Święto Powiatu Kaliskiego – wielka gala w Liskowie [FOTO]

Święto Powiatu Kaliskiego odbyło się w sobotę (20 stycznia) w Hali Widowiskowo – Sportowej w Liskowie. Uroczystość zgromadziła wielu znakomitych gości: samorządowców, polityków, duchowieństwo, mieszkańców powiatu.

Było to także okazja do podsumowania minionego roku, nagrodzenie osób zasłużonych dla powiatu kaliskiego, wyłonienie osobowości powiatu i przyjaciół powiatu kaliskiego. Uroczystość rozpoczęła także obchody 100-lecia odzyskania niepodległości, oraz 20-lecia powiatu. Rolę gospodarzy pełnili starosta, Krzysztof Nosal i przewodniczący Rady Powiatu Kaliskiego – Mieczysław Łuczak oraz wójt gminy Lisków – Maria Krawiec.

Podczas Święta Powiatu Kaliskiego przeprowadzono także charytatywną zbiórkę, zorganizowaną przez Stowarzyszenie Ludzi Dobrej Woli Ziemi Kaliskiej na rzecz trzyletniego Jasia Tylskiego, który uległ nieszczęśliwemu wypadkowi i doznał ciężkich poparzeń II i III stopnia na ponad 20 proc, powierzchni ciała.

Medale „ Zasłużony dla Powiatu Kaliskiego” otrzymali:

1. ALEKSANDER TOMALAK - z Żychowa w gminie Lisków, inicjator i współwłaściciel firmy EDAL. Zakład powstał w 1992 roku a w 1998 roku uzyskał status Zakładu Pracy Chronionej. Firma zajmuje się produkcją artykułów spożywczych głównie herbat, przypraw korzennych, ziołowych oraz bakalii. Obecnie zatrudnia około 80 osób, w tym 45 osób niepełnosprawnych pracujących na specjalnie przystosowanych dla nich stanowiskach. Pan Aleksander Tomalak wspiera finansowo Kaliski Klub „Amazonki”. W 2014 roku otrzymał honorowy tytuł i pamiątkową statuetkę „Dobroczyńca Kaliskich Amazonek”. Angażuje się w działalność dobroczynną wspierając potrzebujących m.i n. poprzez GOPS w Liskowie, Zgromadzenia Sióstr Zakonnych i Fundację Arka z Męckiej Woli. Pan Tomalak należy do Powiatowej Społecznej Rady do Spraw Niepełnosprawnych od 12 lat pełni także funkcję przewodniczącego Rady Gminy Lisków. Ponadto wspiera Gminne Towarzystwo Dzieci i Osób Niepełnosprawnych, Ochotniczą Straż Pożarną czy Parafię Rzymskokatolicką w Liskowie a także miejscowe szkoły, Dom Pomocy Społecznej w Liskowie jak również Stowarzyszenie Dzieci Specjalnej Troski w Mycielinie. Angażuje się w życie społeczne i kulturalne Zespołu i Kapeli Liskowianie oraz Stowarzyszenie Sołtysów Powiatu Kaliskiego.

2. FUNDACJA DZIECIOM „POMAGAJ”
Powstała w 2007 roku z inicjatywy państwa Sławomira i Agnieszki Nowaków. Głównym celem Fundacji jest pomoc w leczeniu, rehabilitacji i edukacji osób niepełnosprawnych, a w szczególności dzieci i młodzieży. Od początku swojej działalności fundacja wsparła już ponad 250 podopiecznym oraz przekazała innym organizacjom pozarządowym działającym na rzecz niepełnosprawnych dzieci, młodzieży i osób dorosłych – dotacje i wsparcie finansowe o łącznej wartości ponad 4 mln. 380 tys. zł. Fundacja od kilku lat jest wśród 10 największych organizacji pożytku publicznego w Polsce, która dzięki zaufaniu podatników otrzymuje najwięcej wpływów z 1% podatku dochodowego. W 2012 roku Fundacja Dzieciom „Pomagaj” utworzyła Centrum Edukacyjno – Rehabilitacyjne „Tęcza” w miejscowości Wolica, którego dyrektorem jest Agnieszka Nowak. W centrum może uczyć się i rehabilitować docelowo 60 uczniów w wieku od 3 do 25 lat z głęboką niepełnosprawnością intelektualną lub z niepełnosprawnościami sprzężonymi, czy z autyzmem. Centrum oferuje swoim podopiecznym zajęcia, zarówno w formie indywidualnej w domu, jak i zespołowej (oddział przedszkolny, zespoły rewalidacyjno-wychowawcze, zespoły edukacyjno -terapeutyczne).

3. WIEJSKIE STOWARZYSZENIE DZIAŁAJĄCE NA RZECZ OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH "RAZEM ŁATWIEJ" z Koźminka
Stowarzyszenie rozpoczęło działalność w lutym 1997 r. Jego celem jest tworzenie jak najkorzystniejszych warunków do pełnego fizycznego i osobowego rozwoju ludzi niepełnosprawnych oraz aktywnego i godnego ich uczestnictwa w życiu społecznym, a także pomoc ich rodzinom. Stowarzyszenie od prawie 10 lat prowadzi także Warsztat Terapii Zajęciowej w Koźminku realizując działalność w zakresie rehabilitacji zawodowej w pięciu pracowniach terapeutycznych: gospodarstwa domowego, plastycznej, rękodzieła, informatycznej i krawiecko - artystycznej.

Tytuł „Osobowości Powiatu Kaliskiego” 2017 zdobyli:

1. MARIUSZ TRZCIŃSKI – kapelmistrz Orkiestry Dętej OSP w Liskowie oraz Orkiestry Dętej OSP w Mycielinie
2. DOROTA I EUGENIUSZ STEMPIEŃ – właściciele firmy Centrum Budowlane Stempień w Brzezinach, angażują się w działalność charytatywną na terenie powiatu kaliskiego i wspieranie współpracy polsko – mołdawskiej
3.MARCIN NOWOTNY – kapelmistrz Orkiestry Dętej OSP w Tykadłowie
4. MAŁGORZATA I KAROL MATCZAKOWIE – regionaliści. Państwo Matczakowie są aktywnymi członkami wielu organizacji mi.n. Stowarzyszenia Ludzi Dobrej Woli Ziemi Kaliskiej, ogólnopolskiego Klubu Traktor i Maszyna w Lipe, Grupy Rekonstrukcji Historycznej
6.TADEUSZ MACIEJEWSKI – społecznik, wieloletni prezes Gminnego Koła Stowarzyszenia Sołtysów Województwa Wielkopolskiego. Jest członkiem Zespołu i Kapeli Liskowianie.

Tytuł „Przyjaciel Powiatu Kaliskiego” zdobyli:

1. STANISŁAW MAŁYSZKO
2. MAREK BAUMGART
3. LOKALNA GRUPA DZIAŁANIA STOWARZYSZENIE "DŁUGOSZ KRÓLEWSKI"
4. LOKALNA GRUPA DZIAŁANIA 7 STOWARZYSZENIE "KRAINA NOCY I DNI”
5. PRZEDSIĘBIORSTWO SPEDYCYJNO TRANSPORTOWE OST SPED
6. WIESŁAWA KOWALSKA, prezes TOWARZYSTWA KULTURALNEGO "ECHO PYZDR"
7. PRZEMYSŁAW KOWALSKI – prezes Lokalnej Organizacji Turystycznej „Puszcza Pyzdrska”

W gronie wyróżnionych podczas Święta Powiatu Kaliskiego znaleźli się także strażacy – ochotnicy, którzy po sierpniowej nawałnicy w 2017 roku pomagali gminom Sośnio i Rytel, które najbardziej ucierpiały. Byli to strażacy z OSP Kalisz, Stawiszyn, Blizanów, Żelazków, Szczytniki: Piotr Rudowicz, Janusz Zieliński,Jan Michalski, Jan Janiszewski, Dawid Otto, Adam Lisiecki, Damian Matczak, Szymon Paprocki, Dominik Haraś, Hieronim Rudowicz, Marek Jakóbczak,Tomasz Raniś, Piotr Gołębiowski, Julia Gołębiowska, Bartosz Gołębiowski, Jakub Powązka, Szymon Zimny.

Starosta kaliski wręczył także gratulacje dla gminy Żelazków, która została liderem polskiego samorządu 2017. Zaszczytny tytuł przyznawany był za ocenę rozwoju gminy, czynniki ekonomiczne, najważniejsze dokonania, działania proekologiczne, dokonania w zakresie ochrony zdrowia. Gratulacje odbierał wójt, Sylwiusz Jakubowski.

Elżbieta Bielewicz

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

20.01.2018, 22:07

Szczególne gratulacje dla p. Stanisława Małyszki

Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy łamie regulamin, to wyślij nam link do tego artykułu na pomoc@naszemiasto.pl

Wybrane dla Ciebie

Powiązane

Więcej na temat:
Więcej na temat:
Więcej na temat:
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, wyłącz Adblock na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3