Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W CKiS podsumowano konkurs o Powstaniu Wielkopolskim [FOTO]

BH
W CKiS podsumowano konkurs o Powstaniu Wielkopolskim
W CKiS podsumowano konkurs o Powstaniu Wielkopolskim Bartłomiej Hypki, Katarzyna Lelental
W piątek w Centrum Kultury i Sztuki odbyło się uroczyste podsumowanie Konkursu o Powstaniu Wielkopolskim „Wielkopolsko, czy spadnie na nas wolność...?”. Cieszył się sporym zainteresowaniem - spłynęło na niego około 80 prac uczniów z 11 wielkopolskich powiatów.

W konkursie udział wzięły 52 szkoły z 11 powiatów województwa wielkopolskiego, w zgłoszonych 107 zespołach pracowało 266 uczniów. Najwyżej ocenione zostały prace z Liceum Ogólnokształcącego nr 1 w Kępnie i Szkoły Podstawowej nr 4 w Krotoszynie.

Cele konkursu było rozpowszechnienie wiedzy na temat Powstania Wielkopolskiego wśród młodzieży szkolnej
i społeczności lokalnej, zaprezentowanie wkładu Wielkopolan w proces odzyskania przez Polskę niepodległości, a także wzbudzenie w młodzieży postaw patriotycznych oraz przynależności regionalnej i narodowej.

Zadanie, jakie mieli uczestnicy polegało na przygotowaniu projektu multimedialnego tj. prezentacji multimedialnej, filmiku bądź montażu słowno-muzycznego poświęconego Powstaniu Wielkopolskiemu, a w szczególności związanymi z nim miejscami, postaciami i wybranymi epizodami.

O walkach powstańczych w południowej Wielkopolsce w swojej prelekcji mówił Paweł Pawlaczyk – nauczyciel historii w IV Liceum Ogólnokształcącym im. Ignacego Jana Paderewskiego. Wystąpił również chór II LO Dysonans. Natomiast nagrody zwycięzcom wręczała Marzena Wodzińska, członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego.

- Pamięć o przeszłości jest niezwykle ważna – kształtuje naszą tożsamość, buduje patriotyzm. Wszyscy Polacy mamy obowiązek znać swoją historię, pamiętać o minionych latach i dokonaniach naszych przodków - mówiła Wodzińska.

Jak ocenia jury, młodzież wykazała się niezwykłą kreatywnością, zarówno w doborze treści, jak i formy prezentacji. Zdjęcia, dokumenty łączone z wywiadami i wizytami w miejscach pamięci sprawiały, że prace konkursowe zostały wysoko ocenione zarówno pod względem merytorycznym, jak i estetycznym.

- Cieszymy się z dużego zainteresowania. W konkursie mogły wziąć udział szkoły podstawowe - których była przewaga - oraz ponadgimnazjalne. Przystąpili do niego uczniowie z Kalisza, Pleszewa, Krotoszyna, Ostrzeszowa czy Jarocina - tłumaczy Róża Pomiecińska, pracownik książnicy.

Organizatorem konkursu była Książnica Pedagogiczna im. Alfonsa Parczewskiego w Kaliszu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto