Wojewoda Zbigniew Hoffmann zaprezentował dziś nowych patronów 51 ulic w Wielkopolsce. Nazwę zmieniła jedna ulica w Kaliszu – Ryszard Kukliński za Leona Kruczkowskiego, a także trzy w powiecie w Brzezinach i Godzieszach

Zgodnie z decyzją wojewody w Kaliszu pisarza, prezesa Związku Literatów Polskich w latach 1949-56 i posła Leona Kruczkowski zastąpi pułkownik Ryszard Kukliński, pułkownik ludowego Wojska Polskiego, pośmiertnie awansowany do stopnia generała brygady, agent CIA Jack Strong, który w latach 1971-1981 przekazał Amerykanom dziesiątki tysięcy tajnych planów Układu Warszawskiego.

W Brzezinach ulica 21 stycznia otrzymała nazwę ks. Józefa Kurzawy, kapłana zamordowanego przez Niemców. Z kolei gen. ludowego Wojska Polskiego Zygmunta Berlinga zastąpił gen. Mieczysław Smorawiński, urodzony w Kaliszu legionista, w 1939 r. dowódca Okręgu Korpusu Nr II w Lublinie, zamordowany w Katyniu. Nazwę zmieniała także jedna ulica w Godzieszach Wielkie, gdzie 24 Stycznia zastąpi 3 maja.

Decyzja o zmianie nazw ulic to efekt realizacji ustawy o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy jednostek organizacyjnych, jednostek pomocniczych gminy, budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej oraz pomników. Parlament zdecydował, że zmian powinny dokonać samorządy, a jeśli tego nie uczynią w przewidzianym terminie, do zmiany nazw ma prawo wojewoda.

Wcześniej w Kaliszu uznano, że zmiany nazwy wymaga sześć ulic. I tak decyzją radnych ulicę Stefana Dybowskiego (osiedle Tyniec) przemianowano na Benedykta Dybowskiego, ulica Marii Koszutskiej (osiedle Dobrzec P) nosi nazwę Gustawa Arnolda Fibigera, ulica Józefa Koszutskiego (osiedle Majków) - Władysława Reymonta, ulica Bolesława Rumińskiego w Śródmieściu stała się ulicą Zacisze, ulica Lucjana Szenwelda (osiedle Majków) jest ulicą Cypriana Kamila Norwida a ulicę Hanki Sawickiej na osiedlu Dobrzec zastąpiła ulica Prymasa Stefana Wyszyńskiego

- Zweryfikowaliśmy prawie 30 tys. wszystkich nazw ulic w województwie, z czego do 140 mieliśmy wątpliwości. Obecnie sukcesywnie otrzymujemy opinie z Instytutu Pamięci Narodowej, na podstawie których dokonujemy zmian. Do 13 grudnia zarządzeniem zastępczym zostało zmienionych 51 nazw – powiedział wojewoda.

Wojewoda podkreślił, że przy wprowadzaniu zmian pod uwagę brane były propozycje składane w ramach konsultacji z samorządami, stowarzyszeniami czy osobami prywatnymi.

Zmieniły się także ulice w pobliskich powiatach: Sieroszewice - Danuta Siedzikówna za 23 Stycznia, Gołuchów - Izabela Działyńskia za 23 Stycznia, Pleszew (Kowalew) - Roman Dmowski za 24 Stycznia oraz Franciszek Pierunek-Łaniewskie za Berlinga, Skalmierzyce - Jan Nepomucen Chrzan za 24 Stycznia, Dobrzyca - Józef Czarnecki za Franciszka Wrobińskiego, Grabów nad Prosną - Stanisław Janicki za 21 stycznia.

Z regionu

Komentarze (2)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Antypis (gość)

Absurdalny Swiat buduje nam PIS. W dowodzie osobistym wpisana mam ulice znana mi od dziecinstwa. Pisemny sprzeciw z podpisami 100% mieszkancow przeciw przemianowaniu naszej ulicy zostal przez Gmine/Wojta kompletnie zignorowany. Podkreslam podwojna kreska i na czerwono ze Ulice przemianowano odgornie i bez jakichkolwiek konsultacji z kimkolwiek. W 100% niedemokratycznie. Skutki tej blazenady: Wszyscy poszkodowani w oficjalnych papierach maja wpisane ulice ktore oficjalnie nie istnieja. Wczoraj pogotowie z miasta przez dwie godziny "odwozilo" 90cio letniego sasiada do domu. Szukali ulicy z jego dowodu. Do ilu ludzi pogotowie nie dojechalo na czas bo staruszkowie podali "stary" adres? Do mnie osobiscie nie dotarly 2 Pocztowki o krorych wiem ze zostaly wyslane. A ile pism o ktorych nie wiem ze zostaly wyslane? Chore mozgi tworza nam chory swiat.

realista (gość)

Czy "ekspert" zmieniający Kruczkowskiego czytał jego utwory, np. "Kordiana i chama"? Moim zdaniem to wybitny pisarz. Kukliński za Kruczkowskiego - to po prostu hańba. Ta cała fala nienawiści jest już obrzydliwa.