Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Straż miejska w Kaliszu wzięła się za mistrzów parkowania [FOTO, WIDEO]

Andrzej Kurzyński
Mistrzowie parkowania przyłapani przez Straż Miejską Kalisza
Mistrzowie parkowania przyłapani przez Straż Miejską Kalisza Straż Miejska Kalisza
Źle zaparkowane samochody w Kaliszu stają się plagą. Straż miejska w Kaliszu nie może w związku z tym narzekać na brak zajęcia. Tylko w styczniu municypalni interweniowali 528 razy w związku z wykroczeniami komunikacyjnymi. Blisko połowa zakończyła się mandatami.

Liczba zgłaszanych interwencji do dyżurnego Straży Miejskiej Kalisza dotyczących zatrzymania i postoju pojazdów w miejscach niedozwolonych w ostatnich okresie znacznie wzrosła. Municypalni nie mogą narzekać na brak zajęcia. W styczniu funkcjonariusze podjęli 723 czynności służbowe, z czego 528 dotyczyło wykroczeń komunikacyjnych. Aby zdyscyplinować kierowców, strażnicy coraz częściej sięgają po blokady na koła.

- W celu minimalizacji zjawiska i uproszczenia czynności wyjaśniających, w niektórych sytuacjach strażnicy unieruchamiają pojazdy poprzez blokowanie kół. Jednakże nie w każdej sytuacji można zastosować tego rodzaju urządzenia co wynika z art. 130a pkt 8 ustawy prawo o ruchu drogowym. Pojazd może być unieruchomiony przez zastosowanie urządzenia do blokowania kół w przypadku pozostawienia go w miejscu, gdzie jest to zabronione, lecz nieutrudniającego ruchu lub niezagrażającego bezpieczeństwu - mówi Dariusz Hybś, komendant Straży Miejskiej Kalisza.

Decyzję o zastosowaniu blokady podejmuje funkcjonariusz w uzgodnieniu z dyżurnym oraz na podstawie analizy zgłaszanych nieprawidłowości. Założona blokada może okazać się dla niektórych uciążliwa, jednak w wielu przypadkach, to skuteczne narzędzie walki z mistrzami parkowania. Kierowca musi wezwać strażników, aby taką blokadę zdjęli. Wówczas albo jest karany mandatem, albo pouczany. W niektórych sytuacjach municypalni po prostu wzywają kierowców, aby stawili się w komendzie i wyjaśnili sytuację. Nie wszyscy jednak się tym przejmują, co widać na filmie poniżej.

- Kierujący może zniszczyć wezwanie, ale jego obowiązkiem jest stawienie się w jednostce Straży miejskiej. Sposobów na utrudnienie postępowania wyjaśniającego kierujący mają wiele, ale w tym przypadku okoliczności czynu nie budzą wątpliwości - dodaje komendant.

W styczniu 2016 roku funkcjonariusze Straży Miejskiej Kalisza w związku ze zgłoszeniami dotyczącymi nieprawidłowego zatrzymania i postoju pojazdów podjęli następujące działania:
- zastosowano urządzenie do blokowania kół - 87
- wystawiono fotopostój - 260
- zastosowano środek oddziaływania wychowawczego - 303
- nałożono grzywnę w drodze mandatu karnego - 220 na łączna kwotę 21.400 zł.
- skierowano wniosek do Sądu Rejonowego - 5

Ponadto obserwatorzy monitoringu miejskiego ujawnili 83 zdarzenia kierujących popełniających wykroczenia komunikacyjne, które zostały zakończone:
- nałożeniem grzywny w drodze mandatu - 38
- zastosowaniem środka oddziaływania wychowawczego - 39
- skierowaniem wniosków do Sądu Rejonowego - 2
- wystawieniem fotopostoju - 3
- zastosowaniem urządzenia do blokowania kół - 1

Byłeś świadkiem interesującego wydarzenia? Napisz do nas: [email protected]

Kalisz.naszemiasto.pl Dołącz do naszej społeczności na Facebooku!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto