Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Spółka Wodno-Ściekowa „Prosna” zainwestowała miliony złotych w oczyszczalnię w Kucharach. ZDJĘCIA

Andrzej Kurzyński
Andrzej Kurzyński
Spółka Wodno-Ściekowa „Prosna” zainwestowała miliony złotych w oczyszczalnię w Kucharach
Spółka Wodno-Ściekowa „Prosna” zainwestowała miliony złotych w oczyszczalnię w Kucharach Andrzej Kurzyński
18,5 mln złotych kosztowała budowa nowego ciągu biologicznego oraz instalacji fotowoltaicznej na terenie oczyszczalni ścieków w Kucharach. Inwestycję przeprowadziła Spółka Wodno-Ściekowa „Prosna”. Dzięki unijnej dotacji przedsięwzięcie udało się zrealizować bez konieczności podwyższenia ceny usług dla mieszkańców.

Spółka Wodno-Ściekowa „Prosna” działa już od 33 lat. Obecnie zrzesza trzynastu członków. Są to trzy samorządy - miasto Kalisz, gmina i miasto Nowe Skalmierzyce oraz gmina Gołuchów, a także dziesięć dużych przedsiębiorstw z terenu Kalisza i Nowych Skalmierzyc, takich jak: Kalskór S.A, WSK PZL – Kalisz S.A., Haft S.A., Runotex S.A., PSS Społem, SM Mlekovita, Fructon Sp. j., Calfrost Sp. z o.o., PWiK Sp. z o.o. w Kaliszu i Wielobranżowe Przedsiębiorstwo Komunalne – Skalmierzyce Sp. z o.o.

Spółka "Prosna" zajmuje się odbiorem i oczyszczaniem ścieków od około 110 tysięcy swoich klientów. Ścieki trafiają do nowoczesnej mechaniczno-biologicznej oczyszczalni w Kucharach za pośrednictwem około 30 kilometrów kolektorów.

Rocznie do Kuchar trafia około 5,5 mln metrów sześciennych ścieków, które muszą zostać oczyszczone. Jeszcze do niedawna odbywało się to w dwóch ciągach biologicznych. W ubiegłym roku zakończono budowę trzeciego ciągu. - Dzięki rozbudowie części biologicznej oczyszczalnia zwiększyła swoją przepustowość. Powstały też warunki techniczne do przeprowadzenia niezbędnych remontów eksploatowanych nieprzerwanie od 2000 r. i pracujących dotąd przy pełnym obciążeniu dwóch linii technologicznych - wyjaśnia Jerzy Czuba, prezes i dyrektor Spółki Wodno-Ściekowej „Prosna”.

Przy okazji tej inwestycji na terenie oczyszczalni wybudowano także instalację fotowoltaiczna o mocy 40 kW. Całkowity koszt inwestycji wyniósł 18,5 mln zł, ale zadanie sfinansowane zostało w większości z dotacji unijnych. W kwietniu 2017 roku spółka podpisała z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie umowę o dofinansowanie zadania. Unijna dotacja wyniosła 11,2 mln zł.

- Pozwoliło to na sfinansowanie inwestycji bez konieczności podwyższenia ceny usług dla mieszkańców - podkreśla Jerzy Czuba.

Wybudowana i uruchomiona w ramach zadania instalacja fotowoltaiczna jest kolejnym źródłem energii elektrycznej pochodzącym z zasobów energii odnawialnych. Stanowi także kolejny krok w stronę energetycznej niezależności zakładu. Oprócz podstawowej działalności, spółka aktywnie działa bowiem w obszarze odnawialnych źródeł energii. Źródłem energii jest biogaz wytwarzany w obiektach oczyszczalni. W 2009 r. „Prosna” uruchomiła jednostkę kogene-racyjną o mocy elektrycznej 192 kW, a w 2015 jednostkę o mocy elektrycznej wynoszącej 400 kW. W kogeneratorach energia zawarta w biogazie przekształcana jest na energię elektryczną i energię cieplną. Pozyskana energia wystarcza na pokrycie około 70 proc. energii elektrycznej i 100 proc. energii cieplnej zużywanej przez obiekty oczyszczalni. Wytwarzana w ten sposób energia daje możliwość pozyskiwania świadectw pochodzenia z odnawialnych źródeł energii, które spółka sprzedaje na Towarowej Giełdzie Energii.

Rocznie Spółka Wodno-Ściekowa „Prosna” osiąga zyski rzędu dwóch milionów złotych. Pieniądze te są inwestowane w rozwój przedsiębiorstwa. Obecna wartość majątku wytworzonego przez spółkę wynosi około 170 mln złotych.

W ubiegłym roku spółka zakończyła też inne inwestycje. Kosztem ok. dwóch mln złotych Wybudowano zadaszenie o powierzchni 3000 m2 nad placem magazynowym osadów odwodnionych, dzięki czemu nie będą one wtórnie nawadniane przez wody opadowe. Zmniejszą się choćby koszty ich transportu. Ponadto przebudowano i zmieniono sposób użytkowania istniejącego na terenie oczyszczalni nieużywanego budynku mieszkalnego, w którym zlokalizowane będzie profesjonalne archiwum zakładowe. Nowo powstały obiekt korzysta z energii odnawialnej, ogrzewany jest pompą ciepła o mocy 10,6 KW. Koszt realizacji tego zadania wyniósł ok. 850 tys. zł

- Spółka nie tylko dobrze spełnia swoją rolę, ale też jej wskaźniki finansowe są bardzo dobre. Życzyłbym sobie, aby było tak w również w innych obszarach funkcjonowania miasta - podsumowuje Krystian Kinastowski, prezydent Kalisza.


Widzisz wypadek? Coś cię zaniepokoiło? Chcesz się czymś pochwalić?

Pisz do nas na: [email protected]
lub zostaw nam wiadomość na facebooku

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto