Do grona pierwszaków dołączą w tym roku sześciolatki Do grona pierwszaków dołączą w tym roku sześciolatki

Do grona pierwszaków dołączą w tym roku sześciolatki (© MARCIN OLIVA SOTO / POLSKAPRESSE)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Podstawa programowa dostosowana do obniżonego wieku szkolnego, a także do nowych założeń egzaminacyjnych – to najważniejsza zmiana wprowadzona przez Ministerstwo Edukacji Narodowej w tym roku szkolnym.

Kolejna nowość dotyczy nauczycieli, którzy – na podstawie znowelizowanej Karty Nauczyciela – mają obowiązek, poza swoim pensum, przepracować w ciagu tygodnia co najmniej jedną godzinę z uczniami, uwzględniając ich indywidualne potrzeby. Na przykład udzielając im pomocy w przezwyciężaniu trudności, rozwijaniu zdolności lub pogłębianiu zainteresowań.

Wczoraj po raz pierwszy sześcioletnie dzieci przekroczą próg szkoły jako uczniowie pierwszych klas. W Wielkopolsce takich pierwszaków będzie około tysiąca. W samym Poznaniu ponad 300.
– Rodzice, choć pełni obaw, chętnie zapisywali swoje dzieci do pierwszych klas – mówi Elżbieta Przybylak, inspektor Wydziału Oświaty Urzędu Miasta Poznania. – Podczas wakacji okazało się, że część rodziców, która zdecydowała się zostawić dziecko w przedszkolu, teraz chce je przenieść do szkoły. Tym samym dopiero pod koniec września będziemy mogli mówić o konkretnej liczbie sześciolatków w szkołach.

Maturzyści muszą zacisnąć zęby i przystąpić do obowiązkowej matury z matematyki.

Od pierwszej klasy szkoły gimnazjalnej wchodzi nowy przedmiot – edukacja dla bezpieczeństwa. W kolejnych latach będzie on obowiązywał w wyższych klasach gimnazjum oraz w szkołach ponadgimnazjalnych, zastępując dotychczas nauczany w szkołach ponadgimnazjalnych przedmiot – przysposobienie obronne.

Z kolei rodzice, którzy nie chcą, by dziecko chodziło na zajęcia „przystosowanie do życia w rodzinie”, muszą to napisać i przekazać pismo szkole.
Rozpoczęcie roku szkolnego 2009 w Poznaniu w Zespole Szkół Elektrycznych - Jakub Stelmaszyk

Wiadomości Poznań, Wydarzenia Poznań

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!