W CKiS podsumowano konkurs o Powstaniu Wielkopolskim [FOTO]

W piątek w Centrum Kultury i Sztuki odbyło się uroczyste podsumowanie Konkursu o Powstaniu Wielkopolskim „Wielkopolsko, czy spadnie na nas wolność...?”. Cieszył się sporym zainteresowaniem - spłynęło na niego około 80 prac uczniów z 11 wielkopolskich powiatów.
 Bartłomiej Hypki, Katarzyna Lelental

W konkursie udział wzięły 52 szkoły z 11 powiatów województwa wielkopolskiego, w zgłoszonych 107 zespołach pracowało 266 uczniów. Najwyżej ocenione zostały prace z Liceum Ogólnokształcącego nr 1 w Kępnie i Szkoły Podstawowej nr 4 w Krotoszynie.

Cele konkursu było rozpowszechnienie wiedzy na temat Powstania Wielkopolskiego wśród młodzieży szkolnej
i społeczności lokalnej, zaprezentowanie wkładu Wielkopolan w proces odzyskania przez Polskę niepodległości, a także wzbudzenie w młodzieży postaw patriotycznych oraz przynależności regionalnej i narodowej.

Zadanie, jakie mieli uczestnicy polegało na przygotowaniu projektu multimedialnego tj. prezentacji multimedialnej, filmiku bądź montażu słowno-muzycznego poświęconego Powstaniu Wielkopolskiemu, a w szczególności związanymi z nim miejscami, postaciami i wybranymi epizodami.

O walkach powstańczych w południowej Wielkopolsce w swojej prelekcji mówił Paweł Pawlaczyk – nauczyciel historii w IV Liceum Ogólnokształcącym im. Ignacego Jana Paderewskiego. Wystąpił również chór II LO Dysonans. Natomiast nagrody zwycięzcom wręczała Marzena Wodzińska, członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego.
Pamięć o przeszłości jest niezwykle ważna – kształtuje naszą tożsamość, buduje patriotyzm. Wszyscy Polacy mamy obowiązek znać swoją historię, pamiętać o minionych latach i dokonaniach naszych przodków - mówiła Wodzińska.

Jak ocenia jury, młodzież wykazała się niezwykłą kreatywnością, zarówno w doborze treści, jak i formy prezentacji. Zdjęcia, dokumenty łączone z wywiadami i wizytami w miejscach pamięci sprawiały, że prace konkursowe zostały wysoko ocenione zarówno pod względem merytorycznym, jak i estetycznym.
Cieszymy się z dużego zainteresowania. W konkursie mogły wziąć udział szkoły podstawowe - których była przewaga - oraz ponadgimnazjalne. Przystąpili do niego uczniowie z Kalisza, Pleszewa, Krotoszyna, Ostrzeszowa czy Jarocina - tłumaczy Róża Pomiecińska, pracownik książnicy.

Organizatorem konkursu była Książnica Pedagogiczna im. Alfonsa Parczewskiego w Kaliszu.

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum oraz Politykę Prywatności.

Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy łamie regulamin, to wyślij nam link do tego artykułu na pomoc@naszemiasto.pl

Wybrane dla Ciebie

Powiązane

Więcej na temat:
Więcej na temat:
Więcej na temat:

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, wyłącz Adblock na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować Nie działa? Spróbuj wyłączyć Adblock samodzielnie w ustawieniach.