Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szkoły w Kaliszu: Jak wybierają podręczniki?

Daria Kubiak
Szkoły w Kaliszu: Jak wybierają podręczniki?
Szkoły w Kaliszu: Jak wybierają podręczniki? Archiwum Polskapresse
Według jakich kryteriów szkoły w Kaliszu wybierają podręczniki a co za tym idzie wydawnictwa, które zaopatrują uczniów danej placówki w książki i ćwiczenia? Wydział Edukacji Urzędu Miejskiego zbiera dane na temat.

Analiza jest efektem działań Ministerstwa Edukacji Narodowej. Na podstawie docierających do resortu informacji o podejrzeniach, że w szkołach może dochodzić do układów pomiędzy nimi a wydawnictwami o charakterze korupcyjnym, ministerstwo przeprowadziło w I połowie tego roku kontrole w 935 placówkach. Co trzecia zawiera z wydawnictwami umowy, polegające na "nagradzaniu" szkół przez wybrane przez nie wydawnictwa prezentami w postaci laptopów, czy innego sprzętu dydaktycznego. W 102 szkołach, wbrew przepisom, dyrektorzy zamiast nauczycieli decydowali, jakie podręczniki mają trafiać do uczniów.

Szkoły w Kaliszu: Jak wybierają podręczniki?

- Kuratorium oraz urząd skarbowy zwróciły się do miasta, aby zbadało, czy szkoły w Kaliszu zakupują podręczniki w zamian za darowizny od wydawnictw - poinformował prezydent Kalisza Janusz Pęcherz.

Współpraca szkół z wydawnictwami jest sprawą bardzo delikatną, o której dyrektorzy czy nauczyciele niechętnie mówią. Każdy jednak z pewnością oburzyłby się na jakiekolwiek podejrzenie o praktyki korupcyjne.

- Wraz z nastaniem kryzysu skończyły się propozycje od wydawnictw o wyposażeniu szkoły w komputery, laptopy lub tablety, a nawet kuszenie nauczycieli wycieczkami zagranicznymi - mówi dyrektorka jednej z kaliskich podstawówek.

Przyznaje jednak, ze szkoła którą kieruje, od lat współpracuje z tym samym wydawnictwem i korzysta z tych samych podręczników, co pozwala uczniom odstępować je dzieciom z młodszych roczników.

- W dowód uznania za lojalność wydawnictwo użyczyło nam na rok sprzęt współpracujący z tablicą interaktywną - dodaje dyrektorka. - Nie było to kryterium przesądzającym o kontynuowaniu współpracy z tym wydawnictwem. Liczy się ocena treści merytorycznej podręczników, zgodność z podstawą programową, to czy podręcznik jest wydany oddzielnie z ćwiczeniami, co ma znaczenie dla kolejnych użytkowników, wreszcie, czy jest dostosowany do umiejętności i poziomu uczniów. Nie trzymamy się kurczowo tego wydawnictwa i od tego roku jeden z podręczników zamówiliśmy z innego.

W niektórych szkołach decyzje o wyborze podręczników zapadają w zespołach utworzonych przez nauczycieli konkretnego przedmiotu. Jak zapewnia Mariusz Witczak, naczelnik Wydziału Edukacji UM w Kaliszu ku takiemu rozwiązaniu szkoły w Kaliszu powinny zmierzać. Nie może dochodzić bowiem do sytuacji, że w danej szkole każda klasa korzysta z podręczników innego wydawnictwa.

Zbyt duża dowolność w doborze podręczników stwarza kłopoty rodzicom uczniów. Zmiana szkoły przez ucznia w trakcie roku szkolnego, wynikająca z różnych sytuacji życiowych, może oznaczać automatycznie wymianę całego kompletu książek. Na przełomie września i października miasto planuje naradę z dyrektorami w sprawie wyboru najlepszej metody zaopatrywania uczniów szkół w Kaliszu w podręczniki.

Kalisz.naszemiasto.pl Dołącz do naszej społeczności na Facebooku!

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto