Urząd Marszałkowski w Poznaniu rozdaje rolnikom pisklęta polskiej gęsi owsianej. Taka akcja odbyła się w powiecie ostrzeszowskim, gdzie rozdano pół tysiąca pisklaków.

Rozdawanie piskląt to inicjatywa Ostrzeszowskiej Lokalnej Grupy Działania. To zarazem jeden z elementów odbywającego się w Ostrzeszowie Ogólnopolskiego Festiwalu Pasztetników i Potraw z Gęsi. Pisklęta zakupił Urząd Marszałkowski w Poznaniu. Przedsięwzięcie wspomogły też władze powiatu i miasta Ostrzeszów, poseł Piotr Walkowski oraz europoseł Andrzej Grzyb.

Urząd Marszałkowski w Poznaniu rozdał rolnikom pisklęta gęsiPisklęta otrzymało ponad 50 prywatnych gospodarstw rolnych, gospodarstw agroturystycznych oraz kół gospodyń wiejskich, głównie z południowej Wielkopolski. Dlaczego akurat gęsi? Według specjalistów te właśnie ptaki łatwo się hoduje.

- Poprzez akcję pomagamy również producentom, którzy mogą zbywać pisklęta. Mamy jednak nadzieję, że dzięki akcji Wielkopolanie zaczną sami kupować pisklęta, rozwijać przydomowe hodowle i propagować gęsinę przy każdej okazji - mówi Krzysztof Grabowski, członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego.

Urząd Marszałkowski w Poznaniu prowadzi więc działania, aby gęś wróciła na polską wieś. Według specjalistów małe przydomowe hodowle są idealne dla tych ptaków.

-  Gęsi zniknęły z krajobrazu naszej wsi. To wynika ze zmian, które następowały. Od kilku lat tradycja przydomowego chowu drobiu znowu wraca i rozdawanie piskląt to świetny pomysł by wspomóc tych, którzy chcą ją wskrzesić. Dobrze, że pomysłodawcy, czyli Ostrzeszowska Lokalna Grupa Działania, organizatorzy Ogólnopolskiego Festiwalu Pasztetników i Potraw z Gęsi i Urząd Marszałkowski włączyli w to Koła Gospodyń Wiejskich, które mają ogromne zasługi w podtrzymywaniu obyczajów wsi – dodaje Andrzej Grzyb, poseł do Parlamentu Europejskiego

Rozdane pisklęta pochodzą z jednej z największych ferm w Polsce, która znajduje się w Mąkoszycach w powiecie ostrzeszowskim. Stado liczy 1000 sztuk. Znaczna część produkcji trafia do Niemiec.

Byłeś świadkiem interesującego wydarzenia? Napisz do nas: kalisz@naszemiasto.pl

Wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!


Kalisz.naszemiasto.pl Dołącz do naszej społeczności na Facebooku!

Czytaj także

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!