Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

To już koniec ery telewizji analogowej. Policja ostrzega przed oszustami

Andrzej Kurzyński
Od dzisiaj w południowej Wielkopolsce telewizję można odbierać tylko w jakości cyfrowej.
Od dzisiaj w południowej Wielkopolsce telewizję można odbierać tylko w jakości cyfrowej. archiuwm naszemiasto.pl
Od dzisiaj już cała Wielkopolska znajduje się już wyłącznie w zasięgu telewizji cyfrowej. Rano nastąpiło wyłączenie ostatnich analogowych nadajników, między innymi w Mikstacie.

Oznacza to, że od teraz mieszkańcy powiatów: kaliskiego, ostrzeszowskiego, pleszewskiego, krotoszyńskiego, kępińskiego i ostrowskiego będą mogli oglądać programy telewizyjne tylko w jakości cyfrowej.

Przejście na sygnał cyfrowy nie dotyczy abonentów platform kablowych, satelitarnych oraz posiadaczy nowoczesnych telewizorów z wbudowanym dekoderem DVB-T. Tradycyjne analogowe odbiorniki telewizyjne muszą zostać wyposażone w odpowiedni dekoder DVB-T.

Cyfryzacja kraju podzielona jest na kilka etapów. Majowe przełączenia to dla Wielkopolski finalny etap przejścia z sygnału analogowego na cyfrowy.

Przy tej okazji kaliska policja ostrzega przed nieuczciwymi akwizytorami, którzy mogą będą próbowali sprzedawać po znacznie zawyżonych cenach urządzenia do odbioru sygnału cyfrowego.

- Mogą zdarzyć się również przypadki oszustów, którzy będą próbowali namawiać nas do podpisywania nowych umów abonamentowych, rzekomo niezbędnych do odbioru telewizji cyfrowej. W związku z powyższym policjanci proszą o zachowanie szczególnej ostrożności – mówi st. sierż. Anna Jaworska-Wojnicz, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Kaliszu.

Oferta naziemnej telewizji cyfrowej jest bezpłatna. Natomiast nowy dekoder, czy antenę można już kupić za kilkadziesiąt złotych w każdym ze sklepów ze sprzętem RTV.

- Radzimy, aby odpowiednie urządzenie kupić u zaufanych i doświadczonych sprzedawców, którzy z pewnością udzielą nam fachowej pomocy w tej dziedzinie. Pamiętajmy również, że wpuszczenie nieznanej osoby do domu może stać się okazją do kradzieży. Najbardziej narażoną grupą osób są ludzie starsi i samotnie mieszkający. Przestrzegajmy swoich bliskich przed tego typu oszustwami – dodaje policjantka.

Informacje nt. zmiany sposobu nadawania sygnału można uzyskać w Delegaturze UKE w Poznaniu, Polskiej Izbie Radiodyfuzji Cyfrowej oraz Centrum Zarządzania Kryzysowego wojewody. Dla osób szukających informacji uruchomiono bezpłatną infolinię 800 007 788 dedykowaną procesowi cyfryzacji telewizji, przy pomocy której użytkownicy mogą uzyskać indywidualną pomoc dotyczącą odbiorników służących do odbioru telewizji cyfrowej, bądź też uzyskać bardziej szczegółowe informacje dotyczącego samego procesu. Infolinia działa od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-20.00. A w okresie od 18 do 24 maja w godz. 8.00. – 22.00. (w dniu wyłączenia do godz. 24.00.)

Byłeś świadkiem interesującego wydarzenia? Napisz do nas: [email protected]

Wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!

Kalisz.naszemiasto.pl Dołącz do naszej społeczności na Facebooku!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto