Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tak dla Kalisza: Tablety do głosowania zamiast kosztownego systemu

Andrzej Kurzyński
Magdalena Spychalska i Piotr Lisowski z klubu radnych "Tak dla Kalisza"
Magdalena Spychalska i Piotr Lisowski z klubu radnych "Tak dla Kalisza" Andrzej Kurzyński
Klub radnych "Tak dla Kalisza" proponuje kaliskim radnym tablety do głosowania z odpowiednią aplikacją zamiast kosztownego systemu proponowanego przez władze miasta.

Władze miasta od półtora roku obiecują uruchomienie transmisji wideo z obrad sesji Rady Miejskiej Kalisza, czy imiennego systemu głosowania. Wszystko to ma służyć transparentności funkcjonowania samorządu. Mieszkańcy będą mogli bowiem na bieżąco śledzić podejmowane przez władze decyzje.

Mimo szumnych zapowiedzi, do dzisiaj nie udało się wdrożyć zapowiadanego rozwiązania. W tegorocznym budżecie miasta zaplanowano na ten cel aż 200 tysięcy złotych. Montaż niezbędnej aparatury ma się wiązać z remontami Sali Recepcyjnej ratusza, na co zgodę musiał wyrazić konserwator zabytków.

Przy okazji ostatniej sesji Rady Miejskiej Kalisza dziennikarze udowodnili, że aby przeprowadzić transmisję na żywo nie potrzeba wcale kosztownej aparatury. Wystarczył tablet z dostępem do Internetu. Z kolei gazeta "Ziemia Kaliska" zasugerowała, że tablety radni mogą wykorzystywać również do głosowania. Wystarczy je wyposażyć w odpowiednią aplikację.

Temat podchwycili radni z klubu "Tak dla Kalisza", który wystąpili z apelem w tej sprawie do przewodniczącego Rady Miejskiej Kalisza. Proponują oni wdrożenie w Kaliszu systemu eSesja.

- Program działa w wielu miastach i gminach. Program służy do szerokiej obsługi zarówno sesji, komisji, głosowań, a także może być wykorzystywany do transmisji obrad. Każdy z mieszkańców może zobaczyć jak przebiegają obrady i jak głosują radni - wylicza zalety programu radny Piotr Lisowski.

Radni z klubu "Tak dla Kalisza" spotkali się z dostawcą programu eSesja i chcą się teraz podzielić swoimi informacjami z pozostałymi rajcami. Przy zastosowaniu systemu, opartego na internetowych aplikacjach nie jest konieczna głęboka ingerencja architektoniczna w zabytkowym obiekcie, jakim jest kaliski ratusz, a co za tym idzie nie est wymagana zgoda konserwatora zbytków. Są to rozwiązania tańsze minimum o 50% i ze względu na charakter przenośny, można je wykorzystywać również w innych lokalach.

- Koszty oprogramowania dla Rady Miejskiej wraz z zakupem tabletów dla radnych, mikrofonów, koniecznych urządzeń nie przekracza kwoty 67 000 złotych. Systemy te dają możliwość pełnej wymiany dokumentów pomiędzy kancelarią, a radnymi, generują oszczędności oraz ułatwiają pracę radnych, komunikację z mediami. Koszt rocznej obsługi w tym pełnej aktualizacji to kwota do 3000 złotych, czyli całość inwestycji z obsługą nie przekroczy 100 000 złotych w okresie 10 lat jej użytkowania - wylicza radna Magdalena Spychalska.

Radni "Tak dla Kalisza" chcą, aby w przerwie obrad najbliższej sesji zorganizować prezentację owoczesnych rozwiązań. Liczą, że pozostali radni przekonają się do ich szybkiego wdrożenia.

- Przyniesie to nie tylko oszczędności w budżecie, ale znacznie ułatwi pracę radnym i urzędnikom, a kaliszanom - w imię idei transparentności - stworzy możliwości do pełnego wglądu w pracę rady miejskiej - podkreślają Magdalena Spychalska i Piotr Lisowski.

Byłeś świadkiem interesującego wydarzenia? Napisz do nas: [email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Drożeją motocykle sprowadzane z Niemiec

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto