Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Święto Wolności w Kaliszu. W rocznicę wyborów 4 czerwca 1989

Andrzej Kurzyński
Święto Wolności w Kaliszu. W rocznicę wyborów 4 czerwca 1989
Święto Wolności w Kaliszu. W rocznicę wyborów 4 czerwca 1989 Andrzej Kurzyński (c)
Święto Wolności w Kaliszu. W rocznicę wyborów 4 czerwca 1989 otwarto plenerową wystawę zatytułowaną „Wolność jest w nas”. Odbył się także "Bieg wolności" oraz spotkanie z dawnymi działaczami kaliskiej Solidarności.

Święto Wolności w Kaliszu ucczono między innymi otwarciem przy Alei Wolności plenerowej wystawy "Wolność jest w nas” przygotowanej przez Archiwum Państwowe w Kaliszu. W otwarciu udział wzięli przedstawiciele władz samorządowych miasta, byli działacze opozycji, liderzy“Solidarności” oraz licznie zebrana młodzieży.

- Wystawa obrazuje 10 lat historii Kalisza. Przedstawia lata 1980 - 1990. mamy pokazane czasy pierwszej Solidarności, kiedy ona powstawała, okres stanu wojennego, kiedy Solidarność zeszła do podziemia. Najwięcej miejsca poświęciliśmy wydarzeniom z roku 1989, kiedy Solidarność się odrodziła i ponownie została zarejestrowana i wówczas z powstającymi komitetami obywatelskimi rozpoczęła akcję wyborczą, która doprowadziła, że 4 czerwca 1989 roku upadła komuna w Polsce i z tego powinniśmy się cieszyć - mówi Grażyna Schlender, dyrektor Archiwum Państwowego w Kaliszu. - W dalszym etapie pokazujemy wybory prezydenckie, które doprowadziły do wybrania legendarnego przywódcy Solidarności Lecha Wałęsy.

Święto Wolności w Kaliszu. W rocznicę wyborów 4 czerwca 1989

Święto Wolności w Kaliszu na sportowo uczcili uczniowie III LO im. Mikołaja Kopernika i Zespołu Szkół Ekonomicznych, którzy wzięli udział w "Biegu wolności" w kaliskim Parku Miejskim. Dziewczęta biegły na dystansie 500 metrów, a chłopcy 850 metrów. W sumie udział w biegu wzięło 458 osób. Biegi odbywały się całymi klasami, a na mecie liczył się czas ostatniego z zawodników. Najlepsza okazała się klasa I B1 z III LO. Drugie miejsce zajęła I AC z Zespołu Szkół Ekonomicznych. Trzecia była klasa II G2 z III LO. Wręczenie pucharów odbyło się podczas otwarcia wystawy przy alei Wolności. Następnie na balkonie Villi Calisia odbył się koncert „Młodzi dla Wolności” w wykonaniu uczniów z III LO.

Po południu odbyło się spotkanie z udziałem m.in. Antoniego Pietkiewicza, przywódcy kaliskiej „Solidarności” z lat 1980-1981 i stanu wojennego, Mieczysława Walczykiewicza, lidera „Solidarności” rolniczej ze Stawu oraz Romana Karpińskiego, współzałożyciela i członka Miejskiego Komitetu Obywatelskiego w Kaliszu.

Byłeś świadkiem interesującego wydarzenia? Napisz do nas: [email protected]

Wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!

Kalisz.naszemiasto.pl Dołącz do naszej społeczności na Facebooku!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto