Ania Jęchorek, Aleksandra Cieślak, Anna Mikołajczak i Jarema Sawiński już wybrali dodatkowe przedmioty – postawili na języki angielski i francuski, biologię i historię Ania Jęchorek, Aleksandra Cieślak, Anna Mikołajczak i Jarema Sawiński już wybrali dodatkowe przedmioty – postawili na języki angielski i francuski, biologię i historię

Ania Jęchorek, Aleksandra Cieślak, Anna Mikołajczak i Jarema Sawiński już wybrali dodatkowe przedmioty – postawili na języki angielski i francuski, biologię i historię (© Grzegorz Dembiński)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Do środy maturzyści muszą złożyć wstępne deklaracje egzaminacyjne, w których muszą podać, jakie przedmioty będą zdawać i na jakich poziomach. Zdezorientowani są uczniowie i ich rodzice, bowiem tegoroczna matura bardzo się różni od ubiegłorocznej.

Pierwsza zmiana dotyczy obowiązkowych przedmiotów. Wszyscy uczniowie – na poziomie podstawowym – zdają: język polski (część pisemną i ustną), wybrany język obcy (część pisemną i ustną) oraz nowość od tego roku – matematykę (egzamin pisemny).

Zdający ma także prawo przystąpić do maksymalnie trzech egzaminów z przedmiotów dodatkowych. Tutaj też nastąpiły zmiany, zwłaszcza przy wyborze poziomu trudności. Biologię, chemię, filozofię, fizykę i astronomię, geografię, historię, historię muzyki, historię sztuki, informatykę, wiedzę o społeczeństwie, wiedzę o tańcu, język łaciński i kulturę antyczną lub język mniejszości narodowej maturzysta może zdawać albo na poziomie podstawowym, albo rozszerzonym.

– Gdyby chcieli zdawać jako przedmiot dodatkowy język polski, matematykę lub język obcy wybrany już jako obowiązkowy to mogą je zdawać tylko na poziomie rozszerzonym – wyjaśnia Barbara Kierończyk, zastępca dyrektora XVI Liceum Ogólnokształcącego w Poznaniu.

Jako przedmiot dodatkowy można także wybrać język obcy. Jeśli będzie inny niż ten obowiązkowy, można go zdawać albo na poziomie podstawowym, albo rozszerzonym.

– To wstępna deklaracja, którą jeszcze będzie można zweryfikować – przypomina Karol Lehmann, dyrektor XI Liceum Ogólnokształcącego. – Młodzież zazwyczaj dokonuje zmian po próbnych egzaminach lub po dokładnym przeanalizowaniu wymagań rekrutacyjnych na wybranych kierunkach studiów. Ostateczny termin zgłaszania zmian, którego nie mogą przekroczyć to 7 lutego.


Więcej w dzisiejszym wydaniu Polska Głos Wielkopolski, lub www.prasa24.pl

Wiadomości Poznań, Wydarzenia Poznań

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!