięki temu przez pięć lat kariery w Red Bull Air Race nieustannie pnie się w górę klasyfikacji generalnej.

Kolejny przystanek Mistrzostw Świata Red Bull Air Race odbędzie się w Polsce w Gdyni 26 i 27 lipca. Dodatkową atrakcją dla rodzimej publiczności, oprócz wyścigów 12 najlepszych pilotów na świecie, będzie udział Polaka - Łukasza Czepieli, który wystartuje w Gdyni w zawodach Challenger Cup. Challenger Cup to nowa, emocjonująca rywalizacja towarzysząca Mistrzostwom Świata Red Bull Air Race. Jej celem jest stworzenie utalentowanym pilotom możliwości doświadczenia wielkich emocji związanych ze startem pod nieco mniejszą presją, niż tą wywieraną na zawodnikach klasy mistrzowskiej. Łukasz Czepiela, mimo młodego wieku, jest doświadczonym pilotem szybowcowym i samolotowym. Był pierwszym oficerem samolotu Airbus 320 w liniach WizzAir. Akrobacyjne loty wykonuje na samolocie Extra 330. Czepiela to również pilot kadry narodowej w akrobacji lotniczej.

W ramach zawodów Red Bull Air Race piloci ścigają się z czasem za sterami swoich samolotów wyścigowych. Starają się możliwie jak najszybciej pokonać powietrzny tor nisko nad ziemią, manewrując pomiędzy przeszkodami w postaci bramek powietrznych. Piloci osiągają prędkości dochodzące do 370 kilometrów na godzinę, a na ostrych zakrętach muszą znosić przeciążenia sięgające 10g.

WYNIKI FINAŁU TRZECIEJ RUNDY MISTRZOSTW ŚWIATA RED BULL AIR RACE W PUTRAJAYA W MALEZJI:
1. LAMB (GBR) - 01:15.023
2. ARCH (AUT) - 01:15.597
3. HALL (AUS) - 01:15.691
4. MCLEOD (CAN) - DNF

KALENDARZ WYŚCIGÓW RED BULL AIR RACE 2014
1. Abu Dhabi, Zjednoczone Emiraty Arabskie 28 lutego / 1 marca
2. Rovinj, Chorwacja 12/13 kwietnia
3. Kuala Lumpur/Putrajaya, Malezja 17 / 18 maja
4. Gdynia, Polska 26 / 27 lipca
5. Ascot, Wielka Brytania 16 / 17 sierpnia
6. Dallas/Fort Worth, USA 6 / 7 września
7. Las Vegas, USA 11 / 12 października
8. Chiny 1 / 2 listopada

Więcej informacji na www.redbullairrace.com
Materiały zdjęciowe, tekstowe oraz video dostępne są pod adresem: www.redbullairracenewsroom.com

Czytaj także

    Komentarze (0)

    Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

    Zaloguj się / Zarejestruj się!

    Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!