Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uczczono pamięć Powstańców Wielkopolskich z powiatu kaliskiego. ZDJĘCIA

AND
Uczczono pamięć Powstańców Wielkopolskich z powiatu kaliskiego
Uczczono pamięć Powstańców Wielkopolskich z powiatu kaliskiego Wioletta Przybylska
W setną rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego władze Powiatu Kaliskiego złożyły kwiaty na grobach Powstańców Wielkopolskich: Józefa Kubasiaka w Chełmcach oraz Antoniego Jarzębskiego w Zbiersku.

Przewodniczący Rady Powiatu Kaliskiego Jan Adam Kłysz wraz z wicestarostą Zbigniewem Słodowym, oraz członkami Zarząd Powiatu Kaliskiego Dorotą Karpieko i Robertem Łuczakiem złożyli wiązanki na grobach powstańców wraz z ich wnukami.

Józef Kubisiak urodził się 16 marca 1883 r. w Żelazkowie, ojciec Tomasz Kubasiak, matka Waleria Lubiniecka, ok. 1910 roku zamieszkał w Kaliszu. W 1918 należał do Straży Obywatelskiej w Kaliszu był naczelnikiem okręgu. W latach 1920-1930 był kupcem, posiadał swój sklep kolonialny. Był ławnikiem. Zastępował przez krótki okres wówczas urzędującego prezydenta Kalisza- Szarrasa. Około 1938r. kupił posiadłość w Chełmcach koło Kalisza i tam zamieszkał z całą rodziną. Żona Antonina zd. Ława, dzieci Bogumił, Kunegunda i Danuta. Zmarł 4 maja 1963 r. w Kaliszu. Charakterystyka Józefa Kubasiaka została przygotowana na podstawie informacji prawnuczki Agnieszki Niedzielskiej, która przekazała zdjęcia rodzinne.

Antoni Jarzębski, syn Michała i Marianny, urodził się 4 maja 1894 r. w Zbiersku. Pracę rozpoczął w Cukrowni w Zbiersku, gdzie należał do kilkunastoosobowej grupy peowiackiej, którą kierował Remigiusz Żarski, urzędnik cukrowni. Wcześniej do służby w POW przygotowywał go nauczyciel Tadeusz Wojciszewski. W listopadzie 1918 r. najpierw uczestniczył w rozbrojeniu Niemców w Zbiersku, a następnie wraz z kilkoma najaktywniejszymi kolegami udał się do Kalisza, a następnie do Szczypiorna, gdzie służył w 1 Batalionie Pogranicznym Poznańskim. Zaczął od służb wartowniczych pełnionych w cywilnym ubraniu i z opaską na rękawie. Później przydzielono go do kompanii karabinów maszynowych. Tam otrzymał niemiecki mundur i czapkę z polskim orzełkiem. Brał czynny udział z bronią w ręku w Powstaniu Wielkopolskim w pociągu pancernym „Poznańczyk” - obsadzonym przez kompanię karabinów maszynowych 1 Batalionu Pogranicznego - na odcinku Szczypiorno, Skalmierzyce, Ostrów Wlkp., Krotoszyn. Udany wypad pociągu pancernego na Krotoszyn w styczniu 1919 r. wzniecił powstanie w powiecie krotoszyńskim. W kompanii karabinów maszynowych pod dowództwem podporucznika Stefana Prawowskiego służył do końca powstania. Po powstaniu pozostał w wojsku - najpierw w 29 Pułku Piechoty, a następnie w 40 Pułku Piechoty. W latach 1919- 1920 brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej na froncie ukraińskim. Do rezerwy został przeniesiony w 1921 r. Po powrocie z wojska wrócił do pracy w cukrowni w Zbiersku, gdzie pracował do emerytury. Zmarł w Zbiersku 18 czerwca 1987 r. przeżywszy 93 lata. Pochowany został na cmentarzu parafialnym w Zbiersku.
Odznaczony:
* odznaką 1 Batalionu Pogranicznego Poznańskiego w Szczypiornie przyznawaną żołnierzom, którzy brali udział w Powstaniu Wielkopolskim w południowej Wielkopolsce,
* Medalem Niepodległości, za udział w wojnie polsko-bolszewickiej,
* Wielkopolskim Krzyżem Powstańczym,
* Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Mianowany na stopień podporucznika, jako Powstaniec Wielkopolski.

Charakterystyka Antoniego Jarzębskiego została przygotowana na podstawie informacji wnuka Roberta Jarzębskiego, który przekazał zdjęcia rodzinne.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto