Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Święto ulicy Niecałej we wrześniu

Mariusz Kurzajczyk
Święto ulicy Niecałej odbędzie się na początku września. Dwudniowy cykl imprez adresowany jest jednak do wszystkich kaliszan, a nie tylko mieszkańców ulicy. To pierwsza tego typu inicjatywa w historii miasta

Święto ulicy Niecałej, czyli "Cała Niecała" to wydarzenie bez precedensu nie tylko w historii miasta, ale także całego regionu. Dwudniowy cykl imprez ma z jednej strony dostarczyć kaliszanom ciekawej rozrywki, a z drugiej przywołać nazwy miejsc, wydarzeń oraz osób, które trwale zapisały się w historii Kalisza i Polski, a nawet Europy.

- Święto ulicy Niecałej to impreza, jakiej jeszcze w historii Kalisza nie było - podkreśla Eliza Smolińska z Lokalnej Organizacji Turystycznej.

Organizatorzy, wśród których znaleźli się m.in. właściciele restauracji "Komoda" Margota i Cezary Suszyńscy, dyr. Miejskiej Biblioteki Publicznej Adam Borowiak, autor logo Przemysław Kaczmarek z "Metalplastu", Hubert Pałęcki z Towarzystwa Miłośników Kalisza, Barbara Fibinger z Centrum Kultury i Sztuki, Tomasz Chlebba z Muzeum Fotografii Kalisza chcą, aby Święto ulicy Niecałej przywróciło pamięć o jej dawnych mieszkańcach.

Mało kto wie, że przy Niecałej 2 urodził się światowej sławy podróżnik Stefan Szolc-Rogoziński. Przy tej ulicy mieściła się słynna Fabryka Lalek i Zabawek A. Szrajera i mieszkał architekt Albert Nestrypke. Tu cały czas mają swoje siedziby parafie prawosławna i dokładnie od stu lat ewangelicka. Mimo że uliczka ma zaledwie 200 metrów długości, nadal funkcjonuje tu kilkanaście różnych firm, a w przeszłości było ich jeszcze więcej.

Święto ulicy Niecałej zostało zaplanowane na pierwszy weekend września. W sobotę, 7 września imprezy rozpoczną się o g. 15, a w niedzielę, 8 września o g. 12. A dziać się będzie wiele. U wlotu uliczki przy fontannie stanie estrada, na której występować będą zespoły ludowe i orkiestra dęta z Liskowa, ale także dziesiątki kaliskich artystów. Tuż obok stanie punkt informacyjny, w którym prym wieść będą przewodnicy PTTK. Cały czas funkcjonować będzie 15 zaułków, czyli miejsc, w których prezentowane będą różnego rodzaju wyroby i talenty artystyczne, kulinarne, rzemieślnicze.

Już wcześniej ogłoszone zostaną cztery konkursy: fotograficzny, kulinarny, na najlepsze przebranie z epoki (przełom XIX i XX wieku) oraz historyczny. Dla miłośników historii przygotowano także interesujące prelekcje, które będą miały miejsce przede wszystkim w sali kryształowej "Komody" oraz wystawy m.in. w sali parafii ewangelickiej. Szczegóły na temat imprezy można znaleźć na jej fanpage'u na Facebooku "Święto ulicy Niecałej".

Niecała na Facebooku

- Liczymy na to, że także nasi goście, kaliszanie stworzą niepowtarzalną atmosferę - mówi Eliza Smolińska.

Co ważne, mimo że w organizację włączyły się osoby reprezentujące instytucje (CKiS, Miejska Biblioteka Publiczna), jest to inicjatywa społeczna, niedotowana z pieniędzy publicznych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto