Trwają prace konserwatorskie w kościołach okolic Kalisza i Ostrowa [FOTO]

W szesnastu zabytkowych kościołach Diecezji Kaliskiej trwają prace konserwatorskie. To I etap projektu, który jest dofinansowany z budżetu Unii Europejskiej. Wkrótce rozpocznie się II, którym objętych będzie kolejnych siedem obiektów sakralnych.

Ratunek dla zabytków
Drewniane zabytki są niezwykle kruche i wymagają pilnych prac konserwatorskich. Ich wrogiem jest nie tylko upływ czasu, ale także niekorzystne warunki klimatyczne, w których przebywają oraz szkodniki żywiące się drewnem. Dzieła wykonane z drewna są efektem ludzkiej pracy i talentu. Powstały wiele wieków temu i świadczą o ambicjach i potrzebach ich fundatorów. Wiele z nich to prawdziwe dzieła sztuki.

Pracom konserwatorskim w ramach I etapu projektu poddano drewniane zabytki w szesnastu kościołach Diecezji Kaliskiej. W okolicy Kalisza i Ostrowa Wielkopolskiego to kościoły w Blizanowie, Liskowie, Ociążu i Droszewie. Wkrótce rozpoczną się działania także w Stawie Kaliskim, Ołoboku, Górznie i Mikstacie. Bardzo duży zakres prac realizowany jest u kaliskich franciszkanów.

Renowacji poddawane są drewniane kościoły, ale także zabytki ruchome takie jak chrzcielnice, ambony, prospekty organowe, ołtarze, ławy. Najstarsze z nich liczą sobie już blisko 500 lat.

Atrakcje dla turysty
Realizowany projekt zakłada nie tylko konserwację drewnianych obiektów, ale także ich udostępnienie turystom. Działania promocyjne i informacyjne rozpisane zostały na dwa lata. W ramach projektu powstanie bezpłatna ulotka i przewodnik, funkcjonować będzie strona internetowa i aplikacja na urządzenia mobilne (wszystkie materiały w polskiej i angielskiej wersji językowej), powstaną specjalne materiały edukacyjne dla uczniów. Wnętrza kościołów będzie można zwiedzać wirtualnie.

Dofinansowanie z Unii Europejskiej i dzięki wsparciu samorządów
Projekt „Szlakiem zabytkowych kościołów obszaru Diecezji Kaliskiej – rewaloryzacja i konserwacja zabytków drewnianych celem ochrony dziedzictwa kulturowego oraz wzrostu atrakcyjności regionu” został zrealizowany dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej (całkowita wartość projektu wyniosła ponad 10 mln zł). W tym dofinansowanie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko - 8,6 zł. O skali przedsięwzięcia może świadczyć fakt, że fundusze na realizację projektu przekazały także Gmina Dobrzyca i Powiat Pleszewski, Gmina Międzybórz, Gmina Nowe Skalmierzyce, Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego. Franciszkanów znaczną dotacją wsparło Miasto Kalisz. Należący do zakonników kościół to jeden z najstarszych zabytków miasta.

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum oraz Politykę Prywatności.

Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy łamie regulamin, to wyślij nam link do tego artykułu na pomoc@naszemiasto.pl

Wybrane dla Ciebie

Powiązane

Więcej na temat:

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, wyłącz Adblock na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować Nie działa? Spróbuj wyłączyć Adblock samodzielnie w ustawieniach.