Święto Konstytucji w Kaliszu. Kaliszanie podczas akademii w Sali Recepcyjnej w ratuszu uczcili 223. rocznicę Konstytucji 3 Maja. Nie zabrakło także mszy świętej w intencji Ojczyzny.

Święto Konstytucji w Kaliszu zgromadziło poczty sztandarowe kaliskich szkół, przedstawicieli organizacji kombatanckich, służb mundurowych, harcerzy, strażaków ochotników oraz samorządowców i parlamentarzystów.

- Zadajmy sobie w takim dniu pytanie. Czy bylibyśmy narodem wolnym i niepodległym, gdyby nie Konstytucja 3 Maja. Gdyby nie ta tarcza, która ochroniła nas przed zniewoleniem i utratą narodowej tożsamości. Zadajmy sobie to pytanie, a odpowiedź przyjdzie sama. Nie. Konstytucja stała się symbolem suwerennego narodu, była jutrzenką swobody, której Polacy nigdy się nie wyrzekli - mówił podczas uroczystości Janusz Pęcherz, prezydent Kalisza. - Przed dziesięciu laty przeżywaliśmy piękny moment wzruszenia. Z jednej strony cieszyliśmy się ze Święta Konstytucji 3 Maja, a z drugiej z naszego przystąpienia do rodziny krajów europejskich.

Święto Konstytucji w Kaliszu. Kaliszanie uczcili 223. rocznicę Konstytucji 3 MajaPrezydent miasta podkreślał, że Konstytucja 3 Maja była aktem patriotyzmu i aktem politycznej odwagi, który miał swoje racjonalne uzasadnienie, ale zanadto wybiegał w przyszłość. - Dzisiaj wciąż czerpiemy z Konstytucji 3 Maja i za to powinniśmy podziękować naszym przodkom - dodał Janusz Pęcherz.

Po przemówieniu prezydenta miasta i koncercie orkiestry dętej Stowarzyszenia „Gród Nad Prosną” pod dyrekcją Wojciecha J. Zielezińskiego zgromadzeni przeszli do katedry. Tam o godz. 11.00 rozpocznie się program okolicznościowy zatytułowany „Czy bez tej miłości można żyć?” w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej nr 17 w Kaliszu pod kierunkiem: Małgorzaty Kasprzak, Barbary Raczyk, Ewy Wiśniewskiej, Krzysztofa Samka i Aldony Krzewskiej. Następnie odbyła się masz święta w intencji Ojczyzny, którą celebrował biskup senior Stanisław Napierała.

Byłeś świadkiem interesującego wydarzenia? Napisz do nas: kalisz@naszemiasto.pl

Kalisz.naszemiasto.pl Dołącz do naszej społeczności na Facebooku!

Czytaj także

    Komentarze (0)

    Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

    Zaloguj się / Zarejestruj się!

    Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!