Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rondo Żołnierzy Wyklętych w Kaliszu. Nie wszystkim to się podoba

AND
Rondo Żołnierzy Wyklętych, taką nazwę ma otrzymać skrzyżowanie ulic Złotej i Piłsudskiego w Kaliszu. Nie wszystkim to się jednak podoba.

17 września podczas sesji Rady Miejskiej Kalisza, rajcy mają podjąć uchwałę w sprawie nadania rondu u zbiegu ulic Złotej i Piłsudskiego imienia Żołnierzy Wyklętych.

- Wśród żołnierzy wyklętych znajdowali się zarówno bohaterowie, jak i zdrajcy oraz mordercy. Upamiętnianie tak zróżnicowanej grupy nie może być podyktowane niczym innym niż ślepą ideologią. Z pewnością można znaleźć godnego patrona wśród zasłużonych dla Kalisza i dla Polski. Nadal nie doczekały się odpowiedniego symbolu pamięci w Kaliszu osoby takie jak Edmund Łuczak, kaliski Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata, Alina Szapocznikow, światowej sławy rzeźbiarka czy Ryszard Cieślak, wybitny aktor i reżyser - twierdzą autorzy petycji "Przeciwko skrajnej prawicy w Kaliszu".

Czytaj także: Żydzi oskarżają władze Kalisza o antysemityzm

Autorów petycji niepokoi "ideologiczna ofensywa skrajnej prawicy, przeprowadzana w Kaliszu, przy cichym wsparciu wysoko postawionych przedstawicieli władzy".

- Medialne doniesienia dotyczące przyczyn wstrzymania rozmów o zwrocie cmentarza żydowskiego to jeden z takich przykładów. Udział władz miasta w marszach upamiętniających tzw. żołnierzy wyklętych oraz plany nadania ich imienia jednemu z nowych rond w Kaliszu świadczą co najmniej o lekkomyślności władz, która jednak sprzyja tej ideologicznej dominacji w przestrzeni publicznej - czytamy w petycji.

Jej autorzy odnoszą się również do niedawnego incydentu związanego ze zniszczeniem patriotycznych murali na terenie Kalisza. Ich pomysłodawcy, Stowarzyszenie Kaliscy Patrioci, przypisują te działania sympatykom lewicy.

- Wyrażamy oburzenie próbami przypisania takich działań środowiskom związanym z szeroko pojętą lewicą. Przypominamy, że lewica wywodzi się wprost ze środowisk patriotycznych walczących o niepodległość Polski a jej wybitnymi przedstawicielami byli prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, kaliszanin i patron kaliskiej uczelni, Stanisław Wojciechowski, premier RP na uchodźstwie Tomasz Arciszewski czy kaliski bojownik o niepodległość Wojciech Jabłkowski. Symbole państwowe są dla lewicy przynajmniej równie ważne jak dla prawicy i niejednokrotnie patriotyzm pochodzący z lewej strony sceny politycznej lepiej oparł się próbie czasu niż pseudo-patriotyczne prawicowe tendencje autorytarne - czytamy dalej w petycji.

Autorzy petycji zwracają się do radnych i lokalnych władz Sojuszu Lewicy Demokratycznej o oficjalną reakcję na te zdarzenia i "wykorzystanie faktu pozostawania w koalicji rządzącej do zmiany tej tendencji".

- Postępowanie SLD w tej sprawie z pewnością będzie miało duży wpływ na nie-prawicowych wyborców w najbliższych wyborach parlamentarnych - podkreślają autorzy i jednocześnie zwracają się do wszystkich mieszkańców, którzy "cenią wolność i pluralizm do przeciwstawienia się tej skrajnej ideologicznej fali". Jedną z form sprzeciwu ma być podpisanie listu, które jest możliwe na stronie petycjeonline.com

Byłeś świadkiem interesującego wydarzenia? Napisz do nas: [email protected]

Wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto