Szczytniki: Szkolili jak pozyskiwać unijne fundusze

ANDZaktualizowano 
Zapoznanie beneficjentów z konkursami, jakie planuje ogłosić w 2016 r. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach Programu Operacyjnego Wiedza, Edukacja, Rozwój oraz pokazanie efektów dotychczasowych działań podejmowanych dzięki pozyskanym środkom w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego - to główne cele Konferencji ,,PO WER dla młodych” zorganizowanej kilka dni temu przez Ministerstwo Rodziny w Szczytnikach.

Jest to pierwsza konferencja rozpoczynająca cykl spotkań w całym kraju, mających na celu zapoznanie samorządowców, przedstawicieli urzędów pracy, organizacji pomocy społecznej oraz organizacji pozarządowych z funduszami europejskimi, którymi dysponuje nasze Ministerstwo – poinformowała obecna na Konferencji w Szczytnikach, Renata Szczęch, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Konferencje organizowane w poszczególnych województwach to nowatorskie rozwiązanie zaproponowane przez resort rodziny i pracy. W poprzednich latach konferencje, zazwyczaj jedna lub dwie w roku odbywały się w Warszawie.

To próba dotarcia do jak najszerszego grona ewentualnych beneficjentów funduszy unijnych. Jest bardzo dużo pieniędzy, na różnorakie cele związane z tworzeniem nowych miejsc pracy, zwalczanie wykluczenia społecznego czy też polepszenie działań organizacji pomocy społecznej- wyjaśnia wiceminister Renata Szczęch.

W konferencji zorganizowanej w gościnnej gminie Szczytniki, wzięło udział około 150 osób. M.in. przedstawiciele ośrodków pomocy społecznej, powiatowych urzędów pracy, ochotniczych hufców pracy, samorządowcy, a także sami beneficjenci, którzy dzięki odbytym szkoleniom uzyskali pracę.

Osoby pracujące dzięki udziałowi w naszych programach są najlepszym przykładem, że można odnaleźć się na rynku pracy, a często także rozpocząć samodzielną działalność gospodarczą. Dysponujemy różnorakimi instrumentami, które pomagają rozpocząć młodym ludziom karierę zawodową. Zachęcamy, aby zgłaszać się choćby do Powiatowych Urzędów Pracy czy Ochotniczych Hufców Pracy, które to podmioty organizują kursy i szkolenia z wykorzystaniem naszych funduszy – zachęca Marek Stodolny, zastępca dyrektora Departamentu Wdrażania Europejskiego Funduszu Społecznego w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

W perspektywie finansowej 2014-2020 Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej uczestniczy we wdrażaniu Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER), współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. W systemie realizacji PO WER Ministerstwo pełni rolę Instytucji Pośredniczącej dla wybranych obszarów i działań.

MRPiPS zaangażowane jest w realizację PO WER, w szczególności w ramach:

– celu tematycznego 8 Wspieranie zatrudnienia i mobilności pracowników,

– celu tematycznego 9 Wspieranie włączenia społecznego i walka z ubóstwem,

Ministerstwo jest odpowiedzialne za realizację następujących Działań w ramach I Osi Priorytetowej Osoby młode na rynku pracy oraz II Osi Priorytetowej Efektywne polityki publiczne dla rynku pracy, gospodarki i edukacji PO WER:

* 1.3 Wsparcie osób młodych znajdujących się w szczególnie trudnej sytuacji,

* 2.1 Równość szans mężczyzn i kobiet we wszystkich dziedzinach, w tym w dostępie do zatrudnienia, rozwoju kariery, godzenia życia zawodowego i prywatnego,

* 2.4 Modernizacja publicznych i prywatnych służb zatrudnienia oraz lepsze dostosowanie ich do potrzeb rynku pracy,

* 2.5 Skuteczna pomoc społeczna,

* 2.6 Wysoka jakość polityki na rzecz włączenia społecznego i zawodowego osób z niepełnosprawnościami,

* 2.7 Zwiększenie szans na zatrudnienie osób szczególnie zagrożonych wykluczeniem społecznym,

* 2.8 Rozwój usług społecznych świadczonych w środowisku lokalnym,

* 2.9 Rozwój ekonomii społecznej.

Łączna kwota środków dostępnych w ramach PO WER to ok. 470 mln euro tj. ok. 2 mld zł.

W 2016 roku zaplanowano ogłoszenie 20 konkursów w ramach Osi priorytetowej II PO WER Efektywne polityki publiczne dla rynku pracy, gospodarki i edukacji na łączną kwotę 198 mln zł. Trzy z nich zostały już ogłoszone natomiast w jednym z nich aktualnie trwa ocena wniosków. Do ogłoszenia w 2016 r. pozostało jeszcze 17 konkursów z kwotą alokacji przeznaczoną na dofinansowanie projektów - 141 mln zł.

Szczegółowe informacje nt. konkursów ogłaszanych przez MRPiPS można znaleźć na stronie www.efs.mrpips.gov.pl

Byłeś świadkiem interesującego wydarzenia? Napisz do nas: kalisz@naszemiasto.pl

polecane: FLESZ: 10 matek, które zmieniły świat

Wideo

Materiał oryginalny: Szczytniki: Szkolili jak pozyskiwać unijne fundusze - Kalisz Nasze Miasto

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3