18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rozmarek w Kaliszu. Archeolodzy odkryli fundamenty synagogi

Andrzej Kurzyński
Na kaliskim Rozmarku trwają badania archeologiczne
Na kaliskim Rozmarku trwają badania archeologiczne Andrzej Kurzyński (c)
Rozmarek w Kaliszu. Trwają badania wykopaliskowe w dawnej dzielnicy żydowskiej. Kaliscy archeolodzy odkryli fundamenty synagogi oraz pozostałości średniowiecznych zabudowań.

Rozmarek w Kaliszu, to plac u zbiegu ulic Złotej, Targowej i Przechodniej. Teren otrzymał tę nazwę w listopadzie 2011 roku. Tak zdecydowali radni na wniosek kaliskiego Towarzystwa Opieki nad Zabytkami.

W tym roku Rozmarek w Kaliszu ma się zmienić w skwer historyczny, który będzie upamiętniał zburzenie miasta w sierpniu 1914 roku. Jednocześnie na skwerze ma zostać umieszczona także tablica pamiątkowa z napisami w językach polskim, hebrajskim i angielskim mówiącymi o tym, że w tym miejscu stała synagoga zburzona przez Niemców.

Czytaj również: W centrum Kalisza powstanie skwer historyczny

Zanim jednak rozpoczną się prace związane z tworzeniem skweru historycznego, teren badają kaliscy archeolodzy. Na placu powstały dwa wykopy, w których badacze szukają śladów przeszłości.

- W jednym wykopie zakładaliśmy odkryć fundamenty synagogi. Wcześniej zapoznaliśmy się z dawnymi planami Kalisza i udało nam się wytyczyć wykop w dobrym miejscu. Poza tym mamy tutaj ciekawe warstwy nowożytne i średniowieczne - mówi dr Adam Kędzierski, archeolog. -

Bardzo ciekawym odkryciem jest zespół około 20 naczyń, które były usytuowane w pomieszczeniu wykonanym z desek.

- Naczynia najprawdopodobniej są XVII-wieczne i są zachowane w całości. Jest to niesamowita sprawa ponieważ zazwyczaj mamy do czynienia z bardziej lub mniej potłuczonymi garnkami, a tutaj seria całych naczyń. To pomoże nam w rekonstrukcji rzemiosła garncarskiego w dzielnicy żydowskiej w czasach nowożytnych - dodaje Adam Kędzierski.

Poza zabytkami ceramicznymi archeolodzy natrafili również na sporo kawałków skóry, wśród których był zachowany w całkiem dobrym stanie dziecięcy bucik skórzany. Innym bardzo ciekawym zabytkiem jest drewniany grzebień datowany na przełom późnego średniowiecza i nowożytności.

Badania archeologiczne w centrum Kalisza potrwają jeszcze około tygodnia. Prace finansowane są przez Urząd Miejski w Kaliszu.

Byłeś świadkiem interesującego wydarzenia? Napisz do nas: [email protected]

Wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nowy taras widokowy w sky tower

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto