Michniewicz i inni członkowie RWR wywodzą się z WOPR

Michniewicz i inni członkowie RWR wywodzą się z WOPR (© Mariusz Kurzajczyk)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Minister Spraw Wewnętrznych zarejestrował Ratownictwo Wodne Rzeczpospolitej, organizację przełamującą dotychczasowy monopol WOPR. RWR ma siedzibę w Kaliszu, a pierwsze oddziały powstały m.in. w Pleszewie, Wałbrzychu, Jeleniej Górze i… Warszawie.

Powstanie nowej organizacji ratownictwa wodnego jest efektem wejścia w życie ustawy w tym zakresie. Jako pierwsi skorzystali z niej dawni WOPR-owcy, od 8 lat skonfliktowani z władzami dotychczasowego monopolisty. Ratownicy podważali legalność centralnych władz i walczyli o samodzielność. Wśród "buntowników" był WOPR Południowej Wielkopolski, który ostatecznie został rozwiązany przez centralę.

- Działania WOPR często nie były powodowane troską o dobro terenowych oddziałów - tłumaczy Iwona Michniewicz, prezes RTR.

Wcześniej outsajderzy nie mieli możliwości legalnego działania. Od 1 lipca br. mają takie same prawa jak WOPR.
RTR na starcie skupia sześć oddziałów terenowych, ale powstanie kolejnych jest kwestią czasu. Trzeci w Wielkopolsce, po Kaliszu i Pleszewie, powstaje w Poznaniu.

- Młodzi ludzie chcą się rozwijać, realizować swoje marzenia, szukają nowej, czystej przestrzeni - uważa Michniewicz.

Jej zdaniem WOPR to skostniała struktura, która nie tyko nie reaguje na potrzeby nowych czasów, ale działa niezgodnie z przepisami. Na stronie internetowej wielkopolskiego WOPR można znaleźć informację o współfinansowanym przez samorząd wojewódzki kursie na młodszego ratownika. Tyle, że w nowej ustawie młodszego ratownika w ogóle nie ma…

Wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!


Kalisz.naszemiasto.pl Dołącz do naszej społeczności na Facebooku!

Komentarze (8)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

ratownik rwr (gość) (ratownik rwr)

To chyba nie w RWR robiłeś kurs.
Pracy dla ratowników jest aż za dużo. Brakuje ratowników w Aquaparkach a nad polskim morzem to już w ogóle braki.
Komentarz coś mi jakimś rozgoryczonym WOPRowcem podchodzi.

ratownik rwr (gość)

Michniewicz chce zrobić kolejną organizację żeby wyciągać kasę. Zero przyzwoitości zasłaniając się "pasją" i młodymi ludźmi...zrobiłem kurs u niej i co teraz z tego mam? NIC. pracy nie ma, a wiedza byłaby żadna gdybym sam się nie uczył . A do tego jej mąż jest wice prezesem no tak wszystko zostaje w rodzinie

Lenin (gość) (jacek)

Nie ważne kto był pierwszy, ważne jest, że teraz każdy Ratownik ma możliwość wyboru organizacji ratowniczej i szkolenia się w normalnych warunkach i będzie przybywać takich organizacji. WOPR robił co chciał, to organizacja leśnych dziadków zarabiająca pieniądze a nie dbająca o swoich członków.

RATOWNIK (gość)

WOPR nigdy nie dbal o swich czlonkow ! (ratownikow) zbieral skladki i wymyslal jak tu udupic ratownikow wymyslajac np. WERYFIKACJE CO 3 LATA !!!!!! czyli podwazanie uprawnien ! (wyciaganie kasy) - czy to bylo zgodne z POLSKIM PRAWEM !

Ratownik (gość)

Pierwsze było Mazurskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe (www.mopr.com.pl). Tak czy inaczej w końcu "leśnym dziadkom" z WOPR grunt pod nogami zaczyna się palić...

Ratownictwo Wodne Asekuracja Krzysztof (gość)

Sorki bardzo ale pierwsi ktorzy przełamali monopol WOPR to Ratownictwo Wodne Asekuracja z Sosnowca