Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ulica Łódzka w Kaliszu może się zapaść!

Andrzej Kurzyński
Ze względów bezpieczeństwa ruch na ulicy Łódzkiej na wysokości ulicy Łęgowej odbywa się tylko dwoma pasami
Ze względów bezpieczeństwa ruch na ulicy Łódzkiej na wysokości ulicy Łęgowej odbywa się tylko dwoma pasami Andrzej Kurzyński
Ulica Łódzka w Kaliszu, jedna z najważniejszych ulic w mieście może się zapaść. Aby ograniczyć ruch, drogowcy zamknęli dwa pasy i pilnie szukają rozwiązania problemu.

Ulicy Łódzkiej w Kaliszu, którą przebiega miejski odcinek trasy krajowej nr 12, grozi osunięcie. Według Zarządu Dróg Miejskich w Kaliszu sprawa jest bardzo poważna. Jak na razie drogowcy na feralnym odcinku drogi wprowadzili zwężenie jezdni. Na wysokości ulicy Łęgowej kierowcy zamiast czterema pasami mogą jeździć tylko dwoma.

Już kilka razy w tym właśnie miejscu dochodziło do zapadnięcia się jezdni. Ogromna dziura pojawiła się po tym, jak osuwająca się ziemia uszkodziła biegnący pod drogą wodociąg. Woda wymyła wówczas grunt i powstała ogromna wyrwa. ZDM obwiniał za wszystko kaliskie wodociągi, ale już wtedy szefostwo PWiK podkreślało, że wszystkiemu winna jest konstrukcja drogi, która po prostu "pływa".

Ulica Łódzka w Kaliszu może się zapaść!

Teraz jest jednak znacznie gorzej. W ostatnim czasie zaczęła się osuwać skarpa, a wraz z nią chodnik biegnący wzdłuż jezdni. ZDM zlecił badania geologiczne, które tylko potwierdziły, że błąd popełniono wiele lat temu już na samym etapie budowy drogi. W nasypie znajdują się iły, a droga jest podmywana przez wody gruntowe. Iły nasiąkając pęcznieją, a gdy wilgotność spada, zaczynają się kurczyć. Takie zjawisko może wręcz prowadzić do katastrofy.

Ulica Łódzka w Kaliszu to główna trasa wylotowa z miasta w kierunku Sieradza i dalej Łodzi. Przejeżdżają tędy setki samochodów ciężarowych. W ubiegłym tygodniu w sprawie ulicy Łódzkiej odbyło się spotkanie z udziałem prezydenta miasta.

- To bardzo poważny temat. Musimy dokonać zabezpieczenia od strony osuwającej się skarpy. Obecnie szukamy odpowiedniego rozwiązania technicznego - mówi Krzysztof Gałka, dyrektor ZDM w Kaliszu.

Jednym z nich jest zastosowanie tak zwanych gabionów. To specjalne kosze wykonane z prętów i siatki stalowej, wypełnione kamieniami. Pozwalają one umocnić skarpę. Czy to jednak wystarczy, nie wiadomo.

- Prace musimy wykonać jak najszybciej. Nie możemy z tym zwlekać. Chcielibyśmy, aby roboty ruszyły już w maju. Szacujemy, że będą one kosztowały kilkadziesiąt tysięcy złotych - dodaje Krzysztof Gałka.

Byłeś świadkiem interesującego wydarzenia? Napisz do nas: [email protected]

Wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!

Kalisz.naszemiasto.pl Dołącz do naszej społeczności na Facebooku!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto