Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Święto ulicy Niecałej w Kaliszu. Sprawdź, jakie atrakcje przygotowali organizatorzy

BH
Święto ulicy Niecałej w Kaliszu. Tak bawiono się rok temu
Święto ulicy Niecałej w Kaliszu. Tak bawiono się rok temu arch. Andrzej Kurzyński
1 września już po raz VI spotkamy się na Święcie ulicy Niecałej, które po raz pierwszy odbędzie się w sąsiedztwie fontanny. Określenie „Święto ludzi z pasją” wraz z mottem „W starym kinie” ma ośmielić uczestników i stworzyć warunki do uruchomienia pokładów wyobraźni i kreatywności, potwierdzając tym samym inność oraz wyjątkowość imprezy.

Kogo zobaczymy w tym roku?

Swój udział zapowiedziało już ponad 90 wystawców. Zobaczymy między innymi prezentacje: Uniwersytetu Trzeciego Wieku z dorobkiem artystycznym, PWSZ w Kaliszu z zaułkiem naukowym, Stowarzyszenie Strzeleckie Bellona z zabytkami oraz monstrualną wojskową ciężarówką, Szkołę Tańca Sieraszewski z „nauką błyskawiczną”, Bibliotekę Kaliską z wystawą fotograficzną o tematyce Kalisza czy Muzeum Ziemi Kaliskiej z próbką swych zbiorów i ofertą dla najmłodszych.

Będą także stoiska z lalkami, malarzy, rękodzielników, stoiska pasjonatów, zbieraczy starych przedmiotów, hafciarzy, decoupażystów, metaloplastyków, sutaszystów, propagatorów zdrowia i pasjonatów żywności. Będą też pszczelarze ze słynnym szklanym ulem oraz stoisko ze strojami. Jak zwykle będzie można uzyskać okolicznościowy DYPLOM udziału w Święcie Niecałej na stoisku Calisia.pl.

Szkoły reprezentowane będą przez Liceum Plastyczne w Kaliszu oraz Technikum Gastronomiczne w Kaliszu.

Odwiedzi nas również Andrzej Roszkiewicz, znany i ceniony kolekcjoner zabytkowych pojazdów oraz przedmiotów lat minionych. Tu zobaczymy kilka zabytkowych taksometrów, aparaty i projektory zabytkowe. Jednak główną atrakcją oprócz bicykla będzie citroen 2cv rozsławiony przez Louis de Funesa w jednej w komedii oraz chevrolet corvette daytona z 1979 roku. Przybędzie także Paweł Sławiński swym pięknym białym rollsem, właściciel firmy przywracającej blask zabytkowym pojazdom. Przypomnijmy odrestaurowany przez niego samochód marszałka Piłsudskiego. Spodziewamy się także udziału kaliskich kolekcjonerów zabytkowych pojazdów.

W ogrodzie „Domu Pod Aniołami” swe prace zaprezentują osoby niepełnosprawne z grupy „Tęcza” z MDK w Kaliszu. Tętniącego życiem stoiska spodziewamy się za sprawą Warsztatów artystyczno-muzycznych - Grupy Sportowo Kulturalnej „MISZ-MASZ”. Tutaj zobaczymy też stoisko wychowanków Kaliskiego Domu Dziecka, Stowarzyszenie „Stacja Inspiracji” oraz Klub Fantastyki „ARKHAM”.

W zaułku znajdującym się naprzeciw, najmłodsi z pewnością zainteresują się ofertą znanego wszystkim „Uciechowa” oraz Szkoły Przedsiębiorczości „Smart”. Swą bazę wypadową będzie tu kaliski klaun „Leopold”. W głębi zaułka najmłodsi będą się uczyć gry w tenisa na mini boisku.

Dzieciom dedykowana jest także cała scena przy rondzie, gdzie oprócz popisów wokalnych i tanecznych, indywidualnych i przedszkolnych, pokazów szkół śpiewu, tańca i nauki gry na instrumentach zobaczymy Mieczysława Hryniewicza, który specjalnie dla dzieci przeczyta ciekawą bajkę.

Korzystając z tej sceny dorośli miłośnicy tańca będą mogli po raz pierwszy na Święcie ulicy Niecałej zarazić się bakcylem tańca. A wszystko to dzięki pięciu prezentacjom kilku tańców o pełnych godzinach 12.00, 13.00, 14.00, 15.00 i 16.00. Po cogodzinnych pokazach obok sceny zainteresowani będą mogli skorzystać z rad i podpowiedzi doświadczonych instruktorów tańca.

Scena przy Komodzie nie zamilknie ani na chwilę, między innymi za sprawą fortepianu przygotowanego przez firmę Schimmel. Jego dźwięki w repertuarze muzyki klezmerskiej usłyszymy od godziny 11.00. O godzinie 12.00 Kamil Pyrek Band w swingujących piosenkach lat 20. i 30. rozpocznie występy zespołów. Zobaczymy program Szkoły Music Store, Mini koncert Pracowników Firmy Schimmel oraz Kaliską Formację „Marek i Przyjaciele” w autorskim programie. Gwiazdą sceny będzie Maciej Klociński w repertuarze muzyki filmowej lat międzywojennych - i nie tylko.

Z okazji Święta Ulicy Niecałej zorganizowany zostanie Turniej Szachowy - pod wodzą mistrza Macieja Sroczyńskiego, tenisa stołowego KTS oraz „koło fortuny” - konkurs wiedzy o bezpieczeństwie na stoisku Straży Miejskiej.

Tegoroczna edycja wzbogacona jest przez stoiska policji, straży miejskiej oraz straży pożarnej, oferujących porady w najbardziej aktualnych tematach dotyczących bezpieczeństwa oraz zagrożeń dnia codziennego.

Tradycyjnie o godzinie 10.00 rozpocznie się otwarta msza prawosławna celebrowana przez biskupa. Zaś o godzinie 14.00 wystąpi chór Diecezji Łódzkiej.

Od godziny 18.00 do 22.00 na scenie przy rondzie zobaczymy koncerty zespołów w ramach imprezy towarzyszącej „Fanaria”.

- Dziękując wszystkim za wkład w dotychczasowe prace organizacyjne musimy wspomnieć, iż impreza jest organizowana społecznie, bez zewnętrznego wsparcia finansowego. To jedynie dzięki wam możliwa jest organizacja tej imprezy, radość tworzenia oraz wspólnego działania - podkreślają Margota i Cezary Suszyńscy. - Dziękujemy wszystkim za każdą formę pomocy w tym wsparcia technicznego Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu oraz Ośrodka Sportu Rehabilitacji i Rekreacji w Kaliszu.

Zobacz też zdjęcia z poprzedniej edycji.

Policja zapowiada strajk włoski. "Akcja będzie kontynuowana aż do skutku"

TVN24

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto