Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Skarby z Głównego Rynku w Kaliszu na wystawie w muzeum [FOTO]

Andrzej Kurzyński
Skarby z Głównego Rynku w Kaliszu na wystawie w muzeum
Skarby z Głównego Rynku w Kaliszu na wystawie w muzeum AND
Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej otworzyło wystawę zatytułowaną „Stare miasto pod ziemią”, będącą pokłosiem badań archeologicznych prowadzonych na Głównym Rynku w Kaliszu.

Przeprowadzone po raz pierwszy na taką skalę badania archeologiczne umożliwiły na szerszą skalę prześledzenie stratygrafii nawarstwień osadniczych i dokonania rekonstrukcji przemian zabudowy istniejącej na rynku od czasów lokacji miasta po czasy współczesne.

Prace wykopaliskowe, prowadzone przez Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej na zlecenie miasta Kalisza, odbyły się w dwóch etapach - od listopada do grudnia 2016 r. oraz od marca do maja 2017 r. Wytyczono i wyeksplorowano dwa wykopy archeologiczne o łącznej powierzchni około 3 arów.

Na podstawie przeprowadzonych badań archeologicznych ustalono, że w czasach lokacji miasta poziom użytkowy rynku znajdował się ponad 4 metru poniżej obecnego poziomu. Badania potwierdziły występowanie co najmniej trzech poziomów kamiennych bruków. Najstarszy, średniowieczny, odkryto w części północno-wschodniej rynku, na poziomie 4 metró od powierzchni współczesnej nawierzchni. Natomiast, późniejsze relikty bruków znaleziono w obu objętych pracami wykopach, na różnych poziomach osadniczych - od XVII do początku XX wieku.

Znaczna część odkryć związana była z funkcjonowaniem w granicach rynku instalacji doprowadzających wodę i służących do odbioru ścieków. W wykopie położonym po północno-wschodniej stronie rynku odsłonięto relikty drewnianego, nowożytnego wodociągu z wydrążonych pni drewnianych, natomiast w wykopie od strony południowej rynku, wodociągu wykonanego z dębowego koryta nakrytego belką i uszczelnionego na łączeniu gliną. Z odprowadzeniem nieczystości i wody z powierzchni rynku można także wiązać drewniane konstrukcje o przebiegu liniowym ze wschodu na zachód, odsłonięte w wykopie na południe od ratusza.

Wielką niespodzianką stało się odkrycie kamienno-ceglanego zbiornika w części południowej rynku, prawdopodobnie z XVIII wieku, którego obecność nie została odnotowana zarówno na najstarszym planie miasta Politalskiego, jak i na późniejszym planie sporządzonym przez Ottomara Wolle w 1878 roku. Zbiornik mógł służyć do gromadzenia wody np. do celów przeciwpożarowych.

Badania dostarczyły również obszerny zespół różnorodnych zabytków ruchomych w skład, których wchodzą zarówno zabytki o charakterze masowym (ceramika naczyniowa), jak zabytki wydzielone (m.in. monety, ozdoby, elementy stroju i uzbrojenia).

- Odkryliśmy około dziesięciu monet Kazimierza Wielkiego, które do tej pory z wykopalisk nie były znane. Są to denary i jeden kwartnik. Mamy też ciekawą kolekcję brakteatów, czyli monet bitych jednostronnie. Niektóre z nich nie posiadają swoich odpowiedników na ternie Polski. Są to monety występujące tylko w Kaliszu i przypuszczamy, że mogła je bić jakaś miejscowa mennica - mówi Leszek Ziąbka, archeolog.

Byłeś świadkiem interesującego wydarzenia? Napisz do nas: [email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto