Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Święto Miasta Kalisza 2019. Uroczysta sesja Rady Miasta Kalisza w auli WP-A UAM w Kaliszu ZDJĘCIA

Bartłomiej Hypki
Święto Miasta Kalisza 2019. Uroczysta sesja Rady Miasta Kalisza w auli WP-A UAM w Kaliszu
Święto Miasta Kalisza 2019. Uroczysta sesja Rady Miasta Kalisza w auli WP-A UAM w Kaliszu Bartłomiej Hypki
Uroczysta sesja rozpoczęła oficjalne obchody Święta Miasta Kalisza. Podczas spotkania w auli im. prof. Jerzego Rubińskiego uhonorowano osoby szczególne zasłużone dla miasta.

Tegoroczne Święto Miasta Kalisza zbiegło się z 30. rocznicą wyborów czerwcowych w Polsce, o czym wspomniał w swoim przemówieniu przewodniczący Rady Miasta Kalisza, Janusz Pęcherz.
- Wybory były dla nas wszystkich początkiem drogi do wolności - mówił Janusz Pęcherz. - Ta podniosła chwila jest dla mnie okazją do refleksji i zadumy, a jednocześnie spojrzenia w przyszłość. To także sposobność spotkania wielu przyjaciół, którzy podobnie jak ja wiedzą, że tylko konsekwentną pracą i we wspólnych działaniach można zrobić coś dobrego dla naszego pięknego miasta i zostawić po sobie dorobek dla przyszłych pokoleń.
Prezydent Krystian Kinastowski apelował o poczucie wspólnoty i działanie na rzecz Kalisza ponad podziałami.
- Samorządność to świadomość, odpowiedzialność, poczucie wspólnoty, ale przede wszystkim praca. Wszyscy tu w tej sali spotkaliśmy się, bo Kalisz jest dla nas ważny. Identyfikujemy się z nim, tu chcemy żyć i odcisnąć swój ślad. Pozostawić miasto lepszym i piękniejszym dla naszych dzieci i przyszłych pokoleń. Dopisać swoją historię. Jesteśmy przyjaciółmi Kalisza, a więc stańmy się jego ambasadorami. Dostrzeżmy potrzeby miasta i postawmy je ponad interesem partii, grup i partykularnych interesów. Lobbujmy w parlamencie czy urzędach wojewódzkich. Działajmy razem dla dobra naszego miasta. A dziś wspólnie świętujmy - mówił włodarza miasta.
Po przemówieniach, prezydent Krystian Kinastowski i przewodniczący Janusz Pęcherz wręczyli wyróżnienia osobom za wybitne zasługi dla Kalisza. Nagrodę Miasta Kalisza otrzymała Barbara Wypych. Odznaki Honorowe Miasta Kalisza odebrali: Grzegorz Chwiałkowski, Krzysztof Dremza, Edward Pudełko, dr Grażyna Schlender i Preston Twinnig Partnerships Committee. Zaś Tytuł Honorowy Przyjaciela Miasta Kalisza został nadany: Ewie Marii Andrzejewskiej, Jackowi Kasprzakowi, Mieczysławowi Machowiczowi, Jolancie Nowińskiej, Elżbiecie Świtaj i Robert Kuciński.
Tegoroczną uroczystość uświetnił występ filharmoników kaliskich oraz Barbary Wypych.
Nagroda Miasta Kalisza
Barbara Wypych – kaliszanka, aktorka teatralna i filmowa. Absolwentka Państwowej Szkoły Teatralnej w Łodzi, współpracująca z Teatrem Nowym w Poznaniu (od 2015 r.) i Teatrem Współczesnym w Warszawie (od 2016 r.). W 2017 r. otrzymała Nagrodę dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej za rolę Marty w spektaklu Teatru Telewizji Krzywy domek w reżyserii Anny Wieczur-Bluszcz, na Festiwalu Teatroteka Fest. Była nominowana do Nagrody „Talenty Trójki” w kategorii Teatr. Na dużym ekranie debiutowała w filmie Filipa Bajona Panie Dulskie. U boku Bogusława Lindy zagrała w ostatnim filmie Andrzeja Wajdy Powidoki. W kryminalnej produkcji Canal+ "Kruk. Szepty słychać po zmroku" w reżyserii Macieja Pieprzycy wcieliła się w postać policjantki Kaśki, jednej z głównych ról kobiecych. Posiada również wykształcenie muzyczne. Jest absolwentką szkoły muzycznej w klasie fortepianu i fletu poprzecznego. Śpiewa w zespole „Ministerstwo Brzmienia”. W filmie "Śpiewający obrusik" Mariusza Grzegorzka wykonywała piosenkę "List do matki" z repertuaru Violetty Villas.

Odznaka Honorowa Miasta Kalisza
Grzegorz Chwiałkowski. Kaliszanin, społecznik, prezes Stowarzyszenia Pomocy Rodzinie „Bank Chleba” w Kaliszu, wieloletni radny Rady Miejskiej Kalisza. Działalność w zakresie pomocy społecznej rozpoczął w 1993 r., organizując dożywianie dzieci i młodzieży z najuboższych rodzin z terenu miasta w formie „Podwieczorków pod topolą” oraz półkolonii na przystani wioślarskiej w Parku Miejskim. W 1994 r. powołał do życia „Bank Chleba”, od 1996 r. działanie to jest realizowane w sposób zorganizowany przez Stowarzyszenie Pomocy Rodzinie, którego Grzegorz Chwiałkowski jest inicjatorem i prezesem od chwili powstania. Celem stowarzyszenia jest niesienie pomocy matkom i ojcom samotnie wychowującym dzieci oraz rodzinom wielodzietnym, udzielanie pomocy doraźnej ludziom dotkniętym przez los.

Krzysztof Dremza. Kaliszanin, od 1994 r. prezes Spółdzielni Mieszkaniowej „Dobrzec”. W latach 1990-94 jako zastępca dyrektora Wydziału Urbanistyki, Architektury i Nadzoru Budowlanego Urzędu Wojewódzkiego w Kaliszu kontrolował pracę nadzoru budowlanego w Urzędzie Rejonowym, a także Wojewódzkiej Dyrekcji Inwestycji i Wojewódzkiego Biura Planowania Przestrzennego w Kaliszu. Krzysztof Dremza opracował i wdrożył program termomodernizacji zasobów spółdzielni. Do roku 2008 termomodernizacji zostały poddane wszystkie budynki. Przedsięwzięcie to przyniosło korzyści dla środowiska, a także podniosło komfort zamieszkiwania i bezpieczeństwa. Na tym jednak nie zaprzestano, z inicjatywy prezesa podejmowano kolejne działania energooszczędne, które przyczyniają się do realizacji polityki antysmogowej.

Edward Pudełko. Archeolog, badacz dziejów Kalisza i jego okolic. Niemalże całe zawodowe życie związany jest z Kaliszem i tutejszym muzeum. Autor wielu liczących się ekspozycji muzealnych, członek Kaliskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, wychowawca kilku pokoleń archeologów. W latach 1970-1973 był kierownikiem Muzeum Ziemi Kaliskiej. Opublikował kilkadziesiąt artykułów popularno-naukowych i naukowych, głównie na łamach „Rocznika Kaliskiego”. Jest autorem pierwszego, obszerniejszego zarysu historii najstarszego osadnictwa okolic Kalisza - „Jeszcze starsze dzieje najstarszego miasta w Polsce” (Kalisz 1985). Ponadto spod jego pióra wyszły takie publikacje jak: „Z pradziejów Kalisza i okolic” (wspólnie z T. Baranowskim, Kalisz 1984), „Prasłowianie i Słowianie w pleszewskiem” (wspólnie z J. A. Splittem, Pleszew 1987), „Społeczeństwa pradziejowe w kaliskiem” (wspólnie z J. A. Splittem i L. Ziąbką, Kalisz 1990).

Dr Grażyna Schlender. Bibliotekarz i historyk, dyrektor Archiwum Państwowego w Kaliszu. W 1983 r. przeprowadziła się do Kalisza i podjęła pracę w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Adama Asnyka w Kaliszu. Od 25 lat jest organizatorką konkursu czytelniczego „Co wiesz o Kaliszu i jego okolicach”, znanego obecnie jako „Ad fontes”. Jako pierwsza napisała i w 2001 r. wydała monografię NSZZ „Solidarność Region Wielkopolska Południowa”. Była to pionierska pozycja w skali ogólnopolskiej. W 2006 r. ukazała się druga książka jej autorstwa na ten sam temat „NSZZ Solidarność w województwie kaliskim w latach 1980-1990”. Pozycja ta była jednocześnie pracą doktorską z zakresu historii. Od 2006 r. jest pełnomocnikiem do spraw Encyklopedii Solidarności w regionie południowa Wielkopolska. Na potrzeby encyklopedii stworzyła biograficzną bazę źródłową opartą na 120 ankietach wypełnionych przez działaczy „S” z lat 80. i 90. Dokumenty te znajdują się w ogólnopolskim Archiwum Stowarzyszenia „Pokolenie”.

Preston Twinning Partnerships Committee. Komitet od wielu lat jest zaangażowany w kontakty z czterema miastami partnerskimi Preston, w tym z Kaliszem. Brytyjscy partnerzy służyli Kaliszowi wsparciem w kwestii funduszy strukturalnych w czasie przed wstąpieniem Polski do Unii Europejskiej i tuż po. W latach późniejszych doradztwo dotyczyło także istotnego tematu, jakim dla najstarszego Miasta w Polsce jest rewitalizacja. Wielokrotnie strona polska i angielska uczestniczyła w międzynarodowych konferencjach organizowanych w Kaliszu i Preston. W ostatnich latach komitet pośredniczył w nawiązaniu kontaktów między skautami i harcerzami oraz klubami rugby.

Honorowy Przyjaciel Miasta Kalisza
Ewa Maria Andrzejewska. Kaliszanka, historyk sztuki i muzealnik, doktor nauk humanistycznych, wieloletni pracownik Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Kaliszu, Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku, kustosz działu sztuki w Muzeum Okręgowym Ziemi Kaliskiej, wybitna specjalistka w zakresie sztuki sakralnej i rzemiosła artystycznego, ze szczególnym uwzględnieniem zabytkowych tekstyliów. Jej dokonania i dorobek naukowy stanowią ogromny wkład w rozwój pionierskich badań nad historią sztuki i rzemiosłem Kalisza. W 2009 roku obroniła dysertację doktorską pt. „Szaty liturgiczne z kolegiaty pod wezwaniem Wniebowzięcia, Najświętszej Maryi Panny w Kaliszu na tle polskiej paramentyki XVII-XVIII wieku”, poświęconą cennemu zespołowi szat liturgicznych z Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu. Praca została uhonorowana prestiżową ogólnopolską nagrodą Stowarzyszenia Historyków Sztuki im. prof. Jerzego Łozińskiego za najlepsza prace doktorską 2009 roku. Szeroka wiedza i umiejętności organizacyjne dr Ewy Andrzejewskiej sprawiły, że powierzone jej została koordynacja prac nad opracowaniem koncepcji merytorycznej ekspozycji i wyborem eksponatów do Skarbca. Pani Kustosz jest pomysłodawczynią i realizatorką wyjątkowego projektu obejmującego badania, prezentację oraz popularyzację dziedzictwa Kalisza w zakresie złotnictwa. Była autorką i kuratorką wystawy „Siedem wieków kaliskiego złotnictwa” oraz organizatorką sesji popularnonaukowej „W blasku dawnych klejnotów i sreber stołowych”, poświęconej złotnictwu i biżuterii.

Jacek Kasprzak. Były kolarz, obecnie działacz i trener kolarski. Swoją pracę w Kaliskim Towarzystwie Kolarskim rozpoczął w 1991 roku. Obecnie jest wiceprezesem klubu do spraw sportowych i jego treneremkoordynatorem, a także wiceprezesem Wielkopolskiego Związku Kolarskiego z siedzibą w Kaliszu. Swoim doświadczeniem dzieli się chętnie zarówno z innymi szkoleniowcami, jak i z zawodnikami, którzy pod jego opieką osiągają wielkie sukcesy. Jacek Kasprzak ma wielki wkład w każdy zdobyty przez kolarzy KTK medal, dzięki opracowywanym i wdrażanym przez siebie metodom treningowym, obfitujących w nowatorskie rozwiązania na światowym poziomie. Osiągane rezultaty sprawiły, że w 2010 roku został powołany na stanowisko trenera torowej
kadry narodowej średniego dystansu, którą to funkcję pełni do dzisiaj. Jacek Kasprzak jest także dobrym administratorem i organizatorem. Dzięki swojej wiedzy przyczynia się do przygotowania i przeprowadzania najważniejszych imprez sportowych w kraju, jak Ogólnopolski Wyścig Kolarski Szlakiem Bursztynowym - Hellena Tour, finały szosowych Pucharów Polskich, szosowych Mistrzostw Polski w jeździe na czas drużyn i dwójek czy torowych zawodów „O Wielką Nagrodę Kalisza”. Jego kontakty zapewniają udział w tych projektach nie tylko czołowych kolarzy z kraju, ale również ekip zagranicznych z gwiazdami światowej sławy w składach. Z kolei kaliscy cykliści mają możliwość startów w zawodach poza granicami kraju, zapraszani na nie przez organizatorów z ośrodków, z którymi trener Kasprzak utrzymuje partnerską współpracę.

Mieczysław Machowicz. Od ponad 25 lat wspólnie z żoną i swoimi córkami prowadzi pracownię rymarską przy ulicy Górnośląskiej w Kaliszu. Wyroby tej firmy cieszą się uznaniem nie tylko w Kaliszu ale i w całym kraju i za granicą. Klienci doceniają to, że wyroby firmy Machowiczów są wykonywane ze szlachetnych wyrobów z naturalnej skóry a nie z półproduktów. Pan Mieczysław Machowicz bardzo aktywnie uczestniczy w działaniach na rzecz rozpowszechniania historii miasta jako inicjator i założyciel Towarzystwa Przyjaciół Zawodzia, pomysłodawca ufundowania dzwonu Głosu Sumienia do Kościoła św. Wojciecha na Zawodziu, budowniczy łodzi św. Wojciecha Kalisia, pomysłodawca scenariusza i filmu o Kaliszu emitowanego przez TVP Polonia „Calisią w przyszłość” w reżyserii Wojciecha Nowakowskiego. Inicjator Zaduszek Piastowskich w Kościele św. Wojciecha na Zawodziu oraz zamieszczenia kamienia milowego przy Kościele św. Wojciecha, wskazującego kierunki i odległości na szlaku Bursztynowym, wiceprezes Stowarzyszenia Polski Szlak Bursztynowy, inicjator ocalenia i pobrania ziemi z
grobu Mieszka III Starego, pomysłodawca i organizator światowych zjazdów rodu Machowiczów, budowniczy rekonstrukcji wozu rzymskiego na obchody 1850 rocznicy Kalisza. Twórca rekonstrukcji trzech łodzi jednopiennych (dłubanek) dla Rezerwatu Archeologicznego na Zawodziu, budowniczy wozu rzymskiego dla Faktorii Rzymskiej w Pruszczu Gdańskim oraz rydwanów rzymskich dla Europejskiego Święta Bursztynu w Wieluniu. Przewodniczący Ogólnopolskiej Komisji Egzaminacyjnej w ginącym zawodzie rymarskim, podcechmistrz Ogólnopolskiego Cechu
Rymarzy Polskich, przewodniczący komisji rewizyjnej KTW w Kaliszu, twórca wielu rekonstrukcji historycznych dla muzeów polskich oraz rekwizytów teatralnych dla teatrów polskich, uczestnik bardzo wielu festiwali i imprez historycznych organizowanych w Polsce.

Jolanta Nowińska. Kaliszanka, z wykształcenia psycholog, dyrektor Domu Dziecka w Kaliszu, z kaliską placówką związana jest od ponad 40 lat. Przez 30 lat służyła wsparciem dzieciom i całym rodzinom pracując
jako psycholog oraz angażując się w działalność Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Kaliszu, za co została wielokrotnie odznaczona, m.in. odznaką Przyjaciel Dziecka, Zasłużony Działacz Towarzystwa Przyjaciół Dzieci oraz Medalem im. Dr H. Jordana. Jest zaangażowana w pracę na rzecz Miasta Kalisza poprzez działalność służącą dzieciom, młodzieży i całym rodzinom. Będąc dyrektorem Domu Dziecka współpracuje zarówno z władzami Miasta Kalisza jak również ze społecznością lokalną (radami osiedla) oraz innymi instytucjami m.in. Domem Pomocy Społecznej, Środowiskowym Domem Samopomocy TULIPAN, Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej. Z jej inspiracji od wielu lat wychowankowie Domu Dziecka w Kaliszu biorą czynnie udział w wydarzeniach miejskich takich jak: „Święto Ulicy Niecałej” czy kiermasze ozdób świątecznych. Nawiązała również współpracę z Wydziałem Artystyczno-Pedagogicznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Dzięki temu dzieci uczestniczą w wydarzeniach organizowanych przez studentów i pracowników uczelni, a studenci mają możliwość odbycie praktyk w Domu Dziecka.

Elżbieta Świtaj. Kaliszanka, od 2008 roku intensywnie działa w Stowarzyszeniu Przyjaciół Dzieci i Młodzieży z Cukrzycą w Kaliszu. Jej praca to nie tylko pomoc dzieciom i młodzieży chorującym na cukrzycę typu 1 (insulinozależną) i ich rodzinom, ale również bardzo dobra w tej dziedzinie promocja miasta Kalisza. W 2009 roku została Prezesem Stowarzyszenia. Zdobywała wiedzę na temat funkcjonowania sektora pozarządowego, organizacji pożytku publicznego na różnych szkoleniach i kursach. Począwszy od szkoleń w Kaliskim Inkubatorze
Przedsiębiorczości, poprzez szkolenia o zasięgu wojewódzkim, do Instytutu Praw Pacjenta w Warszawie. Po specjalistycznym kursie w Krakowie otrzymała również certyfikat Społecznego Edukatora w Diabetologii. W krótkim czasie, dzięki nowej Prezes, kaliskie Stowarzyszenie zdobyło prestiż na forum krajowym w każdym aspekcie działalności. Elżbieta Świtaj wprowadziła je do Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pomocy Dzieciom i Młodzieży Chorym na Cukrzycę oraz została Członkiem Komisji Rewizyjnej w/w Federacji. Wprowadziła również kaliskie Stowarzyszenie do Instytutu Praw Pacjenta działającego w Warszawie. Zorganizowała - mobilizując rodziców dzieci chorych na cukrzycę - nową siedzibę Stowarzyszenia, w której sprawnie funkcjonował kierowany przez nią Zarząd. Umiała bardzo dobrze kierować pracą zespołu, wykorzystując możliwości wszystkich Członków Zarządu - a jest to duża umiejętność. Skutecznie zdobywała potrzebne do działania granty finansowe: od Miasta Kalisza, poprzez
Województwo Wielkopolskie, do funduszów Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej (FIO) i funduszów PFRON. Umiejętnie pozyskiwała finanse od innych sponsorów, co umożliwiło realizację wielu inicjatyw. Obejmowały one: edukację diabetologiczną, wsparcie psychologiczne, szkolenia w placówkach oświatowych dla nauczycieli i grup rówieśniczych, spotkania i wyjazdy edukacyjno-integracyjne, inne imprezy okolicznościowe dla dzieci oraz turnusy rehabilitacyjne o zasięgu krajowym dla dzieci i młodzieży z cukrzycą. Jej oddanie dla społecznej pracy zostało szybko dostrzeżone w Mieście Kaliszu i w roku 2012 została powołana do Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych, której Członkiem jest do tej pory. Zarządu Województwa Wielkopolskiego uhonorował ją za tę pracę specjalnymi podziękowaniami. W 2014 roku została wyróżniona Odznaką TPD „Przyjaciel Dziecka”.

Robert Kuciński. Od 25 lat multimedialny dziennikarz, współorganizator kulturalnych imprez i festiwali, twórca
programów radiowych i telewizyjnych oraz publikacji prasowych poświęconych przede wszystkim kaliskiej kulturze. Absolwent I Liceum Ogólnokształcącego im. A. Asnyka, Państwowego Studium KulturalnoOświatowego o specjalności teatralnej oraz filologii polskiej na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu. Obecnie doktorant macierzystego wydziału w Instytucie Filmu, Mediów i Sztuk Audiowizualnych. Redaktor, producent, prezenter, reżyser dokumentów i filmów reklamowych, publicysta kulturalny, kierownik redakcji społeczno-kulturalnej Radia Centrum w latach 1994-1998, prezenter i reporter Radia Centrum do 2007 roku, redaktor, prezenter i twórca programów aMazingTV (2009-2014), specjalista ds. VoD (filmowej biblioteki Video on Demand Multimedia Polska 2015-2018), od 2019 zastępca dyrektora Centrum Kultury i Sztuki w Koninie. A także: przez dwa sezony sekretarz
literacki Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu, przez trzy sezony koordynator i prelegent dyskusyjnego klubu filmowego kaliskiego kina Centrum, rzecznik prasowy Fundacji Rodziny Wiłkomirskich, twórca telewizyjnych reportaży poświęconych niemal wszystkim kaliskim festiwalom, konferansjer i współtwórca koncertów, konkursów i przeglądów o charakterze artystycznym. Autor wielu magazynów kulturalnych. Redagował „Radiowego Pegaza”, „Muzykę filmową”, „Przed i po seansie” oraz „Magazyn pożeraczy celulozy – między nami molami”. Jako baczny obserwator wszystkich wydarzeń kulturalnych w regionie południowej Wielkopolski na antenie RC prowadził „Kulturamę”, „Pigułkę Kulturalną” oraz na żywo relacjonował festiwale: Kaliskie Spotkania Teatralne, Międzynarodowy Festiwal Artystycznych Działań Ulicznych „La Strada”, Międzynarodowy Festiwal „Chopin w barwach jesieni” i wiele innych cyklicznych imprez. Przez cały czas działalność radiową łączył z publikacjami prasowymi. Publikował na łamach „Arkusza”, „Gazety Poznańskiej”, „Gazety Wyborczej” i „Ziemi Kaliskiej”. Od 1995 był stałym współpracownikiem miesięcznika społeczno-kulturalnego „Kalisia Nowa”. Przygotowywał także - na potrzeby okazjonalnych wydawnictw albumowych - bogatsze publikacje poświęcone na przykład historii poszczególnych instytucji kulturalnych, bądź najwybitniejszym twórcom grodu nad Prosną (np. „Oźmina. W marmurze i brązie”, „200 lat Sceny nad Prosną”). Od dwóch lat współpracuje z „Rocznikiem Kaliskim”. Przez kilkanaście lat współtworzył program lokalny kaliskiej telewizji kablowej. W maju 2003 roku w Twojej Telewizji powołał do życia magazyn „Twoja Kultura”, który został znakomicie przyjęty zarówno przez widzów, jak i lokalne środowisko artystyczne, czego dowodem może być Nagroda Prezydenta Miasta Kalisza. Przygotowywał także relacje reporterskie do codziennego programu informacyjnego oraz tzw. „Rozmowy dnia”. Następnie znalazł się w gronie twórców nowego programu lokalnego Telewizji Teletop. Stworzony dla niej TIK, czyli Telewizyjny Informator Kulturalny, także spotkał się z bardzo dobrym przyjęciem przez telewidzów. W pierwszej w Polsce telewizji interaktywnej aMazing był redaktorem, wydawcą, prezenterem, scenarzystą i reżyserem. Tworzył magazyny filmowe „Filmidło”, „Kino Tutka” i „Kino Małolata”. Współredagował program podróżniczy „Plecak pełen wrażeń” oraz młodzieżowy magazyn kulturalny „Pull Up!”. Stworzył również programy rozrywkowo-naukowe, takie jak „Wątpię, więc jestem” oraz cykl rozmów z gwiazdami filmu, teatru, muzyki i literatury pod nazwą „CV”. Ostatnią
jego produkcją w aMazingTV był talent show dla dzieci zatytułowany „Jestem gwiazdą”. Od kilkunastu lat wspiera artystyczne przedsięwzięcia organizowane przez Lions Club Calisia.

Rekordu Guinnessa nie pobili, ale zapewnili świetne widowisko. Flaybordziści opanowali Wołgę

RUPTLY

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto